SME

Snowden: Tajných informátorov majú strieľať

Whistleblower pred štyrmi rokmi tvrdil, že tajné informácie by mali zostať utajené.

Edward Snowden sa zmenil, kedysi tajnosti obhajoval. ⋌ILUSTRAĆNÉ FOTO – TASR/APEdward Snowden sa zmenil, kedysi tajnosti obhajoval. ⋌ILUSTRAĆNÉ FOTO – TASR/AP (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – TASR/AP)

BRATISLAVA. Bol len obyčajným správcom systému, technikom, ktorý sa staral o správny chod zariadení. Nebol ničím výnimočný, žiadny veľký expert. Záhadou vlastne je, ako sa vôbec dostal k takým tajným informáciám.

V podobnom duchu komentovali americkí šéfovia bezpečnosti informácie, ktoré o rozsiahlom špehovaní tajných služieb prezradil Edward Snowden. Pravdepodobne klamali, bývalý zamestnanec CIA a neskôr spolupracovník Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) totiž pred pár mesiacmi pôsobil na oveľa dôležitejšej pozícii.

Bol jedným z množstva ľudí, ktorí pre tajných okrem iného hľadajú slabiny celosvetovej siete. Mal tak prístup k množstvu dôverných informácií z vnútra najväčšej americkej tajnej služby.

Hľadal slabiny

Fakty
Edward Snowden

V polovici minulého desaťročia ho vraj získala CIA.

Od roku 2007 pôsobil pod diplomatickým krytím v Ženeve.

V roku 2009 začal spolupracovať s NSA v Japonsku, v marci tohto roku prešiel do Booz Allen Hamilton.

Americký whistleblower sa na zverejnenie tajných dokumentov pripravoval viac ako rok. Aby sa dostal k ďalším dôverným informáciám, podľa denníka The New York Times dokonca zmenil zamestnávateľa, formálne sa dal v marci najať spoločnosťou Booz Allen Hamilton ako analytik infraštruktúry. Teda niekto, kto hľadá aj slabiny internetu a telefonických sietí.

„Moja pozícia v Booz Allen Hamilton mi napríklad zabezpečila prístup k zoznamu zariadení, ktoré NSA po celom svete hackla,“ priznal Snowden v rozhovore pre The South China Morning Post. „To bol dôvod, prečo som prijal túto prácu.“

Pre experta na informačné technológie to pritom okrem iného znamenalo, že si finančne pohorší.

Získal však údaje, ktoré hovoria nielen o rozsiahlom zbieraní dát z celého sveta. Ale aj o skúmaní potenciálnych slabín v systémoch iných krajín pre prípad budúcej kybervojny. Na to americkí tajní mohli priamo i nepriamo zamestnávať až tisíce ľudí podobných Snowdenovi.

Odporúčal strieľať

Sám whistleblower pritom ešte pred rokmi veril, že zverejňovanie takýchto tajných informácií je zlé. Preskúmanie starých záznamov z internetových diskusií dokonca ukázalo, že pred rokmi odporúčal takýchto informátorov „streliť rovno do gúľ“.

Záznam Snowdenových názorov z roku 2009 zverejnil portál Ars Technica, reagoval na tajné informácie, ktoré vtedy ukázal práve americký denník.

„Kto do pekla sú tieto anonymné zdroje, čo im to prezradili?“ rozhorčoval sa pod prezývkou Snowden. „Takýchto ľudí by mali streliť rovno do gúľ. Je dobrý dôvod, prečo je to tajné.“

Dôvodom zmeny jeho postoja však môže byť to, že ako zamestnanec tajných služieb videl, ako jeho šéfovia klamú o svojich programoch. To napokon z priaznivca silného štátneho bezpečnostného aparátu urobilo najväčšieho informátora súčasnosti.

Informátora v Európe nechcú, Rusov odmietol

Do Moskvy prichádza venezuelský prezident. Mohol by si odviezť aj známeho whistleblowera.

MOSKVA, BRATISLAVA. Edward Snowden, ktorý svetu ukázal, ako americká vláda sleduje internet či telefonické hovory, je teraz vo zvláštnej situácii.

Zo strachu pred stíhaním v Spojených štátoch žiada 21 krajín o azyl, väčšina mu odpovedá, že tak môže urobiť až vtedy, keď príde na ich územie. A ponuku Ruska, kde Snowden uviazol na letisku, zas odmietol on.

Americkí partneri

Ruský prezident Vladimir Putin mu totiž dal podmienku, ktorú nie je ochotný splniť. „Nech to znie odo mňa akokoľvek zvláštne, musí prestať s činnosťou, ktorá poškodzuje našich amerických partnerov,“ povedal na tlačovej konferencii. Keď sa Američan o podmienke dozvedel, hneď svoju žiadosť o azyl stiahol.

V hre teda ostáva ďalších dvadsať krajín. Väčšina z nich sa však žiadosťou ani nezačala zaoberať.

„Podľa nórskych zákonov nemôžete požiadať o azyl zo zahraničia. Aj keby k nám Edward Snowden prišiel, zamietli by sme to, lebo žiadosť podal v čase, keď bol na území Ruska,“ reagovalo ministerstvo spravodlivosti Nórska.

K žiadosti sa v podobnom duchu postavili aj Poľsko a Rakúsko, rovnaké pravidlá platia aj na Slovensku.

Snowden cez stránku WikiLeaks, ktorá zverejnila jeho prvé vyjadrenie od vypuknutia kauzy, obvinil americkú vládu, že tlačí na iné štáty, aby jeho azyl odmietli.

„Toto sú staré a zlé spôsoby politickej agresie,“ uviedol. „Vláda ma oberá o moje základné právo, právo, ktoré patrí každému človeku. A to o právo požiadať o azyl.“

Príde si poňho?

Snowden pôvodne mieril do Ekvádora, ktorý na londýnskej ambasáde ukrýva aj šéfa WikiLeaks Juliana Assangea. Aj táto latinskoamerická krajina však nakoniec odkázala, že jeho žiadosťou o azyl sa bude zaoberať až vtedy, keď sa dostane na jej územie. Bez platného pasu to bude mať veľmi ťažké.

Ako najreálnejšia možnosť sa teraz spomína Venezuela. „Zaslúži si ochranu,“ povedal pre ruské médiá venezuelský prezident Nicolas Maduro tesne predtým, ako odletel na návštevu Moskvy.

Je teda možné, že cestou späť zoberie aj Snowdena.

Matúš Krčmárik

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


Neprehliadnite tiež

Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu