Keď som bol ako študent medicíny v Nemecku, pochopil som, že naozaj kvalitnú modernú medicínu môžu robiť len lekári, ktorí robia aj vedu.
Vývoj ide prirýchlo dopredu, aby lekár mohol robiť topmedicínu bez vlastného prispenia k progresu či bez toho, aby bol stále v kontakte s najnovšími výsledkami iných.
Mnohí slovenskí klinickí lekári, aj tí s vedecko-pedagogickými titulmi pred menom i za menom z kliník fakultných a univerzitných nemocníc, tvrdia, že vedu nemôžu robiť. Chýbajú vraj peniaze, čas, „podmienky“.
Nikto nekonkretizoval, koľko času alebo peňazí potrebujú a aké podmienky treba zabezpečiť. Možno aj preto, že keby ich podmienky boli splnené, museli by naozaj tú vedu robiť.
Podľa mňa najviac absentuje vnútorná motivácia a externý tlak. Dôsledkami sú nedodiagnostikovaní pacienti, prípadne pacienti liečení zastaranými protokolmi alebo dokonca úplne nesprávne. Vnútornú motiváciu zabezpečíme ťažko.
Šéf kardiológie, ktorý ma učil v Nemecku, bol štandardný klinik s fonendoskopom a množstvom pacientov.
Pár rokov po mojom odchode odpublikoval experiment s izoláciou kmeňových buniek z myšacích semenníkoch v Nature.
Preto by mali pacienti vytvárať ten chýbajúci externý tlak. Ak ste v univerzitnej alebo vo fakultnej nemocnici, spýtajte sa svojho lekára, aký výskum robí. Alebo si ho nájdite na www.pubmed.com.
Autor: lekár, vedec