SME

Klimatológ Myneni: Nerobíme dosť pre riešenie klimatickej zmeny

Doterajšie snahy o riešenie klimatickej zmeny sú nedostatočné, hovorí pre SME uznávaný bostonský vedec Ranga Myneni. Odštartoval tak projekt You Climate Change.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR/AP)

Začali ste nový internetový projekt "Vaša klimatická zmena" s cieľom zozbierať jednu miliardu podpisov. Veríte, že sa vám to podarí?

Áno, verím, že sa nám podarí dosiahnuť tento cieľ. Ak nie, je to v poriadku. Mám uspokojenie, že som urobil niečo smerom k riešeniu tohto globálneho problému.

Máte viac ako 30-ročné skúsenosti so satelitným prieskumom Zeme a reakciou rastlinstva na prebiehajúce zmeny podnebia. Prečo si myslíte, že klimatická zmena je natoľko vážna, že potrebujeme podobné petície?

Väčšina globálnych problémov, ktoré sa ľudia snažia riešiť, ovplyvňuje iba ľudí - napríklad hlad). Klimatická zmena však ovplyvňuje nie len nás, ale aj všetok život na tejto nádhernej planéte, kde žijeme.

Jeden váš graf ukazuje že bezpečná hranica CO2 je 333 ppm. Ako s istotou vieme, že jej prekročenie je nebezpečné?

Atmosférická koncentrácia CO2 nebola nikdy za posledného pol milióna rokov vyššia ako približne 300 ppm (dnes je koncentrácia CO2 na úrovni 394 ppm, teda ako naposledy pred 15-20 miliónmi rokov - pozn. red.)

Akékoľvek číslo blízko tomuto je žiaduce. Označil som 333 ppm, pretože sa ľahšie pamätá. Graf má za úlohu ukázať, že

1) koncentrácia skleníkových plynov ako je CO2 neustále rastie bez obmedzenia, a že

2) sa veľa rozprávalo bez činov.

Takže niečo nefunguje v spôsobe, akým sa snažíme tento globálny problém riešiť. Uhlíkový cyklus je veľmi zložitý. Ak by sme aj zastavili všetky emisie skleníkových plynov, koncentrácia nemusí klesnúť dlhé obdobie.

Môžete povedať, že "operácia sa podarila, pacient je vyliečený a môže ísť domov", keď uvidíme, že koncentrácia CO2 v atmosfére klesá. Musíme však mať na pamäti, že CO2 je iba jedným zo skleníkových plynov. Problém stále nie je vyriešený, ak by naďalej narastala napríklad koncentrácia metánu. Išlo mi o jednoduchosť.

Ste spoluautorom nadchádzajúcej správy IPCC. Už minulá správa dôrazne upozorňovala na dôsledky klimatickej zmeny. Bude tá ďalšia ešte viac "pesimistická"?

Neviem, nehovorím za IPCC. Iba za seba.

Chcete priniesť výsledky petície generálnemu tajomníkovi OSN Ban Ki-moonovi. Ale zdá sa, že on už robí, čo môže. Prečo by táto petícia zmenila niečo zásadné?

Zjavne nerobíme dostatok, a jednoduchý graf koncentrácie CO2 to ukazuje. Táto petícia nie je žiadna spása. Je to len jeden z mnohých pokusov poukázať na problém, a čo je dôležitejšie, snaží sa zoskupiť ľudí pre jeho riešenie.

Ako by ste motivovali ľudí na Slovensku, aby sa pridali?

V Akom svete chcete aby vaše deti, vnuci, a pravnuci žili? Tú istú nádhernú planétu, ako máme my? Ak áno, podpíšte prosím petíciu a motivujte každého, koho poznáte, od detí starších ako 10 rokov, až po starých rodičov, aby sa najprv niečo o klimatickej zmene naučili, a potom petíciu podpísali.

Petíciu môžete podpísať na yourclimatechange.org.

You Climate Change

Nerobíme dosť pre vyriešenie klimatickej zmeny a zastavenie iba emisií oxidu uhličitého (CO2) takisto nestačí, tvrdí professor Ranga Myneni z Bostonskej univerzity v USA, pôvodom z Indie.

Má viac ako 30-ročné skúsenosti v oblasti diaľkového prieskumu Zeme a teórie prenosu energie.

Preslávil sa publikáciou v časopise Nature z roku 1997, v ktorom po prvýkrát ukázal, že Severná pologuľa planéty je v dôsledku otepľovania zelenšia, ako v minulosti. Je tiež spoluautorom budúcej správy IPCC, ktorá vyjde v septembri.

Myneni naštartoval projekt internetovej petície www.yourclimatechange.org a chce zozbierať miliardu podpisov do budúcoročného Dňa Zeme (22. apríla). Petíciu potom doručí Generálnemu tajomníkovi OSN.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu