SME

Vedci vytvorili myši z kmeňových buniek

Japonskí vedci vytvorili vajíčka z myších kmeňových buniek. Po oplodnení z nich vznikli zdravé myši.

(Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Indukované pluripotentné kmeňové bunky sú veľkým prísľubom biomedicíny budúcnosti. Za ich objavenie vďačíme japonskému vedcovi Šinjovi Jamanakovi a jeho tímu, ktorí ich v roku 2006 dokázali vyrobiť z myších fibroblastov a o rok neskôr aj z ľudských.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potrebovali na to iba 4 typy špeciálnych molekúl - transkripčných faktorov, ktoré vložili do fibroblastov a premenili ich na kmeňové bunky.

Tento rok bol ich výskum spoluocenený najvyššou poctou vo svete vedy – Nobelovou cenou za fyziológiu a medicínu.

SkryťVypnúť reklamu

Spermie sú jednoduchšie

Z indukovaných pluripotentných kmeňových buniek sa teoreticky môže vyvinúť takmer akýkoľvek typ bunky v ľudskom tele - v závislosti od faktorov, ktorým sú vystavené.

Vedci už tieto bunky prinútili, aby sa stali bunkami pankreasu schopnými produkovať inzulín a použiť ich na liečbu cukrovky. Tiež ich dokázali premeniť na bunky srdcovej svaloviny, čo môže pomôcť pri liečbe infarktu myokardu. Teraz z nich odborníci „vyrobili“ pohlavné bunky – spermie a vajíčka.

Vedci sa snažili vyrobiť pohlavné bunky z kmeňových už dlhšiu dobu, ale neúspešne. Tieto bunky totiž vznikajú zložitejším procesom ako ostatné.

Väčšina buniek v tele vzniká mitózou, kedy sa skopírujú obe sady chromozómov od otca aj matky. Na rozdiel od nich vznikajú pohlavné bunky meiózou, keď sa počet chromozómov zredukuje na polovicu. Minulý rok sa Saitouovi a jeho tímu podarilo z myších kmeňových buniek vyrobiť spermie. Spermie sú v porovnaní s vajíčkami jednoduchými bunkami.

SkryťVypnúť reklamu

„Vždy sme predpokladali, že vyrobiť spermie bude jednoduchšie”, povedal pre Nature biológ Davor Solter z Institute of Medical Biology v Singapure.

Teraz sa im to isté podarilo s vajíčkami. Svoje výsledky publikovali v októbrovom vydaní časopisu Science.

Liečiť neplodnosť

Vedci pluripotentné kmeňové bunky najskôr prinútili, aby sa stali zárodočnými bunkami – predštádiom budúcich pohlavných buniek. Zárodočné bunky následne zmiešali s podpornými bunkami vaječníkov a spolu ich transplantovali do myší, kde sa z nich v prirodzenom prostredí vyvinuli funkčné vaječníky schopné produkovať zrelé vajíčka.

Tieto vajíčka umelo oplodnili a transplantovali ich späť do myši. Po troch týždňoch tehotenstva náhradná myšia matka porodila zdravé potomstvo, ktoré bolo schopné sa ďalej rozmnožovať.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to prvý jasný dôkaz toho, že z indukovaných pluripotentných kmeňových buniek môžu vzniknúť funkčné vajíčka, z ktorých následne vzíde zdravé potomstvo”, povedal pre časopis The Scientist David Albertini, fyziológ na University of Kansas v Spojených štátoch.

„Tento objav je v dlhodobom horizonte dôležitý pre dva dôvody – jeden je, že pomocou tejto metódy môžeme zachrániť ohrozené druhy zvierat odsúdených na vyhynutie. Druhým je porucha plodnosti u ľudí a umelé oplodnenie,“ vraví aj Renee Reijo Pera, riaditeľ centra pre výskum kmeňových buniek na Stanford University.

„Môže to byť prelomový objav pri liečbe neplodnosti, pretože vajíčok je v ženskom tele iba obmedzený počet”, dodáva Pera.

Úžasný objav

Ako každý dôležitý míľnik, aj tento objav prináša množstvo otáznikov. Vlastnosti myších a ľudských kmeňových buniek sú odlišné. Vo všeobecnosti z myších kmeňových buniek sa ľahšie vyrábajú rôzne iné typy buniek a zopakovať to isté s bunkami ľudskými nie je také jednoduché.

SkryťVypnúť reklamu

Samotný vznik pluripotentných kmeňových buniek tiež so sebou nesie veľké riziká – dva zo štyroch faktorov potrebných na ich premenu sú známymi spúšťačmi rakoviny a tieto faktory sa do buniek dostávajú za pomoci vírusov.

„Je to úžasný vedecký objav. Ale nemyslím si, že to bude mať v blízkej dobe priamy vplyv na liečenie ľudskej neplodnosti,” zdôrazňuje Albertini.

Pri vzniku pohlavných buniek dochádza k vypnutiu istých génov procesom zvaným imprinting. Tento proces je veľmi dôležitý, ale zároveň málo preskúmaný.

„To je najväčší okamžitý prínos našej práce,” uzatvára Saitou. „Teraz môžeme podrobne študovať, ako celý tento proces prebieha.”

Autor pracuje v biomedicínskom výskume.

K. Hayashi et al., “Offspring from Oocytes Derived from in vitro Primordial Germ Cell-like Cells in Mice,” Science, doi: 10.1126/science.1226889, 2012

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Jakub Zmajkovič

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 265
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 395
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 903
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 241
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 043
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 823
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 798
SkryťZatvoriť reklamu