HOUSTON, BRATISLAVA. V prašnom hnedo-oranžovom povrchu sa zrazu objaví čudný útvar. Rozlomená skala, ktorá do svojho okolia už na prvý pohľad nezapadá. Vesmírne vozidlo Curiosity sa zastaví a pozrie sa na ňu bližšie. Je to kameň, ktorý zhruba tonové vozidlo rozlomilo počas svojho putovania Marsom.
Vedci sa rozhodli, že túto anomáliu lepšie preskúmajú. No keď sa pokúsili zhotoviť prvú snímku skaly prezývanej Tintina, záber prepálil snímku detektora.
Taký jasný bol kameň, ktorý v sebe nesie stopy po období, keď mohol byť náš planetárny sused príjemným miestom na život. Skala totiž vznikla v prítomnosti vody, ktorá bola dokonca vhodná na pitie.
Biela a modrá
„Je to veľmi vzrušujúce robiť všetky tieto merania,“ hovorí podľa BBC šéfvýskumník misie Curiosity John Grotzinger. „Merania, ktoré ukazujú, že miesto na dne krátera Gale je naozaj veľmi životaschopné, obývateľné prostredie.“
Kozmický rover prešiel ponad skalu a rozlomil ju v polovici januára. Okrem nej podobným spôsobom rozdrvil aj kameň, ktorý mal po rozlomení zase modré vnútro. Obe skaly naznačujú, že v minulosti na tomto mieste tiekla nielen voda, možno sa tu dokonca nachádzalo akési jazero.
Vedci odhadujú, že voda mohla pochádzať z topiaceho sa snehu v období, keď sa vodný ľad nachádzal aj na marsovskom rovníku. To bolo niekedy pred zhruba tromi miliardami rokov.
Vhodný na život
„Toto je jedna z najjasnejších a najbelších vecí, aké sme pomocou zariadenia Mastacam videli v kráteri Gale,“ zdôrazňuje aj Melissa Riceová z Caltechu. „Mastacam pritom vidí, že voda je naviazaná na minerálnu štruktúru týchto skál. Táto voda je pozostatkom z vlhkých čias a je uväznená a zachovaná v takýchto hydrátoch.“
Prístroje na Marse ukazujú, že čudná biela by mohol byť síran vápenatý. Môže byť ďalším dôkazom, že v dávnej minulosti boli na tomto kozmickom telese podmienky vhodné na život.