SME

Svet sa zbláznil, virtuálna mena vyletela a spľaskla

Každý deň rastú, dnes majú hodnotu dve miliardy dolárov. Internetový svet miluje bitcoiny, ktoré však včera utržili porážku.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – TASR/AP)

BRATISLAVA. Malá zlatá minca. Predmet, za ktorý by ste pred časom zaplatili pár desiatok dolárov, minulý týždeň približne sto a včera viac ako dvestopäťdesiat. Tento drobný kúsok kovu totiž reprezentuje bitcoin, virtuálnu menu, ktorá je hviezdou internetu.

Kým eurozóna sa neustále zachraňuje, euro padá, investori sú nervózni a čoraz častejšie sa spochybňuje súčasný finančný systém či banky, fenomén tejto virtuálnej alebo hackerskej meny rastie.

No včera večer jej hodnota prudko prepadla - po takmer dvoch rokoch spľaskla bublina po druhýkrát. Vo štvrtok sa jej hodnota však znovu šplhala k 170 dolárom za bitcoin.

Fakty
Bitcoiny

Cena za bitcoin v stredu dosiahla 256 dolárov,

založil ho v roku 2009 hacker Satoši Nakamoto, dnes má 1,4 milióna používateľov,

v roku 2011 spľasla prvá bublina pri hodnote 30 dolárov.

Server Arstechnica.com informoval, že sa hodnota prepadla až o 60 percent na 130 dolárov za jeden bitcoin.

Neexistuje pritom žiadne jednoznačné vysvetlenie, prečo hodnota tak rýchlo sfúkla a prečo sa tak udialo v stredu.

"Trh len vyventiloval tlak, ktorý spôsobil prudké posilnenie bitcoinu v uplynulých dňoch," reagoval na vývoj renomovaný server.

Na fórách sa okamžite rozpútala diskusia medzi užívateľmi, ktorí investovali do bitcoinov.

"Som rád, že sa tak deje práve teraz. Ak sa bitcoin zotaví, bude odolnejší na trhu a získa dôveru súčasných aj budúcich zákazníkov. Nie je dôvod ho predávať. Znížila sa šanca, že opäť praskne v tomto roku," napísal jeden z užívateľov.

Len niekoľko hodín pred krachom bitcoinov predal užívateľ s nickom Bitcoinbillionaire 63 bitcoinov (v sume 12-tisíc dolárov). V poslednej chvíli mal podľa serveru BusinessInsider.com dostať tip.

V uplynulých týždňoch ohlásili podporu pre Bitcoin aj stránky ako Reddit či úložisková služba Mega, čo bol ďalší dôvod, ktorý pomohol vytlačiť cenu bitcoinu na nové maximum. Práve cez stránku Reddit presunul Bitcoinbillionaire svoje bitcoiny 13 užívateľom.

Dolovať peniaze?

Čo je vlastne bitcoin, na ktorý sa sústreďuje celý internetový svet a zbojí proti nemu nielen americká vláda, ale aj centrálne banky sveta?

V skutočnosti nemožno hovoriť ani o mene či peniazoch, pretože tie definuje zákon o platobnom styku, ktorý dosiaľ pojem bitcoin nepozná. A to je kľúčové: táto virtuálna a anonymná komodita nie je pod kontrolou žiadnej centrálnej banky ako euro či dolár a jej používatelia sú neznámi.

Funguje na sieti na základe vopred stanoveného algoritmu, ktorý zabezpečuje, že trh nedokážu zaplaviť nekonečné objemy bitcoinov ako v prípade centrálnych bánk, ktoré nalievajú do obehu nové peniaze.

V ich prípade je všetko dané, bitcoinov bude maximálne 21 miliónov, a to odhadom niekedy v roku 2140. Dnes ich je desať miliónov.

„Na celom svete vznikne 25 bitcoinov za desať minút a proces zabezpečuje overenie transakcií,“ tvrdí IT špecialista na bezpečnosť Juraj Bednár, ktorý sa bitcoinom venuje. Aby bitcoinov bolo dosť, možno ich deliť na osem desatinných čísel.

Dnes je už k dispozícii 10 miliónov bitcoinov. Od roku 2033 sa nebudú môcť nájsť žiadne významné objemy bitcoinov. Samotné získavanie nových „peňazí“ sa podobá hľadaniu zlata či diamantov, alebo fungovaniu algoritmov na hľadanie prvočísel. Ide o výpočtové operácie, ktoré bežia na tisíckach počítačov a platí, že čím vyšší výkon a grafická karta, tým lepšie.

Z pohľadu používateľa však stačí do počítača nainštalovať špeciálny program, ktorý zároveň vytvorí virtuálnu peňaženku, čo dokáže používateľa anonymne spojiť s inými počítačmi. Nainštalovaním programu poskytne sieti časť výpočtovej kapacity a pomôže systému i šifrovaniu transakcií bitcoinov. Odmenou je „vydolovanie“ určitého počtu bitcoinov.

Čím výkonnejší počítač, tým je možná odmena vyššia. Mnohí užívatelia na zvýšenie kapacity počítačov sa spájajú do poolov, teda skupín.

Čoraz populárnejšie

Od roku 2009, keď virtuálnu menu založil hacker so pseudonymom Satoši Nakamoto, sa do systému pripojilo 1,4 milióna používateľov. Často tých, ktorí sa obávajú o svoje úspory. Napokon najnovšie obavy o Cyprus spôsobili, že bitcoin sa posilnil na rekordnú úroveň.

Prvý problém je, kde túto virtuálnu menu minúť. S rastúcou popularitou však rastie aj počet miest, firiem a organizácií, ktoré bitcoiny akceptujú. V súčasnosti sú takýchto miest dve tisícky a patria sem donášky pizze, obchody so spotrebným tovarom i stávkové kancelárie.

Ešte závažnejším fenoménom je však organizovaný zločin, ktorý menu miluje a využíva ju na ukrývanie svojich finančných operácií.

Pritom už vlani Európska centrálna banka upozornila, že síce nejde o pyramídovú hru (opravené o 10:00, pozn. red.), ale ide o nekontrolovateľný a rizikový priestor, kde sa rozmohol čierny obchod bez daní a poplatkov.

Na rozdiel od kreditných kariet či platobných služieb ako PayPal zostávajú transakcie anonymne. Spoločnosti vydávajúce karty Visa a MasterCard sa rozhodli, že znemožnia financovanie servera WikiLeaks, alebo cez karty American Express nie je možné platiť za pornografiu.

Šlo o politiku firiem, pri transakciách v bitcoine sú však nepodstatné. Svoje úspory z bánk fajnšmekri vyberajú a investujú do bitcoinov - prevod je jednoduchý, bez poplatkov a regulačnými orgánmi nevystopovateľný.

Investovanie je veľmi riskantné a o súčasnom rozmachu sa hovorí ako o nafukujúcej sa bubline. Už v roku 2011 cena bitcionov vystrelila na úroveň 30 dolárov, potom spľaskla. Investori prišli o stovky tisíc dolárov. Napriek tomu bitcoin ostal zaujímavým konceptom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu