SME

Ideálne miesto na život? Možno kúsok od Zeme

Hviezda Alfa Centauri B by mohla ukrývať superobývateľnú planétu.

Pri neďalekej hviezde Alfa Centauri B by mohli byť podmienky na život.Pri neďalekej hviezde Alfa Centauri B by mohli byť podmienky na život. (Zdroj: VIZUALIZÁCIA – ESA)

BRATISLAVA. Má byť veľká asi ako naša planéta a obiehať približne v rovnakej vzdialenosti okolo hviezdy, ktorá sa bude ponášať na Slnko. Pri hľadaní druhej Zeme vo vesmíre predpokladáme, že práve tá naša je ideálnym príkladom na existenciu života.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vedci v štúdii v magazíne Astrobiology naznačujú, že možno nehľadáme na správnom mieste. Mali by sme sa pozrieť inde a ideálnym kandidátom môže byť kozmický sused. Hviezda Alfa Centauri B a prípadná exoplanéta, ktorá okolo tohto telesa krúži.

Láskavejšie miesta

V súčasnosti astronómovia pátrajú po planétach, ktoré sa nachádzajú v takzvanej obývateľnej zóne. Je to vzdialenosť od materskej hviezdy, pri ktorej by sa mohla na povrchu exoplanéty nachádzať voda v kvapalnom skupenstve. Prihliada sa tiež na samotnú veľkosť exoplanéty.

SkryťVypnúť reklamu

„No nik sa dosiaľ nedotkol otázky, či iné miesta nemôžu byť k životu láskavejšie,“ hovorí pre magazín New Scientist spoluautor štúdie René Heller. „Napríklad hviezda, ktorá dokáže udržať planétu v obývateľnej zóne sedem až desať miliárd rokov.“

Vedci preto k veľkosti planéty a obývateľnej zóne pridali ďalšie kritériá. Pri hľadaním vhodného miesta na prípadný život napríklad gravitáciu hypotetickej planéty či jej vnútornú štruktúru.

Model naznačil, že takéto superobývateľné svety budú o malý kúsok väčšie ako Zem, trochu staršie a pravdepodobne budú obiehať oranžových trpaslíkov - veľmi stabilné hviezdy, ktoré sú menej hmotné ako Slnko. Jednu máme hneď za vesmírnym rohom, Alfa Centauri B.

Iné tvory

Pri tejto hviezde už poznáme kandidáta na exoplanétu. Neleží však v obývateľnej zóne, svoje slnko obehne zhruba za tri dni a na prípadný život na ňom zrejme nie sú podmienky. Pozorovania však už ukázali, že planéty sa v hviezdnych systémoch takmer nevyskytujú osamotené. Preto je pravdepodobné, že pri hviezde vzdialenej ani nie štyri a pol svetelného roka ležia ďalšie telesá.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by neďaleko Alfa Centauri B krúžil nejaký superobývateľný svet, prípadný život by sa mierne odlišoval od toho pozemského. Na planéte plytkých morí a ostrovov s vyššou gravitáciou by zrejme rástli nižšie rastliny a na súši žili menšie zvieratá. Vo vzduchu by sa však pohybovali väčšie tvory. Faktom však je, že rádioastronómovia tam dosiaľ nenašli umelý signál.

doi:10.1089/ast.2013.1088

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


28
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


a 1 ďalší 1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 45
SkryťZatvoriť reklamu