Informácie, ktoré vám Google zobrazí, prejdú z jeho dátového centra v priemere cestu dlhú 2400 kilometrov. Denne vyhľadá miliardy výrazov.
1. Spoznáva celý web
Cesta k výsledku vyhľadávania sa začína ešte pred samotným zadaním hľadaného výrazu. Softvérové roboty Googlu denne prehľadávajú celý web, nové aj staré odkazy, aktualizované webové stránky. Získané informácie posielajú na servery Google, kde sa uchovávajú.
Takto spracované údaje dnes zaberajú vyše 100 miliónov gigabajtov a roboty Goo〜glu pri tejto práci strávili milión výpočtových hodín, čo je v prepočte 114 rokov neustáleho vyhľadávania nových informácií a webov.
2. Začína s prvým úderom do klávesnice
Okamžite, ako zadáte do vyhľadávača prvé písmená hľadaného výrazu, začne algoritmus Googlu vyhľadávať informácie.
Priemerná vzdialenosť, ktorú musí výraz pri vyhľadávaní prekonať, je 2400 kilometrov. Vo všetkých zozbieraných údajoch sa snaží nájsť zmysluplné informácie, ktoré by mohli byť súčasťou odpovede na zadaný výraz používateľa.
3. Odhaduje, čo hľadáte
Zaujímavosti
Vyhľadávanie
- Google zozbieral už 100 mil. gigabajtov informácií,
- strávil pri tom asi milión hodín roboty,
- hľadaný výraz prejde k dátovým centrám vzdialenosť v priemere 2400 kilometrov,
- od roku 2003 Google hľadal spolu 450 mld. úplne nových výrazov,
- vyše 16 percent z celkovo hľadaných výrazov je pre Google úplne nových.
Už počas samotného písania zobrazuje prvé predpokladané návrhy a výsledky, ktoré Google vyhodnotí ako najpravdepodobnejšie.
Google túto funkciu nazýva dynamickým vyhľadávaním a v mnohých prípadoch dokáže ušetriť niekoľko sekúnd práce. Keďže sa snaží dodať výsledok čo najrýchlejšie, nepoužíva vždy rovnakú cestu, ale vyhýba sa aktuálne problémovým miestam.
Aj preto nemusia byť výsledky dynamického hľadania rovnakého výrazu vždy na sto percent zhodné.
4. Ako vyberie ten správny web?
Algoritmus nakoniec preskúma celý hľadaný výraz a na základe viac ako 200 signálov rozhodne, ktoré z miliónov webových stránok zobrazí ako výsledok vyhľadávania.
Google berie do úvahy aktuálnosť obsahu, slová na webovej stránke, rýchlosť stránky a jej štruktúru.
Dôležitý je aj počet stránok odkazujúcich na danú webovú stránku. Vo výsledku sa preto skôr objaví stránka s veľkou návštevnosťou a bohatým obsahom ako osamotený web s minimom textu.
5. Pomôže aj s matematikou
Google nahradí aj kalkulačku. Jednoducho zadajte príklad a stlačte enter. Možno použiť aj zložitejšie vzorce – napríklad (56 / 8) + (16 * 4). Okrem matematických operácií dokáže prerátať menu (z dolárov na eurá) či previesť palce na centimetre.