BRATISLAVA. Sú najrýchlejšie zvieratá cicavce na našej planéte. Keď sa gepard rozbehne, dokáže sa na krátky čas priblížiť k rýchlosti auta na diaľnici.
Vedci však zistili, že rýchlosť vôbec nie je pri týchto mačkovitých šelmách kľúčom k ich úspechu. Pri love koristi je oveľa podstatnejšie, aké šikovné jednotlivé gepardy sú. A ako dobre dokážu počas útoku manévrovať.
Loví pomalšie
Trvalo to približne desať rokov. Toľko potreboval tím Alana Wilsona z londýnskej Royal Veterinary College, než dostatočne zlepšil svoje výkonné zariadenie. Takýto obojok, ktorý dokázal merať rýchlosť, zrýchlenie i polohu, obsahoval množstvo akcelerometrov, gyroskopov i výkonný GPS vysielač.
Všetky dáta zaznamenával až tristokrát za sekundu a potom ich odoslal vedcom. Zistili, že väčšina z toho, čo sme si o gepardoch dosiaľ mysleli, v divočine neplatí.
„Vždy sme gepardy považovali za úžasných šprintérov,“ hovorí pre magazín Nature Wilson. Práve v tomto prestížnom žurnále zverejnil výsledky svojho jedenapolročného výskumu piatich jedincov zo severu Botswany. „No teraz sa ukazuje, že šprint je iba časťou celého príbehu.“
Zmerať maximálnu rýchlosť zvierat je relatívne jednoduché a biológovia to dokážu aj v zoologickej záhrade. V prirodzenom prostredí sa však zvieratá môžu správať inak.
Vedci napríklad zistili, že táto mačkovitá šelma síce dokázala uháňať rýchlosťou až 106 kilometrov za hodinu. No pri love takmer vždy naháňala korisť pomalšie. A lovila nielen na otvorených priestranstvách, ale aj medzi stromami či vo vysokej tráve.
Je to inak
Výskum takisto ukázal, že pre gepardy je viac než rýchlosť dôležitá schopnosť manévrovať. Dokážu totiž extrémne spomaliť i zrýchliť a vďaka tomu náhle zmeniť smer a uloviť korisť.
„To, čo zistili, jednoducho nie je to, čo sme si o gepardoch mysleli,“ zdôrazňuje aj pre magazín Science David Carrier z Univerzity v Utahu. „Je to veľký krok k pochopeniu toho, ako sa zvieratá správajú v skutočnom svete.“