SME

FBI zaútočila na Silk Road, najväčší kybertrh zločincov

Najväčší internetový obchod s drogami skončil. Americké úrady zatkli jeho údajného prevádzkovateľa a zadržala tri milióny dolárov.

WASHINGTON, BRATISLAVA. Je to najväčší a najznámejší anonymný obchod na internete. V preklade, najprominentnejšie miesto aj nelegálneho kybertrhu na webe, kde si môžete objednať služby hackerov, drogy, zbrane a zrejme aj vraždu.

Silk Road bol dosiaľ dostupný iba cez nástroje zaručujúce na internete anonymitu, konkrétne cez anonymizačnú sieť TOR. A všetky platby prebiehali pomocou digitálnej meny bitcoin, ktorá sa prakticky nedá vystopovať a zistiť, kto vlastne platí.

Teraz však na tento čierny virtuálny trh zaútočila americká FBI. Zatkla Rossa Ulbrichta, ktorého prezývajú Dread Pirate Roberts. Okrem založenia organizovanej skupiny zaoberajúcej sa predajom drog je obvinený aj z objednania nájomnej vraždy.

Tri milióny

Fakty
Ako postupoval

Na verejných fórach informoval pod prezývkou altoid o existencii Silk Road (v dobe keď ešte nebol známy).

Neskôr pod rovnakou prezývkou altoid hľadal spolupracovníkov pre „Bitcoin startup company“, pričom odpovede žiadal zaslať na adresu rossulbricht@gmail.com.

Zakúpil deväť falzifikátov dokladov s vlastnou fotografiou a falošným menom. Boli odchytené na hraniciach.

Na programátorskom fóre stackowerflow pod registráciou Ross Ulbricht diskutoval o pripájaní sa na Tor hidden service.

Minútu na to zmenil meno na Frosty.

Email zmenil na frosty@frosty.com.

Na serveroch Silk Road bol kľúč administrátora s popisom frosty@frosty.

"Od približne januára 2011 do septembra 2013 vrátane, slúžilo Silk Road ako online trhovisko, kde sa predávali nelegálne drogy a ďalšie nezákonné tovary," píše americká prokuratúra v návrhu na žalobu.

Úrady predbežne zhabali 26-tisíc bitcoinov, ktoré majú podľa aktuálneho výmenného kurzu hodnotu okolo troch miliónov amerických dolárov.

V žalobesa však nespomínajú výsledky vyšetrovania, ktoré by naznačovali problémy so samotnou anonymizačnou sieťou TOR. Na služby ukryté za týmto systémom, najmä pornografiu však FBI zaútočila už v auguste.

Pátranie však teraz pravdepodobne prebiehalo tradičnými metódami, pričom úrady využili chyby a nepozornosť obvineného.

Vydieranie a vražda

Ulbrichta pritom úrady obviňujú aj z plánovania nájomnej vraždy. Jeden z používateľov Silk Roadu totiž pravdepodobne vďaka hackerskému útoku získal mená a adresy všetkých ostatných klientov čierneho kybertrhoviska.

Vyhrážal sa, že ich zverejní ak mu Ulbricht nezaplatí pol milióna dolárov.

„Čo si myslíš, že sa stane, ak uniknú tisíce používateľských mien, objednávok a poštových adries? Všetci tú ľudia opustia Silk Road a budú sa báť ho ďalej používať,“ údajne mu odkázal podľa žalobyFBI.

Dread Pirate Roberts mal následne komunikovať s iným používateľom a rozprávali sa o vražde vydierača. Dohodli sa na cene 1 670 bitcoinov, čo je približne stopäťdesiattisíc dolárov.

Ulbricht za vraždu zaplatil a nasledujúci deň dostal správu potvrdzujúcu jej vykonanie.

„O tvoj problém bolo postarané. Buď v pokoji, už nebude nikoho vydierať. Nikdy,” hovorila správa, ktorú podľa prokuratúry dostal od údajného vraha.

Tvorca Silk Roadu údajne požiadal o dôkaz vo forme fotografie so zvolenými číslami napísanými na papieri, uloženými vedľa tela zavraždenej obete. Snímku mal obdržať. Polícia z Kanady, kde sa mala vražda odohrať, však nemá záznam o žiadnej vražde z daného obdobia a z danej lokality.

Autor je bezpečnostný expert citadelo.com.

Autor: Tomáš Zaťko

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu