Garching 2. októbra (TASR) - Zaujímavý objav urobili nemeckí astronómovia pri pozorovaní vzdialeného kvazaru APM 08279+5255. Pomocou európskeho röntgenového teleskopu XMM-Newton zistili, že tento objekt obsahoval krátko po vzniku vesmíru trikrát viac železa ako ho dnes je v našej slnečnej sústave.
Železo vzniká vo vnútri veľkých hviezd. Keď takéto hviezdy na konci svojej existencie explodujú ako supernovy, odvrhnú plynný obal a obohatia tak medzihviezdne oblaky, z ktorých sa rodia nové hviezdy, o železo. Krátko po tzv. veľkom tresku existovali iba vodík a hélium, preto vedci predpokladali, že ťažké prvky ako železo sa vo vesmíre nahromadili až za niekoľko hviezdnych generácií.
Günther Hasinger a jeho kolegovia z Ústavu Maxa Plancka pre extraterestriálnu fyziku v Garchingu pozorovali kvazar APM 08279+5255, ktorý vyžaruje biliardukrát viac energie ako Slnko, čím patrí k najjasnejším objektom vo vesmíre. Zdrojom tohto žiarenia sú obrovské množstvá hmoty, ktoré sa silno zahrievajú počas pádu do čiernej diery v centre kvazaru.
Kvazar APM 08279+5255 je pre astrofyzikov zaujímavý z dvoch dôvodov. Po prvé jeho žiarenie, ktoré k nám dorazilo, pochádza z obdobia, keď mal vesmír iba desatinu dnešného veku asi 15 miliárd rokov. Okrem toho centrum kvazaru vidíme cez závoj hmoty, ktorá nepadá do čiernej diery, pretože jej v tom bráni silný tlak žiarenia.
Ako píše Hasinger v časopise Astrophysical Journal Letters, táto hmota obsahuje veľa silno ionizovaného železa, ale minimum iných chemických prvkov ako napríklad kyslíka. Zvláštne je to preto, lebo APM 08279+5255 má iba 1,5 miliardy rokov a pritom obsahuje viac železa ako slnečná sústava, ktorá vznikla pred asi deviatimi miliardami rokov.
Vedci špekulujú, že vo vnútri kvazaru mohol nastať "ohňostroj" supernov bohatých na železo. To však nevysvetľuje vysoký obsah železa vo vzťahu k veku kvazaru. Možné je, že kvazar je indíciou vyššieho veku vesmíru.
Odpovedí sa astronómovia možno dočkajú od nového röntgenového teleskopu XEUS, ktorý by mal začať fungovať o niekoľko rokov. Prístroj môže skúmať aj menej žiariace objekty ako APM 08279+5255, takže počet pozorovaní sa zvýši.