LONDÝN, BRATISLAVA. Vedci už dlho vedia, že umiestnenie geografických pólov Zeme nie je pevne dané. V priebehu roka sa totiž posunú vplyvom snehu, dažďa a vlhkosti. Avšak nedávno spozorovali nový jav – zmenu v smere jeho pohybu.
V rokoch 1982 až 2005 sa severný pól pohyboval juhovýchodne smerom k severnému Labradoru, čo je oblasť východného pobrežia Kanady.
Rýchlosť tohto pohybu bola asi šesť centimetrov za rok. V roku 2005 však pól zmenil kurz a začal sa pohybovať smerom k východnému Grónsku s rýchlosťou približne 21 centimetrov za rok.
Túto zmenu študovali vedci z americkej University of Texas v meste Austin, podľa ktorých posunutie severného pólu o niekoľko centimetrov na východ spôsobili dva procesy – zvýšené topenia sa grónskeho ľadového príkrovu a úbytok ľadu v ostatných častiach sveta.
Zistili to vďaka projektu NASA s názvom GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment), ktorý sledoval presné umiestnenie severného pólu vďaka sondám na meranie zmien v zemskom gravitačnom poli.
Podľa štúdie publikovanej v časopise Geophysical Research Letters tak namerali, že 90 percent z polárneho posunu po roku 2005 spôsobil zrýchlený úbytok ľadu a súvisiace vzostupy hladiny mora.