SME

Test: Sony má skvelý smartfón pre masy

Japonský výrobca má tento rok šťastie na dobré smartfóny. Po prémiovej Xperii Z prichádza s vydareným modelom, ktorý si kúpite už za štyri stovky.

(Zdroj: Sony)

Sony Xperia SP

Páči sa nám:

rozumná cena, dizajn, slušný výkon

Nepáči sa nám:

priemerný displej a fotoaparát

Cena:

419 eur

Hodnotenie:

8,2

Po priemernom období má Sony šancu na zlepšenie svojho trhového podielu. Firma dlhý čas hľadala ten správny recept na zaujímavé produkty, až nakoniec prišla so špičkovým modelom Xperia Z.

Smartfón za vyše 600 eur ale nie je pre každého a preto je ďalším uvedeným modelom v poradí Xperia SP. Má kvalitnú konštrukciu, HD displej, je výkonný a pri jeho kúpe zaplatíte až o rovnú tretinu menej.

Prémiový dizajn

Kombinácia odolnej konštrukcie, hliníkového obvodového pásu a pevného plastového krytu zaujme už na prvý pohľad . Xperia SP je spracovaná veľmi dobre, pocitovo sa dokonca vyrovná aj oveľa drahším modelom.

Precíznosť konštrukcie je ukážková, prehýbanie alebo nepríjemný zvuk sme nezaznamenali ani pri väčšom tlaku. Zariadenie sa v ruke drží príjemne, za čo môže aj pogumovaný zadný kryt.

Tlačidlá sú umiestnené na pravej strane smartfónu – je tu dvojica pre úpravu hlasitosti, tlačidlo blokovania displeja a spúšť fotoaparátu. Dotykové tlačidlá tu nenájdete, ich funkcionalitu prebral samotný systém.

Spodná časť smartfónu obsahuje priehľadnú časť, ktorá je osvetlená farebnými LED diódami. Výber farby záleží od aktuálnej témy, prezeranej fotografie či konkrétneho volajúceho.

Xperia-SP-Group.jpg

Displej mohol byť lepší

Displej s uhlopriečkou 4,6 palca a HD rozlíšením sa stal základom pre kategóriu vyššej strednej triedy smartfónov. Rozlíšenie je dostatočne jemné nielen pre fotografie a video, ale aj pre prezeranie webu.

Využiteľnú uhlopriečku zmenšuje vždy zobrazený pas s trojicou tlačidiel. V režime na výšku je využiteľná plocha menšia presne o 84 riadkov.

Kvalita zobrazenia je skôr priemerná. TFT displeju pomáha technológia Bravia Engine 2, ktorá má zlepšiť ostrosť obrazu, jeho kontrast, saturáciu farieb a má znížiť šum.

Výsledkom sú síce presné farby, no presýtený AMOLED je už na prvý pohľad krajší. Navyše čierna farba tu má sivý nádych a pri pohľade zo strán sa veľmi rýchlo stráca kontrast a farebná sýtosť.

Xperia-SP-2.jpg

Správa sa inteligentne

Smartfón je dodávaný so systémom Android verzie 4.1.2, aktualizácie na novšiu verziu by sme sa podľa slov Sony mali dočkať čoskoro.

Sony sa ako každý veľký výrobca snaží obohatiť systém svojou vlastnou grafickou nadstavbou a množstvom miniaplikácií. Tieto doplnky našťastie nemajú negatívny dopad na rýchlosť reakcií systému.

Niekoľko miniaplikácií je možné používať spolu s už spustenými aplikáciami. Počas prehliadania webu môžete využiť napríklad kalkulačku alebo poznámkový blok.

Doplnok Smart Connect umožňuje priradenie rôznych akcií k jednotlivým udalostiam. Po pripojení slúchadiel sa tak môže automaticky zvýšiť hlasitosť a spustiť multimediálny prehrávač, prípadne vo večerných hodinách nastaviť budík a stlmiť vyzváňanie.

smart.jpg

Fotí priemerne

S ôsmymi megapixelmi a inteligentným softvérom dokáže okrem zvýšeného dynamického rozsahu inteligentne prezrieť snímanú scénu, vybrať vhodné nastavenia či sa pohrať s množstvom obrazových filtrov.

Výsledkom sú ale fotografie s priemerným stupňom detailu a zbytočne sýtymi farbami. Navyše už pri len trochu horších svetelných podmienkach klesá rýchlosť a presnosť zaostrovania. Sčasti tu pomôže vypnutie módu pokročilej automatiky.

Lepší pocit sme mali so záznamu videa, ktoré si dobre poradí aj s vyšším dynamickým rozsahom scény. K dokonalosti tu chýba jedine účinnejšia stabilizácia obrazu.

Hráči sa potešia

Špecifikácia
  • Procesor 2-jadrový Krait, 1,7 GHz
  • Grafika Adreno 320
  • Pamäť 1 gigabajt
  • 8 gigabajtov
  • 4,6“ HD displej
  • 8 Mpx fotoaparát
  • Wi-Fi, BT 4.0, GPS, NFC, LTE
  • 2370 mAh batéria
  • 131×67×9,98 mm
  • Hmotnosť 155 g

Náročné benchmarky a ani grafické dokonalé hry nie sú pre smartfón prekážkou. Spojenie výkonného dvojjadrového procesoru a grafického čipu Adreno 320 je veľmi dobrou voľbou. Mimochodom, rovnaký grafický čip obsahuje aj Samsung Galaxy S4.

Šetrilo sa na kapacite úložného priestoru, ktorého osem gigabajtov nemusí vyhovovať úplne každému. Komu by to nestačilo, môže si pamäť rozšíriť s pomocou microSD karty. Za 16 gigabajtov zaplatíte len približne 11 eur, čo je zanedbateľná cena.

Z bezdrôtových technológií tu nájdeme Bluetooth verzie 4.0, Wi-Fi, NFC a podporované sú aj mobilné siete štvrtej generácie. NFC tu ale nie je len na okrasu a bezkontaktné platby.

Sony technológiu využíva na prepojenie medzi rôznymi zariadeniami a spárovanie s podporovaným televízorom či reproduktorovým systémom.

perf.jpg

V teoretickom teste sa umiestnil hneď pred HTC One X, graficky náročný test Epic Citadel zvládol v HD rozlíšení pri rýchlosti 58 fps.

Baterka na steroidoch

S kapacitou 2370 mAh a špeciálnym režimom spotreby Stamina dokáže Xperia SP vydržať na jedno nabitie viac ako jeden deň aktívneho používania. To predstavuje bežné prezeranie mailov, telefonáty, surfovanie na webe a občasné zahranie hry.

Oficiálna cena Xperie SP je 419 eur, no v internetových obchodoch ju zoženiete lacnejšie až o desať percent. Dostupná je v troch farbách, pričom podľa nášho názoru jej najviac sadne biela.

V tejto kombinácii k smartfónu máme len minimum výhrad. Je to výkonný, dizajnovo podarený model, chýbal nám ale kvalitnejší fotoaparát a displej s lepšími pozorovacími uhlami. Vďaka dobre nastavenej cene je to dobrá kúpa.

Ďalšie odborné recenzie na mobil Sony Xperia SP nájdete na Recenzie.SME.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu