BRATISLAVA. Pripomína naťahujúcu sa látku či chvost kométy, ktorý sa stáča pri prelete okolo Slnka. Astronómom sa totiž prvý raz podarilo zachytiť oblak plynu, ktorý trhá supermasívna čierna diera v strede našej galaxie.
Oblak, prezývaný aj G2, je natiahnutý, a kým časť z neho sa z pohľadu Zeme vzďaľuje, kúsok, ktorý už preletel okolo čiernej diery, sa k nám ohromnou rýchlosťou približuje.
Samotný oblak však mal podľa pripravovanej štúdie v magazíne Astrophysical Journal šťastie a len tesne unikol pohlteniu tmavým telesom.
„Najzaujímavejšie na tomto pozorovaní je, že vidíme čelo oblaku, ktoré sa k nám blíži rýchlosťou desať miliónov kilometrov za hodinu,“ hovorí v tlačovom vyhlásení Európskeho južného observatória Reinhard Genzel. „Dosahuje až jedno percento rýchlosti svetla.“
Vedci už dlhšie sledujú okolie čiernej diery v strede Mliečnej cesty. Oblak plynu objavili pred dvomi rokmi a odvtedy sa ho snažia stopovať.
Záhadou však stále zostáva, aký je pôvod tohto kozmického objektu. Má asi trikrát toľko hmoty ako naša planéta a pravdepodobne v sebe neukrýva slabú hviezdu. Naisto to však astronómovia zistia, až keď okolo čiernej diery preletí stred tohto oblaku.