PRAHA, BRATISLAVA. Má to byť jeden z najväčších podobných objavov v Česku za posledné roky. Českí archeológovia odkryli neďaleko Prahy rozsiahlu dedinu skorých poľnohospodárov. Nálezy pochádzajú zo šiesteho tisícročia pred našim letopočtom.
Vedci z Archeologického ústavu AV ČR pri odkrývaní dediny spred 7500 rokov v Dolných Břežanoch pri Prahe narazili na viacero objektov. Jedna z nájdených nádob zrejme pochádza až z územia dnešného východného Slovenska. Informoval o tom internetový server iDNES.cz.
Bohaté nálezisko
"Nálezov je skutočne mnoho," hovorí pre web vedúca výskumu Michaela Mácalová. "Podarilo sa nám zachytiť viac ako dvetisíc objektov."
Odborníci na mieste, kde by malo vzniknúť budúce vedecké centrum aj s výkonným laserom, odkryli rozsiahlu dedinu z obdobia asi 5500 rokov pred naším letopočtom. Obývať ju mohli jedni z prvých nositeľov neolitickej revolúcie na tomto území.
Medzi nájdenými objektmi pritom archeológovia rozpoznali napríklad dechtársku pec, studňu i zahĺbený dom so šiestimi pecami, ktoré boli umiestnené po obvode stavby. To znamená, že okrem poľnohospodárov miesto obývali aj remeselníci.
Túto domnienku naznačuje aj veľké množstvo vypálenej hliny v ďalšom z objektov, ktorá pôvodne vytvárala povrch jednej zo stien. Odborníci však našli aj keramiku spred 7000 rokov, brúsené i sekané kamenné nástroje či unikátny kostený šperk.
Málo kostí
Archelógovia naopak zdôrazňujú, že zatiaľ nenarazili na príliš veľa ľudských pozostatkov. Dôvodom môže byť veľkosť náleziska.
Dôkazom pochovávania je zatiaľ iba jediný z hrobov, relatívne chudobné miesto odpočinku s kostrou dieťaťa.
"Okrem týchto ľudských pozostatkov sme objavili ešte niekoľko zvieracích kostí," dodáva pre iDNES Mácalová. "Niektoré z nálezov síce súviseli s objektmi JZD, no vo výplni jedného z pravekých obydlí bola odkrytá aj lebka koňa."