Uniknutý súdny príkaz odhalil praktiky Národnej bezpečnostnej agentúry. Vyhodnocuje kontakty občanov.
FORT MEADE, BRATISLAVA. Súdny príkaz, ktorý aj napriek utajeniu unikol do médií, odhalil to, o čom sa potichu hovorí už dlhšiu dobu. Obamova administratíva rozviazala štátnym agentúram ruky a pod heslom boja proti terorizmu im umožnila sledovať všetkých občanov štátu.
Súdne rozhodnutie s vysokým stupňom utajenia sa dostalo do rúk spravodajcov denníka Guardian. Píše sa v ňom o tom, že súd prikazuje najväčšiemu mobilnému operátorovi v krajine – firme Verizon – poskytnúť Národnej bezpečnostnej agentúre súhrnné záznamy o komunikácii klientov a denne odosielať ďalšiu dávku záznamov až do odvolania.
Agentúru nezaujíma obsah komunikácie, ten si sleduje formou odpočúvania operatívne podľa potreby. Záujem prejavila o štrukturálne záznamy z prevádzky mobilnej siete. Chce podrobné informácie o každom uskutočnenom hovore.
Zaujíma ju kto, komu, z akého zariadenia, kedy a odkiaľ telefonoval po akú dlhú dobu. Súčasťou záznamov sú identifikátory mobilných zariadení, ale aj vysielačov cez ktoré komunikácia prebiehala.
Úrady a operátori sa ku kauze nevyjadrujú, súdny príkaz všetky strany zaväzuje k mlčanlivosti. Uniknutý dokument opäť spustil diskusie o súkromí občanov a o situácií u iných telekomunikačných a dátových operátorov.
Je zrejmé, že z takýchto záznamov možno na počkanie kedykoľvek vygenerovať profil používateľa so zoznamom jeho kontaktov, či návykmi pri pohybe v krajine. Bez toho, aby musel byť podozrivý z terorizmu a súd musel prístup k dôverným informáciám v konkrétnom prípade schváliť.
Podobnú sadu informácií archivujú aj mobilní operátori v EÚ. Tu sa však príliš nekonšpiruje o tom, že by prístup k informáciám využívali spravodajské služby a štátne agentúry bez obmedzení.
Informoval o tom The Guardian.