WELLINGTON, BRATISLAVA. Patenty nesmú stáť v ceste softvérovým inováciám. Je nezmyslom, aby programátori nemohli používať rutinné algoritmy, vizuálne prvky či konkrétne formy spracovania dát iba preto, že si ich niekto patentoval na úrade.
Nový Zéland preto vyhlasuje vojnu softvérovým patentom. Vytvoril úpravu legislatívy, ktorá významne obmedzí možnosti softvérových patentov v krajine.
Kým algoritmy a softvérové prvky určené pre počítače, tablety a smartfóny nebude v krajine možné chrániť patentom, funkčné firmvéry zariadení dostanú výnimku.
Vo vysvetľujúcej správe sa hovorí napríklad o automatických práčkach. Všetky majú rovnakú konštrukciu, líšia sa iba spôsobom, ktorým riadiaca elektronika určuje chod motora, čerpadiel a doplnkovej výbavy.
Firmvér je jediným kľúčovým prvkom, ktorý dokáže zaistiť, aby práčka prala rýchlejšie, ekologickejšie či účinnejšie. Vzniká tu preto priestor pre ochranu inovácií.
Na rozdiel od firmvéru stroja nesmie byť počítačový program považovaný za objav, bez ohľadu na to, pre akú platformu je určený. Ide iba o postupnosť inštrukcií, po ktorej môže slobodne siahnuť každý programátor.
Nemožno niekoho blokovať od napredovania iba preto, že ktosi iný vytvoril podobnú postupnosť príkazov skôr.
„Pri vývoji narazíte na situáciu, v ktorej vidíte logické vylepšenie softvéru, avšak nemôžete ho uskutočniť, pretože ktosi iný si podobnú funkciu patentoval," hovorí zástupca spoločnosti Orion Health, ktorá je najväčším exportérom softvéru v krajine.
„Vo všeobecnosti platí, že softvérové patenty sú kontraproduktívne a často sa používajú tak, aby stáli v ceste inováciám konkurentov.“
Informoval o tom magazín Forbes.