LONDÝN, BRATISLAVA. Zaženiete sa na ňu novinami, no ona v poslednej chvíli unikne. Zabiť muchu nie je také jednoduché - a vedci už teraz vedia prečo.
Mucha je schopná spracovať oveľa viac informácií za sekundu ako človek. Noviny, s ktorými sa snažíte muchu zabiť a ktorých pohyb sa vám zdá rozmazaný, vníma mucha oveľa pomalšie, a preto sa mu aj ľahko vyhne. Podľa štúdie zverejnenej v časopise Animal Behavior to súvisí s jej veľkosťou.
Sedemkrát rýchlejšie
Vedci skúmali viac ako tridsať druhov vrátane hlodavcov, jašteríc, sliepok, holubov, psov či korytnačiek.
Na sledovanie ich schopnosti vnímať čas použili „kritickú frekvenciu blikajúcej fúzie“, čo je v podstate schopnosť zvieraťa odhaliť rozličné záblesky blikajúceho svetla predtým, ako sa spolu zlúčia.
Takto zistili, že mucha domáca dokáže vnímať blikajúce svetlo takmer sedemkrát rýchlejšie ako človek.
„Je to preto, že pomocou svojho zrakového systému získava oveľa viac informácií za sekundu,“ povedal podľa denníka The Independent Luke McNally z edinburskej univerzity. „Tieto zvieratá vnímajú svet úplne odlišným spôsobom.“
Ľudia sú pomalší
V spracovaní informácií predbehne človeka aj pes, ktorý svetlo vníma dvakrát rýchlejšie. Vnímanie času u človeka sa však môže meniť v závislosti od okolností.
Čas sa spomalí v stresových situáciách, ako je napríklad autonehoda, pretože v snahe vyhnúť sa katastrofe mozog zvyšuje množstvo informácií, ktoré dokáže spracovať. Na opačnom konci vnímania času je korytnačka, ktorá v porovnaní s človekom získava len tretinu z množstva informácií za sekundu.
„Toto vnímanie času súvisí s tým, ako rýchlo sa pohybuje, aký rýchly metabolizmus má a aká je malá,“ povedal McNally.
Existuje však minimálne jeden druh, ktorý vníma čas v rozpore so svojimi fyzikálnymi vlastnosťami. Je ním chrobák svižník (Cicindelinae).
„Tieto druhy sa pohybujú rýchlejšie, ako to dokážu spracovať ich oči,“ povedal McNally. „Utekajú ku koristi, potom sa zastavia a následne šprintujú znova a dúfajú, že zasiahnu svoj cieľ.“