SME

Najstaršia mapa má 9-tisíc rokov, jej vek potvrdil aj Slovák

Ľudia zaznamenali svoje mestá aj výbuch sopky aj v dobe kamennej.

Maľba zaznamenávajúca výbuch sopky v dnešnom Turecku.Maľba zaznamenávajúca výbuch sopky v dnešnom Turecku. (Zdroj: PROFIMEDIA)

BRATISLAVA. Človek z najväčšieho doteraz nájdeného mesta doby kamennej sa približne pred 9-tisíc rokmi pozerá, ako sa neďaleko od jeho domova zobúdza sopka.

Keď vrchol Hasan Dag v dnešnom Turecku začal chrliť prach a popol, neznámy človek sa rozhodol celý výjav zaznamenať na stenu svojej jaskyne. Spolu s dvoma vrcholkami do výjavu začlenil aj približnú polohu okolitých obydlí. Nevedel, že vytvára jednu z prvých máp ľudskej histórie a prvý zaznačený obraz geologickej udalosti.

Ešte donedávna si tým neboli istí ani vedci. Nástennú maľbu objavil archeológ James Mellaart ešte v roku 1963, no nebolo jasné, či ľudia žijúci v oblasti mohli skutočne vidieť výbuch sopky. Chýbali jednoznačné dôkazy o tom, že sopka vybuchla v čase, keď bolo mesto naozaj obývané.

Ľudia pri sopke boli

Fakty
Výbuch sopky Hasan Dag
  • Maľbu zobrazujúcu možný výbuch našiel v roku 1963 James Mellaart.
  • Explóziu sa do obdobia spred približne 9-­tisíc rokov podarilo datovať až pomocou rádiometrie.

Nový výskum tímu vulkanológov pod vedením Axela Schmitta z Kalifornskej univerzity, na ktorom sa významnou mierou podieľal aj Slovák Martin Danišík, našiel dôkazy o tom, že sopka vybuchla v období, keď pod horou žili ľudia.

Vedci zozbierali kamene zo sopky a vybrali z nich kryštály zirkónu, ktoré datovali novým rádiometrickým postupom.

„Dátumy sedia. Prekrývajú sa v rozmedzí plus­mínus tisíc rokov,“ citoval Schmitta portál Discovery News. Výbuch nastal v čase, keď podľa archeologických dôkazov žili v osídlení neolitickí ľudia.

Výsledky výskumu vedci prezentovali na konferencii Americkej geologickej spoločnosti a v najbližších dňoch by ich mali zverejniť v PLoS One. Geologické dôkazy tiež ukazujú, že zobrazenie na maľbe mohlo byť prekvapivo presné. Podľa stôp v kameňoch išlo o menší výbuch, ktorý sa mohol podobať na nástenné zobrazenie.

Sopka alebo leopard

Geologické dôkazy už umiestňujú výbuch a osídlenie do jedného obdobia, no časť vedeckej komunity ostáva skeptická. Stephanie Meeceová z univerzity v Cambridgei, ktorá maľbu skúmala, tvrdí, že nemusí zobrazovať sopku.

„Pre geológov je to výbuch sopky. Vyzerá však úplne ako koža leoparda,“ cituje Meeceovú New Scientist. Vedkyňa dodáva, že miestni ľudia nikdy nekreslili prírodné výjavy, zato mnohé maľby zachytávajú zvieratá.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu