SME

Diskotéky vymenili za vedu. Mladí Slováci uspeli vo svete

Z viac ako 1500 študentov z celého sveta sa na vedeckej súťaži dokázala presadiť aj dvojica Slovákov.

(Zdroj: Intel)

PHOENIX. Horúca Arizona bola tento rok dejiskom najväčšej študentskej súťaže Intel ISEF. Zo Slovenska sa jej zúčastnilo sedem študentov s celkovo piatimi projektami.

To, že veda nie je nuda a vie zaujať aj mladých ľudí, sa pokúsili dokázať v konkurencii vyše 1600 študentov z celého sveta. Úspešne sa to podarilo dvom z nich, Michaele Brchnelovej z Bratislavy a Michalovi Račkovi z Martina.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zaujala aj mladá astrofyzička

Intel ISEF

  • Je to najväčšia súťaž mladých vedcov na svete
  • Od roku 1997 je hlavným sponzorom súťaže spoločnosť Intel
  • Tento rok sa na nej chcelo zúčastniť sedem miliónov študentov, no do Phoenixu postúpilo len 1600 najlepších
  • Najlepší projekt získal cenu G.E.Moora v hodnote 75 tisíc dolárov

SkryťVypnúť reklamu

Špeciálnymi cenami Priscilla and Bart Bok, ocenila Pacifická astronomická spoločnosť a Americká astronomická spoločnosť projekt 16-ročnej Bratislavčanky.

Michaela Brchnelová sa umiestnila sa na 2. mieste a okrem ceny získala odmenu 500 dolárov a letenku na udeľovanie cien, ktoré sa bude konať vo Washingtone začiatkom budúceho roka.

Spoločná technologická korporácia ohodnotila projekt Michala Račka, získal medailu a odmenu 3-tisíc dolárov. Michal Račko prezentoval svoj projekt konštrukcie Farnsworthovho fúzora ako maturant gymnázia.

Od septembra má začať študovať na Imperial College v Londýne vo Veľkej Británii a ako sám povedal, jediné čo mu k tomu chýba, je maturita.

Celkové prvenstvo si na súťaži vybojoval 19-ročný Rumun Ionut Budisteanu. Ten si okrem víťaznej ceny Gordona E. Moora odniesol aj 75-tisíc dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Porotu zaujal jeho koncept využitia umelej inteligencie pri konštrukcii lacného, počítačom riadeného vozidla. Hodnotu projektu študent pritom vyčíslil len na 4-tisíc dolárov.

Pre mnohých to bola premiéra

Pre viacerých študentov bol tohtoročný Intel ISEF premiérou nielen po vedeckej stránke, ale boli po prvýkrát aj na tak veľkej vedeckej súťaži v Spojených štátoch.

Odmenou za dlhú cestu, 40-stupňové horúčavy a mesiace príprav im bola diskusia s vedeckými kapacitami a nositeľmi Nobelových cien.

Viacerí zo študentov sa už zúčastnili medzinárodných súťaží v Európe. No ako hovorí Michaela Brchnelová, s Amerikou sa to nedá porovnať. Kým u nás je najdôležitejší samotný projekt, Američania oceňujú prezentáciu a schopnosť sa predať.

Aj tento rok preto ocenenie získali niektoré slabšie projekty, no na porotu zapôsobili študenti a dokázali zaujímavo odprezentovať aj inak slabšie práce.

SkryťVypnúť reklamu

Diskotéky vymenili za vedu

Zábavu vymenili za vedu. A pri nedostatku peňazí si dokázali pomôcť inak.

Michaela na prvý pohľad nevyzerá ako mladá vedkyňa. Má len šestnásť, je štýlovo oblečená a namiesto jednoduchej zábavy sa vo voľnom čase venuje vede.

Astrofyzika ju začala zaujímať už pred rokmi. A kým sa jej rovesníci venovali zábave, ona začala pracovať na svojich prvých projektoch.

