SME

Politici schválili spornú dohodu, web sa môže začať trieštiť

Krajiny chcú mať väčší dozor nad webovým obsahom. Slovensko zásah do jeho slobody odmietlo.

Kontrola internetu u nás zatiaľ nebude.Kontrola internetu u nás zatiaľ nebude. (Zdroj: Ilustračné - SITA/AP)

Západné štáty odmietli novú dohodu o regulácii internetu. Chcú slobodný web.

DUBAJ, BRATISLAVA. Väčšiu kontrolu nad internetom či širšie možnosti zasahovať do jeho obsahu.

Proti takýmto požiadavkám autoritatívnych režimov sa postavili západné štáty, ktoré sa nechcú vzdať slobodného a nekontrolovateľného webu bez regulácie. Takého, aký teraz spravujú mimovládne alebo súkromné organizácie.

V podobnej atmosfére rokovali vlády 151 štátov sveta v Dubaji o novej podobe celosvetového paktu, vďaka ktorému sa dnes dovoláme do zahraničia. Keďže vznikol ešte pred webom, o jeho regulácii sa v dohode nič nehovorí.

Bez regulácie

Summit WCIT-12
O čo ide?
  • Summit o telekomunikáciách WCIT-12 skončil v piatok,
  • rokovalo sa o aktualizácii regulačného paktu z roku 1988, nepočítal so vznikom webu,
  • v Dubaji rokovalo 151 delegácii zo 193 členov,
  • rokovali členské štáty Medzinárodnej telekomunikačnej únie, čo je agentúra OSN.

Proti sebe na medzinárodnom stretnutí stáli dva odlišné názory na budúcnosť internetu. Štvrtina štátov sveta napokon na minulotýždňovom summite OSN odmietla, aby sa na súčasnom stave čokoľvek menilo.

„Nesúhlasili sme, aby sa zmluva rozšírila na záležitosti riadenia internetu a obsahu,“ tvrdí hovorca slovenského ministerstva dopravy Martin Kóňa. Zmenu paktu odmietli aj ďalšie štáty Európskej únie, Kanada, Japonsko či Austrália.

„Internet dal svetu za 24 rokov nepredstaviteľné hospodárske a spoločné výhody. Všetky bez regulácie OSN,“ pripomenul podľa denníka Guardian aj šéf americkej delegácie Terry Kramer.

Magazín Economist síce ochotu Spojených štátov bojovať za slobodný web privítal, no upozornil na ich zištné záujmy. Nielenže je u nich veľká časť webovej infraštruktúry, ale americkej pokladnici pomáha aj väčšina ziskov z on-line biznisu.

Tie by okresal napríklad návrh rozvojových štátov, aby firmy ako Apple, Google či Facebook platili extra poplatky za prenos dát. Zdanenie webu nakoniec neprešlo.

Väčšina štátov sveta však nakoniec aktualizáciu paktu schválila vrátane kontroverzných návrhov. Štátom napríklad umožní blokovať nevyžiadanú poštu. Znie to síce dobre, no Kramer upozorňuje na riziká.

„Spam je forma obsahu, jeho regulácia otvára dvere regulácii ďalších foriem obsahu vrátane politických a kultúrnych vystúpení.“

Prešla aj drobná slovná zmena, ktorú chcú štáty ako Rusko, Čína či Saudská Arábia použiť na posilnenie cenzúry webu, pripomína web ReadWrite.com.

itu-hamadu.jpg
Šéf Medzinárodnej telekomunikačnej únie (agentúra OSN) Hamadoun Touré. FOTO - SITA/AP

Rozdrobený internet

„Dubajský summit ukázal, že mnoho vlád chce zvýšiť reguláciu a cenzúru na webe. Stojíme za vládami, ktoré odmietajú podpísať túto zmluvu,“ reagoval Google, ktorý proti návrhu zdaniť web spustil aj petíciu.

Ako ovplyvní výsledok stretnutia naše všedné surfovania na webe, zatiaľ nevedno. Zmluvu totiž podporila väčšina štátov sveta, začne preto platiť od roku 2015. Štáty, ktoré výsledok odignorovali, sa budú riadiť podľa dohody spred troch desaťročí.

Internet sa preto môže začať trieštiť. „Môžu vzniknúť regionálne rozdiely vo fungovaní internetu,“ varoval šéf ruskej delegácie Andrey Mukhanov. Kramer sa toho síce neobáva, no takúto možnosť pripustil.

Proti kyberútokom?

Niektoré vlády chcú, aby internet spravovali štátni úradníci.

DUBAJ, BRATISLAVA. O internetovú infraštruktúru či štandardy, vďaka ktorým sa nám na obrazovkách ukazujú webstránky, sa nemajú starať neziskové či súkromné organizácie. Správa webu má prejsť do rúk OSN alebo vládnym úradníkom.

S takýmto návrhom prišla do Dubaja ruská delegácia. A práve táto myšlienka patrila medzi tie, ktoré viedli k bojkotu od Spojených štátov či Európskej únie.

„Niektorým návrhom išlo o presadenie kontroly nad riadením internetu,“ reagoval v Dubaji šéf americkej delegácie Terry Kramer.

Okrem zneužiteľného blokovania spamu išlo podľa webu ReadWrite.com aj o návrh, aby sa v pakte riešila obrana proti kybernetickom útokom.

„Na konci dňa sú tieto problémy regionálnou otázkou. Nejde o globálny problém. Tak prečo by sme ho mali riešiť v globálnej dohode?“ pýtal sa Kramer.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu