SME

Tablety získajú výkon počítača

Mobilné zariadenia doteraz vždy zaostávali za počítačmi. Nová generácia tabletov so štvorjadrovými procesormi to môže zmeniť.

Jeden čip v sebe integruje všetky dôležité časti, vrátane procesora a grafickej jednotky.Jeden čip v sebe integruje všetky dôležité časti, vrátane procesora a grafickej jednotky.

Mobilné zariadenia až doteraz výkonom vždy zaostávali za počítačmi. Nová generácia tabletov so štvorjadrovými procesormi to môže zmeniť.

Súperenie výrobcov smartfónov a tabletov sa nesústredí len na dizajn a spracovanie. Významným prvkom je hardvér, od ktorého sa odvíjajú možnosti využitia. Dnes sú bežné dvojjadrové tablety s výkonnou grafickou časťou, kde je jedným z veľkých hráčov aj NVIDIA.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od grafík k tabletom

NVIDIA je spoločnosť známa vývojom grafických čipov pre počítače, notebooky, vysokovýkonné pracovné stanice a superpočítače. V roku 2008 uviedla svoj prvý produkt pre mobilné zariadenia s označením NVIDIA Tegra.

SkryťVypnúť reklamu

Prvým prístrojom obsahujúcim Tegru bol multimediálny prehrávač Zune HD spoločnosti Microsoft. Nepredával sa zle, pozíciu lídra na trhu (Apple) ale neohrozil. Zune HD sa na náš trh oficiálne nedostal.

Masového rozšírenia sa Tegra dočkala až pri druhej generácii. Po nej často siahajú výrobcovia pri svojich prémiových produktoch, ako je tablet Asus Transformer, Motorola Xoom , alebo smartfón LG Optimus 2X.

cip1a.jpg

Tretia generácia Tegry

Pri vývoji najnovšej generácie Tegry nebolo možné postupovať obvyklým spôsobom. Len jednoduché navýšenie počtu jadier a ich frekvencie nestačí. Presnejšie to je možné, ale len s negatívnym dopadom na energetickú náročnosť.

V dokonalom svete by každé jadro dokázalo pracovať maximálne efektívne od najnižšej možnej frekvencie až po svoje maximum. Súčasná technológia ale umožňuje vyrobiť len dva energeticky rozdielne typy jadier mobilných procesorov.

SkryťVypnúť reklamu

Prvý je určený pre náročné aplikácie. Jeho spotreba pri maximálnej frekvencii nie je veľmi vysoká, ani výrazné zníženie frekvencie ale neprinesie adekvátne nižšiu spotrebu. Takéto jadro má preto aj pri len minimálnom vyťažení veľmi podobné energetické nároky, ako pri plnom zaťažení.

Druhý typ jadra je zameraný na čo najnižšiu spotrebu pri nízkych frekvenciách. V tomto prípade ale navýšenie výkonu znamená radikálne zvýšenie spotreby.

NVIDIA sa do svojho SoC nakoniec rozhodla použiť obidva typy jadier. Prvý, výkonný typ je zastúpený štyrmi jadrami ARM Coretex A9 s pracovnou frekvenciou 1,3 GHz (až 1,4 GHz pri vyťažení len jedného z nich). Okrem nich sa tu nachádza dodatočné piate jadro s pracovnou frekvenciou do 500 MHz.

Pri náročných aplikáciách je podľa potreby využívaná štvorica výkonných jadier. Jednoduchšie úlohy sú určené pre piate jadro. Prepínanie medzi nimi sa deje automaticky podľa potrieb aplikácií. Samotný čas prepnutia nepresahuje dve milisekundy a v žiadnom prípade neobmedzuje používateľa.

SkryťVypnúť reklamu

vykon.png

Doplnkové jadro zabezpečuje nízku spotrebu pri nenáročných činnostiach, kde by výkonný procesor spotreboval zbytočne veľa energie.

Potrebujeme tak vysoký výkon?

Štyri výkonné jadrá, grafická časť s dvanástimi stream procesormi, Full HD video v Blu-ray kvalite, osem kanálový priestorový zvuk a nižšia spotreba ako pri predchádzajúcej generácii.

Na čo nám je potrebný tak vysoký výkon? Na e-maily, Facebook a multimédiá určite nie. Tieto úlohy zvládne doplnkové jadro, prípadne jedno výkonnejšie. Dve jadrá Tegry 3 si poradia s graficky bohatými stránkami obsahujúcimi Flash, zvládnu video komunikáciu a aj väčšinu súčasných hier.

Štyri jadrá otvárajú nové možnosti pre graficky dokonalé hry, aké nájdeme pri súčasných herných konzolách. Je to aj spracovanie multimédií a možno sa dočkáme náročných aplikácií, doteraz určených len pre výkonné počítače.

SkryťVypnúť reklamu

hra.jpg

Prvý príde Asus

O tom, že sa nebavíme o ďalekej budúcnosti, nás ešte tento rok presvedčí Asus Eee Pad Transformer Prime. Bude sa jednať o prvý tablet so štvorjadrovým ARM procesorom na svete.

Dizajnom bude veľmi podobný svojmu predchodcovi, niektoré črty si berie aj z nedávno predstavených Zenbookov. Zachovaný zostane systém tabletu s doplnkovou klávesnicou.

Tá okrem samotných kláves obsahuje touchpad, čítačku pamäťových kariet typu SD a jeden USB port. V tomto doku je integrovaná 22 Wh batéria, rozširujúca pôvodnú výdrž tabletu z dvanástich hodín až na osemnásť.

transformer_1.jpg

Základným ovládacím prvkom je 10,1“ dotykový IPS+ displej s rozlíšením 1280×800 bodov. Ochraňuje ho pevné sklo Gorilla Glass a podporuje multi-dotykové ovládanie až desiatimi prstami.

SkryťVypnúť reklamu

Hardvér tvorí SoC NVIDIA Tegra 3, doplnený o jeden gigabajt operačnej pamäti DDR2 a integrované úložisko s kapacitou 32 alebo 64 gigabajtov. Rozšíriť si ho môžete pomocou SD karty a k dispozícii je aj služba Asus WebStorage.

Rozmery tabletu sú 26,3×18,1×0,8 centimetrov, klávesnica je o približne dva milimetre hrubšia. Hmotnosť samotného tabletu je 586 gramov, spolu s klávesnicou to je 1,1 kilogramu.

Transformer Prime sa na trhu objaví so systémom Android 3.2, na očakávanú verziu 4.0 (Ice Cream Sandwich) dostane aktualizáciu. Cena by mala začínať na hranici 500 dolárov za 32 gigabajtovú verziu, klávesnica ako doplnková výbava vyjde na 149 dolárov.

transformer_2.jpg

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 19 066
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 926
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 955
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 434
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 424
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 936
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 527
SkryťZatvoriť reklamu