Čo bol najväčší vedecký objav či najvýznamnejší vedecký výskum v roku 2012 vo svete?
V odpovediach nepoužijem explicitne slovo “objav”, pokúsim sa povedať skôr niečo o významných vedeckých výsledkoch v oblasti fyziky kozmického žiarenia, ktoré bolo objavené práve pred 100 rokmi.
V roku 2012 merania družice FERMI potvrdili a upresnili predošlé zistenia družicového experimentu PAMELA: so zvyšovaním energie rastie podiel pozitrónov v elektrón-pozitrónovej zložke kozmického žiarenia. Jestvujú a rozpracovávajú sa nové vysvetlenia tohto nárastu. Objasnenie nie je zatiaľ známe. Jedno (nie jediné) z nich môže súvisieť s tmavou hmotou.
Čo bol najväčší vedecký objav či najvýznamnejší vedecký výskum v roku 2012 na Slovensku či v spolupráci so slovenskými vedcami?
Kozmické žiarenie dosahuje energií podstatne vyšších než sú energie častíc v pozemných urýchľovačoch.
Nevyriešenými sú otázky pôvodu a urýchľovacích mechanizmov týchto častíc. Zatiaľčo v súčasnosti prebiehajú významné pozemné veľkoplošné merania spŕšok sekundárnych častíc, pripravuje sa aj „pohľad zhora” - teda z Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS do atmosféry.
Do prípravy takéhoto experimentu sú zapojení aj vedeckí pracovníci na Slovensku. V roku 2012 aktívne pracovali na odhade pozaďových efektov pre tento experiment.
Čo bol najväčší slovenský vedecký objav či najvýznamnejší slovenský vedecký výskum za 20 rokov existencie samostatného Slovenska?
Aj keď Slovensko doposiaľ nie je členskou krajinou Európskej vesmírnej agentúry, podarilo sa u nás využiť vedecké a technické skúsenosti získané predtým v kozmickom výskume (spolu s kontaktami podstatne rozšírenými po roku 1990) na účasť v mnohých medzinárodných kozmických experimentoch a dosiahnuť viaceré výsledky tak v kozmickej fyzike, astronómii a geofyzike, ako aj v kozmickej biológii či medicíne, v diaľkovom prieskume Zeme, v materiálovom výskume ap., a to na ústavoch SAV a na univerzitách.
Uvediem iba 3 príklady výsledkov:
(a) výpočty produkcie kozmogénnych nuklidov rozpracovávané na MFF UK Bratislava majú mimoriadne rozsiahlu odozvou v odbornej literatúre a sú široko využiteľné,
(b) spoľahlivá funkcia časticových aparatúr vyvinutých na ÚEF SAV v Košiciach a následná analýza meraní na družiciach Interball prispela k vyjasneniu pôvodu častíc v okolí zemskej rázovej vlny,
(c) dlhodobá spojitá detekcia kozmického žiarenia ÚEF SAV na Lomnickom štíte s vysokou štatistickou presnosťou a časovým rozlišením prispieva k monitorovaniu kozmického počasia.
Výber týchto výsledkov je však ovplyvnený profesionálnym zameraním pisateľa.
O výsledkoch kozmických výskumov na Slovensku možno nájsť viac napr. na nccospar.saske.sk . Merania kozmického žiarenia na Lomnickom štíte v reálnom čase sú dostupné tu.
Autor: Karel Kudela, fyzik