Chris Lowry z Univerzity v Colorade je presvedčený, že zodpovednosť nesie neškodný typ baktérie Mycobacterium vaccae, ktorý sa v pôde nachádza. K tejto myšlienke ho priviedlo pozorovanie londýnskej onkologičky Mary O’Brienovej, ktorá počas experimentálnej terapie touto baktériou pozorovala výrazné zlepšenie psychického stavu svojich pacientov.
Lowry sa preto rozhodol sledovať vplyv tejto baktérie na mozog myší. V rámci niekoľkoročnej práce preukázal, že imunitná odpoveď na prítomnosť baktérie vedie k zvýšenej hladine serotonínu v mozgu. Serotonín sprostredkúva komunikáciu medzi bunkami mozgu. Ide o tzv. molekulu šťastia, a práve pacienti s depresiou trpia jej nedostatkom.
Tento efekt sa zakladá na pôsobení molekúl imunitného systému (cytokínov) na tzv. senzorické nervy vedúce do mozgu. Dochádza pritom ku stimulácii skupiny buniek úzko spojených s limbickým systémom, ktorý je „továrňou“ nálad a emócií. U myší sa to prejavilo znížením stresu pri plávaní v malom bazéne. Lowryho myši si na rozdiel od kontrolných zvierat plávanie v stresujúcom prostredí doslova užívali.
Ak teda nepracujete v záhrade ani nepresádzate kvety, nebojte sa rýpať v zemi so svojimi ratolesťami.
Autor: Anna Hrabovská, farmakologička