SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Je to učebnicový príklad kreatívneho podnikania.
Agentúra Wiki-PR ponúka firmám skrytú reklamnú prezentáciu na najväčšej internetovej encyklopédii za poplatok vo výške od 500 do 1000 dolárov. Využíva armádu prispievateľských účtov, aby splnila svoj sľub, píše server Ars Technica.
Reklamné texty skryte vkladá do článkov Wikipedie, ktoré vytvára komunita prispievateľov. Články na Wikipedii môže editovať ktokoľvek, zištná úprava textov je však v priamom rozpore s pravidlami služby.
Zmazali stovky účtov
Prevádzkovatelia museli pre intenzívne prepisovanie zintenzívniť dohľad nad pribúdajúcim obsahom a opakovane opravovať pozmenené texty. Pri nedávnom vyšetrovaní našli približne 300 účtov, ktoré robili zištnými úpravami textov.
Nadácia Wikimedia, ktorá Wikipediu prevádzkuje, sa podľa vyjadrení zverejnených na vlastnom blogu snažila najprv situáciu vyriešiť diplomaticky.
Reklamná agentúra na výzvy nereagovala a naďalej ponúka svoje služby. Wikimedia preto zvažuje žalobu, aby dosiahla nápravu. V nej môže žiadať o odškodné a úhradu nákladov, ktoré so zvýšeným dozorom súvisia, rovnako, ako aj stratu dobrého mena či dôveryhodnosti v očiach čitateľov.
Reklama je riskantná
Podľa právnika Wikimedie Patricka Gunna firma v snahe vyrobiť zisk vytvára náklady pre komunitu wikipedie, ktorá musí kontrolovať a opravovať príspevky. „Mrhá sa tak hodnotným časom našich dobrovoľníkov a škodí celej Wikipedii,“ napísal Gunn v liste pre vedenie Wiki-PR.
Pripomína tiež, že celá akcia sa môže obrátiť proti firme a jej zákazníkom. Spoločnosti, ktoré v minulosti prichytili pri zištnej úprave textov encyklopédie, ostro kritizovali médiá a dnes by museli znášať vlnu odporu aj na sociálnych sieťach.