SME

Zabijak iPadov je aj v lacnejšej verzii stále dobrý tablet

Výrobca láka na nižšiu cenu a čip od nVidie, ubral mierne na výkone a kvalite konštrukcie.

Najnovší prírastok do rodiny tabletov spoločnosti Asus má byť lacnejšou alternatívou k modelu Transformer Prime.

Stavil na overený hardvér od nVidie a klávesnicu, ktorá je viac než len doplnkovým príslušenstvom.

Zmena konštrukcie je zásadná

Znižovanie výrobných nákladov sa dotklo konštrukcie, pôvodný pevný kov z Transformeru Prime bol nahradený plastom.

Tablet je aj s doplnkovou klávesnicou odolný voči silnejšiemu tlaku. Ostrejšie predmety na ňom ale zanechajú viditeľné stopy.

Pozor si preto treba dať na pády a nárazy, nosenie v kabelke alebo taške vyžaduje ochranné puzdro, ktoré zamedzí poškrabaniu plastov.

Vďaka plastom je ale mierne ľahší ako prvý Transformer Prime a nemá problémy s príjmom GPS a Wi-Fi signálu.

Asus nechcel uviesť na trh len ďalší tablet pre technologických nadšencov a preto sa snaží zaujať nových zákazníkov netradičnými farbami. Namiesto sivej alebo čiernej to je biela, tmavomodrá a červená.

EeePad_TF300_2_Red_014.jpg

Bez klávesnice je to len ďalší tablet

Ak neplánujete využívať tablet len na zábavu, odporúčame siahnuť po verzii s klávesnicou. Tá v sebe obsahuje touchpad, nabíjateľný akumulátor rozširujúci výdrž až na 15 hodín, USB port a slot na pamäťové karty.

Klávesnica je prispôsobená rozmerom tabletu. Zvykať si na ňu budú používatelia zvyknutí písať desiatimi prstami. Preklepy budú spočiatku veľmi časté.

Znova sa stretávame preklápania pri väčšom uhle otvorenia. Pri písaní je tablet väčšinou stabilný, k prevráteniu postačí ale len jeden dotyk na displej.

EeePad_TF300_2_Red_025.jpg

Pri hrách sa nezadýcha

info
TRANSFORMER PAD TF300T
Hodnotenie: 8,2
+ Vysoký výkon, výdrž na batériu
- Displej zaostáva za zvyškom, plastová konštrukcia
Procesor: NVIDIA Tegra 3 1,2 GHz
Pamäť:
1 GB RAM + 16/32 GB
Displej:
10,1“ 1280×800
Foto:
8 Mpx, LED flash
Komunikácia:
Wi-Fi, BT 3.0
GPS:
Áno, Google Maps
Batéria:
10 / 15 h
Rozmery:
263×181×9,9 mm
Hmotnosť:
635 g
Systém: Android 4.0

Web:
www.asus.sk
Cena
: od 399 €

Transformer Pad 300 je vybavený jedným z najvýkonnejších mobilných čipov súčasnosti – nVidia Tegra 3.

S pracovnou frekvenciou až 1,2 GHz a štyrmi výkonnými jadrami si aktuálne poradí s každou jednou hrou z Android Marketu.

Okrem štyroch jadier určených pre náročné aplikácie a hry je tablet vybavený aj doplnkovým piatym jadrom, ktoré sa aktivuje len v prípade nenáročného využitia, alebo v pohotovostnom režime. Vtedy je zvyšok čipu vypnutý, čím sa šetrí energia a predlžuje sa tak výdrž tabletu pri fungovaní na batériu.

Operačná pamäť má klasickú kapacitu jeden gigabajt, pre ukladanie dát je dostupná pamäť v kapacite 16 alebo 32 gigabajtov.

Displej s uhlopriečkou 10,1 palca má HD rozlíšenie a podporuje multidotykové ovládanie až desiatimi prstami naraz.

Kvalita je dobrá, s dostatočnými pozorovacími uhlami. Rovnomernosť podsvietenia sa oproti predchádzajúcim modelom nezlepšila a aj čierna farba má stále jemne sivý nádych.

Výkon tabletu je v porovnaní s drahším modelom TF201 veľmi podobný. V testoch sú rozdiely len v rádoch percent, prezeranie internetu nám prišlo rovnako plynulé.

scr1.jpg

Cenou sa vojde do 400 eur

Transformer Pad 300 bude na Slovensku dostupný vo viacerých verziách. Vyhne sa nám najlacnejšia konfigurácia so 16 gigabajtovou pamäťou a bez klávesnice.

Jej cena by sa v zahraničí mala pohybovať okolo 380 dolárov. U nás si za 399 eur domov odnesiete tablet s 32 gigabajtovou pamäťou, balenie s klávesnicou bude drahšie o 100 eur.

Asus vybavil tablet najnovšou verziou operačného systému Android. Nesnažil sa silou mocou upravovať používateľské rozhranie na nepoznanie.

Softvérová výbava obsahuje kancelársky balík Polaris Office, poznámkový blok, aplikáciu na zálohovanie, synchronizáciu a mnoho ďalšieho.

V spojení s výkonným hardvérom je Transformer Pad 300 veľmi dobrou alternatívou k prémiovému Transformeru Prime.

Len mierne nižší výkon zbadáte ťažko, iné to je pri konštrukcii. Použité plasty sú síce pevné, celkový pocit z prevedenia je mierne horší.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu