SME

Ušiel z USA, lebo ukázal, že Amerika vo veľkom sleduje internet

Dvadsaťdeväťročný Američan sa skrýva v hotelovej izbe v Hongkongu. Bojí sa, že ho vydajú domov.

Edward Snowden (29) pracoval pre CIA aj vo firmách, čo spolupracovali s NSA.Edward Snowden (29) pracoval pre CIA aj vo firmách, čo spolupracovali s NSA. (Zdroj: SITA/AP)

HONGKONG, BRATISLAVA. Až doteraz mal celkom pohodlný život. Stabilnú kariéru s platom 200-tisíc dolárov ročne, milujúcu rodinu, s priateľkou býval v dome na Havaji.

Toho všetkého sa Edward Snowden vzdal.

Už tri týždne sa skrýva v hotelovej izbe v Hongkongu, ktorú zo strachu opustil len trikrát. Tvrdí, že je pripravený za svoj čin trpieť. Zároveň však dodáva, že nemohol inak.

Záhadný len pár dní

Kauza
Prizma (Prism)
  • Minulý týždeň zverejnili prezentáciu, ktorá hovorí, že Národná bezpečnostná agentúra má prístup k mailom, fotografiám, videám či dokumentom užívateľov niektorých IT spoločností.
  • Ide o Microsoft, Google, YouTube, Skype, Facebook či Yahoo. Spoluprácu odmietli.

Práve tento 29-ročný Američan, bývalý bezpečnostný IT technik CIA, je zdrojom jedného z najväčších únikov tajných informácií v dejinách Spojených štátov.

Britskému denníku Guardian a americkému denníku Washington Post odovzdal informácie, ktoré dokazujú, že spravodajská Národná bezpečnostná agentúra môže bez akýchkoľvek problémov získať súkromné informácie ľudí z Gmailu, Facebooku, YouTubu či vypočuť si rozhovor cez Skype.

A to všetko v mene boja proti terorizmu.

Záhadný zdroj zostal skrytý len niekoľko dní. V nedeľu sa Snowden v rozhovore pre Guardian sám prihlásil, že ukradol utajené dokumenty.

„Nemám dôvod sa skrývať, keďže som neurobil nič zlé,“ povedal pre denník. Za hrdinu ho hneď označili zhodne ľavicový filmár Michael Moore aj pravicový moderátor Glenn Beck.

Daniel Ellsberg, jeden z najslávnejších whistleblowerov v amerických dejinách (ukázal Amerike klamstvá jej vlád o Vietname), povedal pre CNN, že Snowden svojej krajine urobil „neoceniteľnú službu“, aby sa nestala úplne špehujúcim štátom.

„Nemyslím si, že som hrdina. Konal som vo svojom záujme. Nechcem žiť vo svete, kde neexistuje súkromie,“ tvrdí Snowden.

Aj e-­mail prezidenta

Tento expert na počítače pracoval pre CIA tri roky.

Ako hovorí, práve vtedy začal strácať ilúzie o vláde. Spomínal jeden prípad zo Švajčiarska, keď agenti CIA chceli najať jedného bankára, aby sa dostali k bankovému tajomstvu. Ten nesúhlasil.

Tak ho opili, posmelili ho, aby išiel domov autom. Keď ho zatkli za jazdu v opitosti, ponúkli mu, že ho z toho dostanú za spoluprácu.

Powerpointovú prezentáciu Národnej bezpečnostnej agentúry, ktorá ukazuje, že už šesť rokov sa môže bez povolenia súdu vŕtať v údajoch používateľov firiem Microsoft, Yahoo či Google, získal ako zamestnanec spoločnosti Boz Allen Hamilton, ktorá s nimi spolupracovala.

„Mohol som získať vaše e­maily, heslá, telefónne záznamy, kreditné karty. Sediac pri stole som mal prístup odpočúvať kohokoľvek od vás, od vášho účtovníka až po federálneho sudcu či dokonca prezidenta, ak by som mal jeho osobný e­mail,“ povedal pre Guardian.

Chcú ho stíhať

V rozhovore viackrát spomína obavy o bezpečnosť seba aj rodiny. Americké ministerstvo už začalo vyšetrovať krádež a zverejnenie utajenej prezentácie.

„Jednoznačne si myslím, že by mal byť stíhaný,“ povedal kongresman Mike Roger, predseda výboru pre spravodajské informácie. Ďalší kongresman rovno vyzýval na jeho vydanie z Hongkongu.

Snowden si vybral liberálnu časť Číny za svoj azyl. Verí, že relatívne slobodné mesto, ktoré ctí disent, odolá americkému tlaku.

„Jediné, čo môžem teraz robiť, je sedieť tu a dúfať, že ma hongkonská vláda nedeportuje,“ dodal pre Guardian.

Spojené štáty však majú s Hongkongom podpísanú dohodu o vydávaní stíhaných občanov, mnohí preto vidia reálne, že skončí pred americkým súdom.

Len minulý týždeň začali Američania súdiť Bradleyho Manninga, ktorému za predaj dokumentov organizácii WikiLeaks hrozí doživotie.

Je to akoby ste chceli hľadať teroristov v Petržalke

Teroristi používajú na komunikáciu úplne iné kanály. Je to akoby sme pri honbe na al-­Káidu prehľadávali paneláky v Petržalke, prirovnáva špehovanie Gtalku a Facebooku odborník na internetovú bezpečnosť MATEJ KVOCERA.

Prekvapilo vás zistenie, že americká NSA si môže kedykoľvek bez súdu stiahnuť informácie ľudí z Googlu či Microsoftu?

