SME

Staroveký Egypt s faraónmi vznikol rýchlejšie

Egypt sa z krajiny farmárov na štát so skutočnými faraónmi zmenil za šesťsto rokov.

Prechod k faraónom trval kratšie, než si vedci mysleli.Prechod k faraónom trval kratšie, než si vedci mysleli. (Zdroj: WIKIMEDIA/NebMaatRa/CC)

BRATISLAVA. Na začiatku boli roztrúsené, viac i menej šikovné skupinky dávnych poľnohospodárov. No na konci, niekedy pred viac ako päťtisíc rokmi vznikol štát riadený faraónmi, ktorí sa odvolávali na božský pôvod a spoločenský útvar, čo sa v mnohom nelíši od tých dnešných.

Celá tato radikálna zmena v starovekom Egypte sa však mohla odohrať podstatne rýchlejšie, než sa odborníci dosiaľ domnievali. Naznačuje to nový výskum, ktorý skombinoval rozsiahle rádiouhlíkové datovanie s modernými počítačovými modelmi. Výsledkom bolo prepísanie časovej osi dávnej civilizácie.

O stáročia rýchlejšie

Fakty
Príchod faraónov

Pravdepodobne v boji medzi menšími mocenskými centrami napokon jedno zvíťazilo a vytvorila sa vláda jediného panovníka, faraóna.

Pred rokom 3100 pred naším letopočtom zjednotil Horný a Dolný Egypt Narmer. Začala sa vláda prvej dynastie.

Nasledoval faraón Aha, možno jeho syn.

Vláda prvej dynastie trvala zhruba dvesto rokov.

Pyramídy sa začali stavať až v tretej dynastii, Džoserova pyramída je z polovice 27. storočia pred n. l.

„Vytvorenie Egypta bolo v starovekom svete jedinečné,“ hovorí pre BBC Michael Dee z Oxfordskej univerzity, prvý autor výskumu v odbornom magazíne Proceedings of the Royal Society A.

„Bol to teritoriálny štát, štát, ktorý si od momentu svojho vzniku vymedzil hranice podobne, ako to národy robia dnes. Pritom v takej Mezopotámii ste mali poľnohospodárstvo tisíce rokov, kým vôbec vzniklo čosi podobné štátu.“

Odborníci pôvodne predpokladali, že ľudia nakádskej kultúry sa v okolí Nílu objavili niekedy pred štyrmi tisícročiami pred naším letopočtom. Nová analýza však ukazuje, že to bolo o niekoľko storočí neskôr a za zhruba šesťsto rokov sa krajina lokálnych farmárov premenila na štátny útvar s kráľom. To sa stalo okolo roku 3100 pred naším letopočtom.

Aby to však vedci mohli tvrdiť, pracovali s datovaním dvoch stoviek vzoriek - vlasov a chlpov, kostí i rastlín z rôznych múzeí. Následne svoje údaje vložili do matematického modelu, ktorý im s takmer sedemdesiatpercentnou pravdepodobnosťou ukázal, že kráľ Aha panoval v rokoch 3111 až 3045 pred naším letopočtom.

Bol to v princípe prvý riadny faraón prvej dynastie, ktorý prišiel na trón potom, čo zakladateľ prvej dynastie Narmer zjednotil krajinu pod svoju vládu.

„Naše dáta pokrývajú celú dráhu formovania sa egyptského štátu,“ píšu vedci v úvode svojej vedeckej štúdie. „Naznačujú, že celý tento proces sa odohral podstatne rýchlejšie, než sa predtým myslelo.“

Prvý krok

Skúmanie najstaršej egyptskej histórie je trochu problematické. Nezachovali sa žiadne písané záznamy a aj keď archeológovia narazili na množstvo hrobiek a poznajú rôzne štýly keramiky, len veľmi ťažko sa k nim dajú priradiť presné časy. Pre časové rozpätie rádiouhlíkovej metódy nestačí ani využívať iba tento nástroj.

Nový výskum je však dôležitý práve preto, že dokázal rôzne údaje skombinovať so štatistkou a matematickým modelom. Môže tak poslúžiť ako odrazový bod k ďalšiemu, presnejšiemu výskumu najstarších okamihov v histórii starovekého Egypta.

doi: 10.1098/rspa.2013.0395

Výskum sa začal náhodou – v spoločnej kancelárii

Publikovaná štúdia je jedným z výstupov rozsiahleho projektu, ktorý navrhli v Oxforde v deväťdesiatych rokoch a vznikol náhodou. Pre nedostatok miesta sa totiž o kanceláriu museli podeliť egyptológ a odborník na rádiouhlíkové datovanie.

Takto vznikol nápad overiť chronológiu Egypta na základe rádiouhlíkových dát.

Skúmať srsť

Vyskytli sa síce aj podobné projekty (napríklad rádiouhlíkové datovanie papyrusov, pri ktorých je známe ich historické datovanie), ale tento projekt rozsahom prekonal všetky ostatné - vďaka veľkému grantu z britskej Leverhulmeho nadácie.

A čo je tiež dôležité, projekt analyzoval vzorky, ako je zvieracia srsť, ktoré poskytujú spoľahlivejšie dáta, ako napríklad vzorky dreva, pretože drevo bolo v Egypte i v Núbii vzácne, a preto sa často skladovalo a recyklovalo. Vzorky poskytla dvadsiatka svetových múzeí, no žiadne z Egypta.

Predbežné výsledky tohto projektu sa prezentovali na konferencii v Prahe v roku 2007. Havným výstupom je zborník Radiocarbon and Chronologies of Ancient Egypt publikovaný v Oxforde, aj so štúdiou českého egyptológa M. Bártu o chronológii 5. a 6. dynastie na základe nových poznatkov z prírodovedného datovania.

Skrátiť obdobie

Nové poznatky o chronológii predynastického a včasnodynastického obdobia nespôsobujú zásadnú revolúciu. Dokonca potvrdili starý odhad, že 1. dynastia vznikla niekedy okolo roku 3100 pred naším letopočtom.

Skrátili však datovanie počiatku nakádskej kultúry o 300 až 400 rokov.

Ukazujú, že spoločenské procesy, o ktorých sa egyptológovia domnievali, že prebiehali pomaly a postupne, mali rýchlejší priebeh.

Výsledky však budú podrobené kritike, no naša predstava o spoločenskom vývoji a vzostupe staroegyptskej civilizácie bude presnejšia a budeme lepšie rozumieť zmenám materiálnej kultúry, najmä keramiky, ktorá ostáva najdôležitejším a najlacnejším prostriedkom datovania.

Autor pôsobí na Českom egyptologickom ústave Karlovej univerzity

Martin Odler


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu