Rozsah a prepracovanie metód špehovania na celom svete je taký obrovský, že ďaleko prekračuje predstavy konšpiračných teoretikov a autorov sci-fi literatúry. Až sa zdá, že Orwellow román 1984 je prekonaný.
„Dieťa, ktoré sa dnes narodí, bude vyrastať bez akéhokoľvek poznania konceptu súkromia. Nebude vedieť, čo znamená mať súkromnú chvíľu, mať nezaznamenanú a neanalyzovanú myšlienku,“ povedal vo svojom vianočnom príhovore Edward Snowden, vďaka ktorému o celom špehovaní vieme.
Pri počúvaní prednášky Jakoba Appelbauma z nedávnej hackerskej konferencie Chaos Communication Congress ide po chrbte mráz každému, komu záleží na súkromí.
Odpočúvací projekt NSA má dosah na celú planétu. Tvoria ho pasívne centrá, ktoré analyzujú všetky dáta idúce okolo a tie cenné si odložia na pätnásť rokov.
Kúpiť si čokoľvek
To je tá nudnejšia časť. Zaujímavejšie sú projekty ktoré do komunikácie zasahujú a dopĺňajú ju o útoky.
Keď sa chce TAO nabúrať do cudzej siete, využíva služby podskupiny ANT (čo pravdepodobne znamená Advanced Network Technology).
Nemecký magazín Der Spiegel získal ich interný katalóg popisujúci rôzne výrobky, vrátane ich cien.
V katalógu nájdete napríklad zariadenie na odpočúvanie GSM hovorov, ktoré mohli použiť pri odpočúvaní nemeckej premiérky Angely Merkelovej alebo rôzne zadné vrátka do širokej palety informačnej technológií.
Napríklad spyware na získanie úplnej kontroly nad akýmkoľvek iPhonom. Nie je jasné, či a ktorí výrobcovia s NSA spolupracovali. No Apple sa proti úvahám o inštalácií zadných vrátok pre potreby NSA ohradilo.
Spolupráca výrobcu však nie je nutná. Stačí si uvedomiť úspechy hobbystov pracujúcich na jailbreakovaní iPhonov a porovnať ich s prakticky nekonečným rozpočtom tajnej služby.
Taký Dell sa za zadné vrátka naopak ospravedlnil, čo môže naznačovať vedomú spoluprácu.
Nepomôže ani mazanie
Katalóg ponúka softvér aj hardvér použiteľný prakticky proti čomukoľvek. A je úplne jedno, či používate Windows, alebo sa hrdíte pocitom neporaziteľnosti - pretože používate Linux.
Aby to nebolo málo, inštalovaný malvér svoju prítomnosť poistí tak, že sa schová v najnižších vrstvách ekosystému (BIOS počítača či firmvér pevného disku), vďaka čomu prežije aj kompletné premazanie dát a reinštaláciu operačného systému.
Mnohé implantáty, ako malvér v NSA nazývajú, možno nainštalovať vzdialene cez sieť. Nemusí ísť pritom o sieť pripojenú k internetu – stačí, že sa infektor ocitne v dostatočnom dosahu.
Pri predstave dronu, ktorý letí mestom a infikuje všetky systémy v okolí, je naozaj ťažké zavrieť ústa. A v skutočnosti sa s podobným zariadením stačí prejsť aj peši.
Ak inštalácia predsa len vyžaduje fyzický prístup, ani to nie je pre NSA problém. Inštaláciu implantátov dokáže vykonať skôr, ako sa produkty dostanú k zákazníkom.
Keď skončil slobodný internet
Spomínaný katalóg je pravdepodobne z roku 2008. Dnes krútime hlavou nad chápadlami veľkého brata, ktoré prekonávajú naše najhoršie predstavy. Vychádzame pritom z informácií, ktoré vôbec neberú do úvahy ďalších päť rokov vývoja.
Možno dokonca hovoriť o masívnom porušovaní základných ľudských práv, ktoré sú súčasťou každej demokratickej ústavy. A mnohým ľuďom to je stále jedno, pretože „nemajú čo skrývať“. V naivnej viere si neuvedomujú, ako nebezpečne blízko sú chápadlá veľkého brata a aké reálne sú jeho hrozby.
Je naivné si myslieť, že NSA je jedinou organizáciou, ktorá má takéto možnosti. Má iba tú smolu, že Snowden vyniesol práve jej dokumenty. Tajné služby iných veľmocí iste nechcú zaostávať.
Rok 2013 sa tak do dejín zapíše ako rok, kedy definitívne skončila predstava slobodného internetu.
Autor je riaditeľom bezpečnostnej spoločnosti Citadelo.
Autor: Tomáš Zaťko