SME

V Londýne stavali železnicu a vykopali obete čiernej smrti

Archeológovia objavili kostry ľudí, ktorí zrejme zomreli na mor v 14. storočí.

Chceli postaviť železnicu, namiesto toho našli obete choroby.Chceli postaviť železnicu, namiesto toho našli obete choroby. (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN, BRATISLAVA. Bola to jedna z najhorších pandémií v histórii ľudstva. Odhaduje sa, že morová epidémia známa ako čierna smrť v polovici 14. storočia usmrtila milióny ľudí.

Niektoré zdroje dokonca hovoria, že počet obyvateľov na Zemi pre ňu padol zo 450 na 375 miliónov.

V Londýne minulý týždeň našli kostry osôb, ktoré pravdepodobne zomreli okolo roku 1350 na túto morovú epidémiu. Britskí archeológovia objav nazvali významným a veria, že im pomôže lepšie zmapovať DNA tejto choroby.

Kopali pre železnicu

Fakty
Čierna smrť
  • Vznikla zrejme v strednej Ázii.
  • V roku 1346 zabíjala na Kryme. Odtiaľ sa v potkanoch na obchodných lodiach dostala do Európy
  • Zomrelo na ňu asi 75 miliónov ľudí, asi 60 percent vtedajšej populácie v Európe.
  • Na území Slovenska zabíjala pomenej.

Dva hroby našli počas výkopových prác pri stavbe novej železnice v Londýne. Celkovo objavili v hĺbke dva a pol metra trinásť kostier.

Námestie Charterhouse, kde kostry vykopali, bolo počas moru miesto na kraji Londýna, kde pochovávali jeho miestne obete. Historické, aj keď zrejme prehnané záznamy hovoria, že v týchto miestach mali pochovať 50-tisíc ľudí.

„Hĺbka pochovaných, keramika nájdená pri kostiach, a spôsob, ako boli telá položené, naznačujú, že sú súčasťou špeciálnych hrobov v 14. storočí,“ povedal pre britské médiá Jay Carver, hlavný archeológ pri výkopových prácach počas projektu.

Istotu, že išlo o obete čiernej smrti, potvrdí až bližšia analýza kostí.

„V nasledujúcich mesiacoch zistíme príčinu smrti, či išlo o obete moru zo 14. storočia, alebo neskorších obyvateľov Londýna. Koľko mali rokov a možno aj kto boli,“ dodal Carver podľa Discovery News.

Vedci si však myslia, že šlo o obete moru z raných štádií epidémie, keď ešte obete pochovávali organizovane a do špeciálnych hrobov, neskôr ich do masových hrobov hádzali náhodne.

Pomôže s chorobami

Vedci sa ponáhľali ubezpečiť verejnosť, že z kostier sa choroba, ktorú spôsobovala baktéria Yersinia pestis prenášaná potkanmi, nemôže rozšíriť.

V Európe nejde o prvé vykopávky tiel, ktoré mali zomrieť na čiernu smrť. Vedci však veria, že ďalší výskum DNA môže pomôcť bojovať aj so súčasnými chorobami.

„Veľa biológov a výskumníkov starých chorôb dúfa, že to môže pomôcť pochopiť aj moderné choroby,“ dodal pre Independent archeológ Jay Carver.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu