SME

Mozog reaguje na krásu matematiky rovnako ako na umenie

Podľa skenov mozgu pôsobí matematika na rovnaké centrá ako krása, ktorá pochádza z prežívania umenia.

Matematika funguje ako umenie.Matematika funguje ako umenie. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – FOTOLIA)

LONDÝN, BRATISLAVA. Pozrite sa na Degasove baletky. Na to, ako detailne zachytil krásu tanečníčok parížskej opery. A teraz sa pozrite na matematický príklad plný odmocnín či krátenia.

Aký máte z týchto dvoch odlišných obrazov pocit? Podľa vedcov bude prakticky rovnaký.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mozgové skeny ľudí totiž odhalili, že reťazce čísel a písmen v matematických vzorcoch vyvolávajú u človeka rovnaký zmysel pre krásu ako umelecké dielo alebo hudobná skladba.

Sledovali mozgy

Podľa štúdie publikovanej v magazíne Frontiers in Human Neuroscience vedci skúmali pätnásť matematikov pri počítaní šesťdesiatky matematických rovníc, pričom im pomocou magnetickej rezonancie merali aktivitu v mozgu.

SkryťVypnúť reklamu

Matematici mali pri počítaní navyše ohodnotiť rovnicu ako krásnu, obyčajnú alebo škaredú. Vedci následne zistili, že čím krajšia bola matematická rovnica, tým väčší bol nárast mozgovej aktivity.

„Do prezerania rovnice je zapojených množstvo mozgových oblastí, ale keď sa pozreli na vzorec ohodnotený ako krásny, aktivovala sa emočná časť mozgu, rovnako ako pri pohľade na maľbu alebo pri počúvaní skladby,“ povedal podľa BBC Semir Zeki z výskumného tímu.

Vedci dali matematikom napríklad Eulerovu rovnosť. Túto rovnicu viacerí matematici ohodnotili ako najkrajšiu. Podľa profesora Davida Percyho z Ústavu matematiky a jej aplikácie je tento vzorec skutočnou klasikou.

„Je to jednoduché na pohľad a k tomu neuveriteľne hlboké, pretože sa skladá z piatich najdôležitejších matematických konštánt,“ uviedol Percy. Navyše zahŕňa tri najzákladnejšie aritmetické operácie, sčítanie, násobenie a umocňovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Podobné pocity

„Vzhľadom na to, že e a pí sú neuveriteľne zložité a zdanlivo nesúvisiace čísla, je úžasné, že sú spojené týmto stručným vzorcom,“ povedal Percy. Podľa neho je tak krása zdrojom inšpirácie a dáva ľuďom chuť dozvedieť sa o veciach niečo nové.

Preto až najbližšie prídete z nejakej výstavy, vypočítajte si napríklad Pytagorovu vetu. Aj tú matematici ohodnotili ako krásnu. Vy z jej počítania možno získate podobný pocit ako z výstavy, z ktorej ste sa vrátili.

Doi: 10.3389/fnhum.2014.00068

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu