SME

Slovákov ocenili za navigáciu pre nevidiacich

Vibračný pás pre nevidiacich či diagnostický čip. Aj takéto projekty ocenili na bratislavských StartupAwards.

Študenti majú už technológiu Mapz patentovanú, vyvinuli tiež jej prototyp.Študenti majú už technológiu Mapz patentovanú, vyvinuli tiež jej prototyp. (Zdroj: Mapz)

Mladí konštruktéri a podnikatelia by pomáhali ľuďom. Aj takéto projekty ocenili na bratislavských StartupAwards.

BRATISLAVA. Nič nevidí. Pomáha si paličkou a opatrne postupuje vpred, zvyknutý na relatívne pomalý postup. Tento raz ho však chránia aj moderné technológie - ­špeciálny vibračný pás.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tak si predstavujú budúcnosť pohybu zrakovo postihnutých ľudí štyria študenti košickej Technickej univerzity.

Už dva roky vyvíjajú navigáciu pre nevidiacich a ich projekt Mapz vyhral v kategórii spoločensky osožných projektov na prehliadke StartupAwards v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Navigácia od priateľa

Nápad nie je príliš zložitý. Potrebujete smartfón s navigačným systémom GPS, ktorý sleduje pohyb nevidiaceho. Tiež musí mať kameru, ktorá skúma prekážky a cez bluetooth komunikuje s vibračným pásom.

Všetko sa prenáša cez internet do tabletu alebo mobilu, takže nevidiaceho môže navigovať priateľ. Samotné vibrácie upozorňujú na smer a prekážky.

Študenti Michal Pristáš, Tomáš Staník, Marek Šuščák a Marek Tomáš založili Mapz ako školský projekt pod vedením Jaroslava Porubäna.

„Už nám dali aj ponuku, čo sa týka prenosu videa,“ povedal Staník po súťaži. „Všetko však závisí od investora.“

Mladí konštruktéri odhadujú, že výroba ich zariadenia by sa mohla zmestiť zhruba do sto eur. Za koľko sa dostane na pulty obchodov, závisí od investora.

SkryťVypnúť reklamu

Študenti novú navigáciu pritom majú komu ponúknuť, odhaduje sa totiž, že na svete je zhruba 285 miliónov zrakovo postihnutých ľudí a 39 miliónov z nich úplne nevidí.

S navigáciou pre nevidiacich neprišiel tím košickej Technickej univerzity prvý, no pred porotou upozornil na mínusy konkurentov. Jednému chýba mobilná asistencia, iný si zas nepodarí s video navigáciou.

Načítavam video...

Čip nájde choroby

Ľuďom by mohol pomáhať aj víťaz ďalšej z kategórií. Medzi vedeckými projektmi sa presadil systém, ktorý by raz mohol uľahčiť prácu lekárom.

Vytvoril ho Belgičan Vincent Touqet, ktorý ukázal, ako možno v krvi či moči nájsť baktérie.

V rámci projektu Aspace vyvinul zariadenia s relatívne lacnými výmennými biočipmi, čo dokážu rozpoznať prítomnosť a množstvo určitej baktérie. Túto informáciu pošlú inteligentným telefónom či tabletom, s ktorými by pracovali medicínski špecialisti.

SkryťVypnúť reklamu

„O rok by som to videl reálne,“ hovorí Touqet, kedy by sa mohli s Asapce stretnúť ľudia v praxi. Zariadenie by chcel ponúknuť nemocniciam, všetko však závisí od budúcich investorov.

„Možno sa v nejaký deň stane, že to kúpite v Tescu, ale tam dnes nie sme. Nemôžete totiž dávať lekársky názor, keď nie ste lekár,“ vysvetľuje Touqet.

Potrebuje odborníka

Aspace nedokáže rozoznať hocičo. Prístroj musí mať aspoň základné informácie o tom, čo má hľadať. „Náš stroj vie nájsť baktérie, keď vie, čo má hľadať. Keď nevieš čo hľadáš, potrebuješ lekára,“ vysvetľuje konštruktér dôvody, prečo bude Aspace určený najmä pre kliniky.

StartupAwards 2012

  • Mapz: Navigácia pre nevidiacich (kategória Spoločnosť).
  • Excalibur: Bezpečnostný nástroj, heslá chce nahradiť smartfónom (kategória Digital).
  • Ásana: Stolička, ktorá má priaznivé účinky pre ľudí trpiacich hemoroidmi (kategória Dizajn).
  • Aspace: Lacný biočip, ktorý odhalí baktérie v krvi či moči (kategória Veda).

Víťazov druhého ročníka StartupAwards vyberala päťčlenná medzinárodná porota, kde sedel napríklad šéf slovenskej pobočky Google Rasťo Kulich či viceprezident Európskej banky pre obnovu a rozvoj Rupesh Chatwani.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu