SME

Pozrite sa, kto je pripojený na váš Facebook

Každý deň je registrovaných približne 600 tisíc nelegálnych pokusov prihlásenia na Facebook. Dokážete ochrániť svoj účet?

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Prístup k účtu na Facebooku plnému priateľov a e-mailových adries je pre hackerov nástrojom na rozposielanie nevyžiadanej pošty a škodlivého kódu.

Ak máte podozrenie, že k vášmu účtu sa prihlásil niekto cudzí prípadne, že niekto sleduje vašu aktivitu na Facebooku, môžete si to ľahko skontrolovať. Svoj účet môžete aj dodatočne zabezpečiť -prevencia vám môže ušetriť prípadné problémy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako zistiť, či sa niekto cudzí prihlásil na váš Facebook

Či váš účet na facebooku niekto hekol, viete zistiť celkom jednoducho. Myšou kliknite na šípku v pravom hornom rohu modrej lišty. V menu stlačte položku Nastavenia a otvorí sa vám nové menu. V ponuke umiestnenej na ľavej strane kliknite na položku Zabezpečovanie a prihlasovanie. V ďalšom menu vidíte položku Kde ste prihlásený/á, stlačte možnosť zobraziť viac.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ako používať Facebook tak, aby vám nerobil zle Čítajte 

Roztvorí sa vám zoznam všetkých zariadení, cez ktoré ste sa už prihlasovali na svoj účet. V zozname môžete nájsť svoj osobný či pracovný počítač a telefón. Zoznam obsahuje aj časy a miesta odkiaľ došlo k prihláseniu.

Skontrolujte všetky prihlásenia, či pochádzajú z vám známych zariadení alebo časov. Miesta nemusia byť udané vždy presne, neorientujte sa teda najmä podľa nich. No ak nájdete podozrivé zahraničné pripojenia, určite ich prekontrolujte.

Ak niektoré z prihlásení nerozoznáte, môžete v jeho riadku napravo kliknúť na tri bodky. Ukážu sa vám dve možnosti Nie ste to vy? a Odhlásiť sa.

Pri neznámom prihlásení, nestačí ak sa z neho iba odhlásite. Ak podozrievate, že vám niekto napadol účet, mali by ste pre istotu kliknúť na prvú možnosť Nie ste to vy?, v ktorej ďalej zvoľte Zabezpečenie účtu.

SkryťVypnúť reklamu

Facebook vás následne prevedie pár krokmi, ktoré vám pomôžu zabezpečiť váš účet. V prvom rade vás požiada o zmenu hesla a kontrolu posledných zmien, ktoré sa udiali na vašom účte.

Ako si udržať Facebook v bezpečí

Facebook si dobre uvedomuje potenciálnu hrozbu prieniku do účtov a ponúka niekoľko funkcií na zvýšenie bezpečnosti. Väčšina z nich nie je štandardne aktivovaná.

Pre ich spustenie je potrebné opäť vojsť do nastavení vášho Facebook účtu a následne opäť vybrať možnosť Zabezpečenie a prihlasovanie.

Na karte Setting Up Extra Security nájdete tri možnosti, ktoré vám pomôžu pri predchádzaní cudzím prihláseniam ale aj pri zakročení po tom, čo sa vám do účtu niekto nabúral.

  1. Pre maximálnu bezpečnosť je možné si aktivovať Dvojstupňové overenie. V tomto prípade vám pri každom pokuse prihlásenia z nového zariadenia príde na váš telefón SMS správa s kódom. Okrem hesla musíte pre úspešné prihlásenie zadať aj kód.
  2. Ďalšia možnosť zabezpečenia je Dostávať upozornenia na neidentifikované prihlásenia. Facebook vás bude informovať, ak sa niekto prihlási zo zariadenia alebo prehliadača, ktoré zvyčajne nepoužívate. Môžete si v ponuke vybraťspôsob oznámenia – buď notifikáciou priamo na Facebooku, správou cez Messenger alebo pomocou emailu.
  3. Ak by ste niekedy mali problém s prístupom do účtu môžete sa pripraviť a zvoliť možnosť Choose 3 to 5 friends to contact if you get locked out. Vyberiete si dôveryhodných priateľov, ktorí vám bezpečným spôsobom môžu pomôcť, ak by ste niekedy mali problém s prístupom k svojmu účtu. Kódy na prihlásenie vám potom poskytnú oni.

Nepoužívajte jedno heslo

Dnes už legendárne heslo Národného bezpečnostného úradu - nbusr123 - je príkladom, ako môže zjednodušovanie narobiť veľké problémy. Rovnako nešťastné a stále používané sú heslá typu 12345, heslo, prípadne rôzne známe mená a názvy z kníh, filmov, alebo hudby.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ako Mark Zuckerberg zničil demokraciu Čítajte 

Aj to najťažšie heslo stráca svoj význam, ak ho použijete na prihlásenie sa do všetkých služieb. Viac služieb znamená väčšie riziko úniku údajov o používateľoch. Nepoužívajte len jedno heslo pre tie najdôležitejšie stránky.

Pravidelná zmena hesla, používanie kombinácie písmen a číslic, veľké písmená – možností ako to hackerom sťažiť je dosť. Ak sa im aj napriek tomu podarí dostať do účtu, je dôležité tento prienik odhaliť pomocou krokov, ktoré sme popísali vyššie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu