SME

Nová mobilná 4G sieť má byť do piatich rokov aj s novými operátormi

Regulačný úrad určil aj minimálne rýchlosti webu cez novú mobilnú sieť.

(Zdroj: Ilustračné - SITA/AP)

BRATISLAVA. Nová mobilná sieť štvrtej generácie (4G), ktorá sa hodí na rýchle surfovanie na webe, má na Slovensku fungovať najneskôr do konca roka 2018. Jej signál vtedy musí chytať aspoň polovica obyvateľov Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Telekomunikačný úrad to píše v návrhu podmienok dražby, ktorou chce tento rok predávať licencie na novú mobilnú sieť. Úrad ich vo štvrtok zverejnil, pripomienky môže do 10. júla posielať ktokoľvek.

Určil minimálnu rýchlosť

Či už získajú frekvencie traja zabehnutí mobilní operátori, alebo nováčik, víťaz bude musieť poskytovať novú sieť takzvaným virtuálnym operátorom, ako sú dnes Tesco Mobile či FunFón.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku tak budú môcť podnikať nielen operátori, ktorí majú licenciu od regulátora, čo by mohlo znížiť ceny volaní a internetu.

Dnes regulátor operátorom nediktuje, že musia strpieť v svojej sieti konkurenta. Necháva to na dohodu.

Regulačný úrad navrhol aj minimálne rýchlosti internetového pripojenia, ktoré musia víťazi poskytovať. Pod túto hranicu nesmú ísť ani vtedy, keď zákazník prečerpá predplatené dáta.

Cez novú 4G sieť tak bude možné sťahovať dáta rýchlosťou 1 megabit za sekundu, za hodinu sa tak stiahne 450 megabajtov dát. Odosielať dáta pôjde minimálne rýchlosťou 256 kilobitov za sekundu, za hodinu sa tak odošle aspoň 115 megabajtov dát.

Od 200-­tisíc eur

Na predaj dáva štát spolu 38 frekvencií, ktoré operátori získajú na 13 rokov.

Operátori si najviac cenia kmitočty z pásma 800 MHz, nimi môžu pokryť veľké územie bez toho, aby stavali hustú sieť vysielačov. Štát má prichystaných šesť frekvencií s vyvolávacou cenou 19 miliónov za každú.

SkryťVypnúť reklamu

V pásmach 1800 a 2600 MHz, ktorými možno výhodne pokryť signálom zastavané mestá, je na predaj 32 frekvencií s vyvolávacou cenou od 200-tisíc do 2,2 milióna eur.

Predajom všetkých 38 frekvencií má štát zarobiť najmenej 142,4 milióna eur.

Okrem zabehnutých spoločností O2, Orange a Telekom sa o dražbu frekvencií zaujíma aj Slovanet, ktorý dnes ponúka mobilný internet cez technológiu WiMax.

Záujem potvrdila aj americko-ruská investičná skupina VelaTel, ktorá s telekomunikáciami podniká v Peru alebo Chorvátsku. Návrh podmienok budú určite čítať aj ľudia z firmy Towercom, ktorá získala monopol na šírenie digitálneho televízneho vysielania len vďaka zhovievavovosti Telekomunikačného úradu.

O novú mobilnú sieť sa zaujímajú aj finančné skupiny. PPF miliardára Petra Kellnera, ktorý rozbieha mobilného operátora v Česku a slovenská skupina J&T.

SkryťVypnúť reklamu

Podmienky aukcie na mobilnú 4G sieť by Adam Valček

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


19
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


a 1 ďalší 1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 41
SkryťZatvoriť reklamu