SINGAPUR, BRATISLAVA. V komornej atmosfére večierka vytiahnete fotoaparát a bez akýchkoľvek zábleskov sa na displeji objavia ostré snímky bez šumu a plné farieb. I takto môže vyzerať neďaleká budúcnosť digitálnej fotografie.
Tímu zo Singapurskej technickej univerzity sa podarilo navrhnúť fotografický snímač s extrémnou citlivosťou na viditeľné svetlo a infračervené žiarenie. S tisícnásobnou citlivosťou dokáže snímať farebné snímky bez náznakov šumu v podmienkach, ktoré sú pre dnešné čipy nepredstaviteľné.
Inovácia spočíva v náhrade kremíka grafénom. Vďaka nanoštruktúre zachytí povrch grafénu bez strát i ten najslabší tok fotónov, aby následne umožnil zostavenie obrazu.
Aby boli vynovené čipy cenovo dostupné a mohli rýchlo nastúpiť v širokej škále zariadení, tím si dal záležať na tom, aby nová technológia bola použiteľná na existujúcich výrobných linkách.
Nové čipy sú pružné, takže ich možno podľa potreby tvarovať ohýbaním. Navyše sú aj energeticky úspornejšie ako súčasné technológie, takže fotoaparáty by vďaka menším batériám mohli byť ľahšie.
Stačí iba nahradiť kremík grafénom a výroba čipov môže pokračovať. S novými vlastnosťami dokážu fotoaparáty, kamery, medicínska technika či snímače pre fotografovanie Zeme z vesmíru dosiahnuť výkon, ktorý doposiaľ nebol ani v predstavách konštruktérov a fotonadšencov.
„Ukázali sme, že je možné vyrobiť lacné, citlivé a pružné senzory z grafénu,“ povedal Wang Qijie, šéf projektu. „Očakávame, že by náš objav mohol mať výrazný dopad nielen na spotrebiteľský fotografický priemysel, ale aj pre satelitné snímkovanie či komunikačné technológie.“
Informoval o tom magazín Mashable.