BRATISLAVA. Hlbiny našej Zeme a povrch Marsu môžu mať čosi spoločné - exotické baktérie.
Kým však v prípade červenej planéty sa dosiaľ žiadnych „mimozemšťanov“ objaviť nepodarilo, vedci teraz zistili, že v nižších vrstvách zemskej kôry jestvuje relatívne bohatý mikrobiálny život.
Pomocou vrtov to odhalil tím Stephena Giovannoniho z americkej Oregon State University. Vedci o svojom objave informovali v magazíne PLoS One.
Biológovia už v minulosti zistili, že mikroorganizmy žijú v bazaltovej vrstve oceánskej kôry. Teraz však sondy spustili aj do takzvaného gabra, ešte hlbšej vrstvy pod bazaltom, ktorá je rovnako magmatického pôvodu.
V hĺbke asi 1400 metrov v severnom Atlantiku našli fungujúci ekosystém, ktorý naznačuje, že život by mohol jestvovať ešte hlbšie. Špekuluje sa dokonca, že existovať by mohol v zemskom plášti.
„Je to nový ekosystém, ktorý zrejme ešte nikto nikdy neobjavil,“ komentoval objav podľa Astrobiology.com Martin Fisk, spoluautor štúdie.
„Očakávali sme nejaké bakteriálne formy, no prekvapil nás dlhý zoznam biologických funkcií, ktoré sa dejú tak hlboko pod zemou.“
Genetická analýza podľa New Scientis odhalila, že tieto mikróby sa „živia“ uhľovodíkmi ako metán či benzén.