„Spravodajské služby zvyčajne môžu obchádzať spoluprácu so súdmi. Pohoršene o tom blogoval aj americký federálny sudca Alex Kozinski na jar tohto roku. Google zverejňuje počet žiadostí na poskytnutie dát od amerických úradov, ale nie je vylúčené, že to nie je všetko.“

Môžu takto sledovať aj Slovákov?

„Samozrejme, väčšina na webe aktívnych Slovákov používa americké, respektíve zahraničné servery. Barack Obama upozornil, že iniciatíva nie je namierená proti americkým občanom, ale proti iným. Nepriamo tak potvrdzuje, že aj proti obyvateľom Európskej únie a Slovenska.“

A prečo je to zlé? Američania hovoria, že im to pomáha dať si dokopy, kto je terorista – to je predsa dobre, nie?

„Zlé je to pre široké spektrum zneužitia. Zlé je to pre porušovanie práv na súkromie. Teroristi komunikujú úplne inými kanálmi. Táto argumentácia logicky rozmýšľajúcim ľudom pripadá smiešna. Je to akoby sme hľadali základňu al-Káidy prehľadávaním bytov v Petržalke.“

Dá sa tomu brániť?

„Používatelia musia zvažovať, aké informácie o sebe poskytujú na sociálnych sieťach. Citlivé informácie možno ukladať a prenášať širokou škálou šifrovacích technológií. Pripojenie do internetu možno opatreniami urobiť viac privátnym, dokonca až anonymným."

Známych whistleblowerov bolo viac

Označujú ich za hrdinov aj zradcov. Ľudí, ktorí sa nebáli postaviť proti svojej vláde a zverejniť citlivé informácie, je viac.

1.Mark Felt: Tajný hlas, čo položil Nixona

Viac ako tridsať rokov sa verejne nevedelo, kto bol tajný zdroj, ktorý pomáhal novinárom Washington Post v afére Watergate. Označovali ho len ako Hlboké hrdlo.

Až v roku 2005 sa bývalý výsoký predstaviteľ FBI Mark Felt priznal. Práve on pomohol vtedy neznámym novinárom Bobovi Woodwardovi a Carlovi Bernsteinovi zistiť, že Nixonovi ľudia v roku 1972 odpočúvali štáb Demokratickej strany.

Viedlo to až k tomu, že Richard Nixon vôbec ako prvý americký prezident v histórii odstúpil z úradu.

2 .Daniel Ellsberg: Ukázal lži vo Vietname

Vojenský analytik pracoval pre firmu RAND, ktorá dostala od Pentagonu zadanie na tajnú správu o americkej angažovanosti vo Vietname v rokoch 1945 až 1968. Táto správa sa volá aj Pentagon Papers.

Ukazovala, že viaceré americké vlády klamali a zavádzali americkú verejnosť o vojne. Ellsberg časti z nej ponúkol denníku New York Times, ktorý ich uverejnil v roku 1971.

Analytikovi hrozilo až 115 rokov väzenia, no napokon ho súd oslobodil, pretože vláda zneužila moc.

3.Mordechai Vanunu: Izrael ho uniesol

Izraelský jadrový technik v roku 1986 vyzradil britským novinám Sunday Times, že Izrael vlastní jadrové zbrane. Židovský štát to dodnes oficiálne nepriznáva.

Následne ho ženská agentka vylákala do Ríma, kde ho uniesli do Izraela. Súdili ho, za velezradu dostal trest osemnásť rokov väzenia.

Väčšinu času vo väzení strávil na samotke v cele dva krát tri metre. V roku 2004 ho prepustili s tým, že do konca života má zakázaný akýkoľvek kontakt s cudzincami. Nesmie opustiť Izreal a každý pohyb musí hlásiť úradom.

4.Bradley Manning: Zdroj WikiLeaks čelí doživotiu

Má len 25 rokov, no hrozí mu doživotie. Minulý týždeň sa začal súd s americkým vojakom Bradleym Manningom, ktorý WikiLeaks odovzdal dokumenty o vojne v Iraku a Afganistane aj americké diplomatické depeše.

Bývalý vojenský analytik hovorí, že chcel svetu ukázať pravdu o vojnách aj americkej zahraničnej politike. Američania ho držali deväť mesiacov v tvrdých podmienkach, ktoré aj súd označil za mučenie.

Obžaloba chce dokázať, že ním predané dokumenty ohrozili amerických vojakov.

5.Lutz O.: Poskytol CD o tajných kontách Nemcov

Nemec Lutz O. (53) poskytol údaje o nemeckých daňových podvodníkoch, ktorí mali tajné kontá vo Švajčiarsku. Urobil to, aby sa sám vyhol trestu za krátenie daní.

V marci 2012 od neho vláda spolkovej krajiny Severné Porýnie­Vestfálsko kúpila CD s asi tisíckou dát o nemeckých klientoch švajčiarskej banky Julius-Bär. Informatik, ktorý v banke pracoval, pritom dlhuje na daniach až milión eur.

Náruživý hráč golfu sedí vo väzbe a švajčiarske úrady ho vyšetrujú za ekonomickú špionáž.

Tomáš Vasilko, Miriam Zsilleová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marketér Pavol Minár.

Pavol Minár hovorí o kampaniach.


Ilustračné foto.

Za deti a rodičov bojujú petíciami.


Americké systémy protivzdušnej obrany Patriot (vľavo) a NASAMS.

Odchod talianskeho systému reálne neznamená veľkú zmenu.


Jaroslav Haščák.

Finančníka prvýkrát obvinili v novembri 2022.


TASR a 1 ďalší

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu