SME

Science a Nature: Objavom roka bol Higgsov bozón

Dva najprestížnejšie svetové vedecké magazíny ukázali, aké boli podľa nich najväčšie udalosti v roku 2012.

Objav Higgsovho bozónu, pristátie Curiosity na Marse či rozlúštenie genómu denisovanov. Také boli vedecké udalosti roka podľa prestížnych odborných časopisov.Objav Higgsovho bozónu, pristátie Curiosity na Marse či rozlúštenie genómu denisovanov. Také boli vedecké udalosti roka podľa prestížnych odborných časopisov. (Zdroj: CERN/CMS)

BRATISLAVA. Pripomínalo to športový zápas. Do posledného miesta zaplnená sála a milióny divákov po celom svete na okamih zmĺkli. A potom sa ozvali búrlivé ovácie a potlesk.

Nik nedal gól a súperom v tomto prípade tiež nebol ľudský protivník, ale sama príroda. Po štyridsiatich troch rokoch pátrania vedci konečne objavili najpopulárnejšiu časticu nášho mikrosveta. Higgsov bozón.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Práve objav drobnej častice, ktorý predpovedal takzvaný štandardný model súčasnej fyziky, sa stal podľa magazínov Science či Nature udalosťou roka. Objav navyše môže otvoriť dvere k úplne novej fyzike. Tá dokáže ešte lepšie vysvetliť niektoré záhadné fenomény vesmíru.

SkryťVypnúť reklamu

Je to objav

Fakty

Rok 2012 vo vede

Udalosť roka podľa Science: objav Higgsovho bozónu.

Ďalšie objavy: spoznanie DNA denisovanov; nové techniky génového inžinierstva; meniace sa neutrína; získanie vajíčok z kmeňových buniek; pristátie vesmírneho vozidla Curiosity; röntgenová snímka proteínu; objav častíc, ktoré sú zároveň svojimi antičasticami; projekt ENCODE; ovládanie roboramena myšlienkami.

Osobnosti roka podľa Nature: Rolf Heuer, Adam Steltzner, Ron Fouchier či Bernardo De Bernardinis.

„Všetok ten rozruch, ktorý objav Higgsovho bozónu vyvolal, ľahko potvrdil jeho postavenie objavu roku,“ píše v Science Adrian Cho. „Jeho pozorovanie dopĺňa štandardný model, možno najprecíznejšiu a najprepracovanejšiu teóriu celej vedy.“

Britský magazín Nature zase za prvú zo svojich osobností roka vyhlásil šéfa Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) Rolfa-Dietera Heuera.

SkryťVypnúť reklamu

Práve tejto organizácii patrí obrovský urýchľovač, ktorý aj vďaka práci slovenských vedcov záhadný bozón objavil. A jej riaditeľ na seba vzal to riziko a ako prvý verejne povedal, že tímy na urýchľovači majú „objav“.

Aj proces s vedcami

V časticovej fyzike sa však darilo aj Číňanom. Práve oni predbehli kolegov z Francúzska, Japonska či zo Spojených štátov a ukázali, ako sa menia neutrína letiace takmer rýchlosťou svetla.

Science však ocenil aj výskum genómu denisovanov, tajomnej skupiny dávnych praľudí, ktorá sa s našimi predkami kedysi pravdepodobne krížila.

Nature zase pripomenul absurdný proces s talianskymi seizmológmi a jedným civilným úradníkom.

Skupine hrozia roky väzenia za to, že nedokázali verejnosť varovať pred rizikami v meste L’Aquila. Zemetrasenia sa pritom v súčasnosti predpovedať nedajú.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vytvorenie návyku môže trvať viac ako dva mesiace.

Na automatizovanú činnosť si počkáte.


Pod Yellowstonom zrejme cirkuluje hélium, pri ktorého ťažbe by nevznikali emisie. Našli ďalšie dve podobné miesta.

Hélium nedokážeme vyrobiť. Vzniká pri rádioaktívnom rozpade.


Ilustračná fotografia.

Vyblednutie neznamená, že koral odumrel.


a 1 ďalší
Satelity vyniesla do vesmíru raketa Atlas V prevádzkovaná spoločnosťou United Launch Alliance.

Poskytovať budú širokopásmové internetové pripojenie s nízkou latenciou.


TASR 3
SkryťZatvoriť reklamu