Keď vybuchne hviezda

Teraz sa napríklad zaoberala dynamikou pozostatku po supernove a jej práca je v mnohých smeroch jedinečná. Nikto sa totiž hlbšie nezaoberal možnosťou skúmania energie z magnetických polí.

Vo výskume astrofyziky bude mladá vedkyňa pokračovať aj po súťaži. Zatiaľ k tomu nepotrebuje špeciálne prístroje a vystačí si s internetom a notebookom. No v budúcnosti sa zrejme odchodu do zahraničia nevyhne, keďže na Slovensku sa problematike jej projektu vo väčšej miere nikto nevenuje.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to neuveriteľné zadosťučinenie a motivácia,“ hovorí nám po súťaži. „Je to skutočne vynikajúci pocit vidieť, že si niekto vašu prácu tak váži a rovnako ju aj ocení“.

Na kolene

Michal vo výhru nedúfal, no z veľkého záujmu o jeho projekt sa dala tušiť. Kým okolité stánky navštívilo len niekoľko záujemcov, tak on sa počas verejného a novinárskeho dňa nezastavil s prezentovaním.

Rovnako tomu bolo aj pri obhajobe jeho projektu - namiesto pôvodných jedenástich členov hodnotiacej komisie sa ich zastavilo až o pätnásť viac.

Jeho projekt o Farnsworthovom fúzore je netradičný z viacerých dôvodov. Tým hlavným je jeho snaha o domácke vyrobenie deutéria z ťažkej vody.

Pri Farnsworthovom fúzore vedci väčšinou používajú už hotové deutérium,“ vysvetľuje. No Michal si ako mladý vedec dokázal pomôcť aj svojimi silami a vytvoril si vlastný systém na prípravu deutéria.

SkryťVypnúť reklamu

„Vede sa venujem už dlhé roky, pričom som začínal s menšími projektami zosilňovačov a vysokonapäťových zdrojov,“ zdôrazňuje.

A tiež to, že pre veľký hluk, ozónovú arómu a elektrické výboje sa v pätnástich rokoch rozhodol vymeniť svoju izbu za laboratórium.

Pomocnú ruku mu podala Univerzita Komenského, vďaka ktorej sa mu po roku prác podarilo úspešne zostrojiť svoj víťazný projekt. V skutočnosti teda dva, dvojicu cien, ktoré mu priniesli 4-tisíc dolárov a rektorské štipendium.

Liečba rakoviny a boj proti roztočom

Katarína Orsághová a Mária Beňová neboli na súťaži Intel ISEF po prvýkrát. Pred rokom len pozorovali, teraz sa porotcov snažili zaujať projektom, ktorý má pomôcť ľudom alergickým na roztoče.

V desaťmesačnom výskume pomáhal Parazitologický ústave Slovenskej akadémie vied v Košiciach.

SkryťVypnúť reklamu

Projekt Emílie Petríkovej zase objavil nové možné ciele účinku 2-deoxyglukózy, čo môže v budúcnosti pomôcť pri hľadaní liečby rozdielnych druhov nádorov.

Svoj výskum nerobila na Slovensku, ale v susednom Česku. Tam sa ľahšie dostala do laboratórií.

Emília sa vede a výskumu venuje už niekoľko rokov. Cez malé projekty robené v domácich podmienkach sa prepracovala až k veľkým projektom, s ktorými sa zúčastňuje svetových súťaží.

„Baví ma objavovať nové veci, hlavne keď týmto objavovaním môžem aj pomôcť,“vysvetľuje.

Michal Dorko a Saša Havrillová sa zamerali na tvar bleskov a elektrických výbojov. Výsledok ich výskumu môže ovplyvniť napríklad aj budúce generácie laserových tlačiarní a plazmových televízorov.

„Pokračovať v projekte môžeme aj na Slovensku,“ hovoria napriek tomu, že nevyhrali. „No pre jeho ďalší rozvoj sa oplatí viac spolupracovať so zahraničnými univerzitami“.

SkryťVypnúť reklamu

Matúš Paculík

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu