BRATISLAVA. Homosexualita je vrodená, aspoň pri myšiach. Aj takto sa dá interpretovať výskum juhokórejských vedcov z Pokročilého inštitútu pre vedu a technológie v meste Daejeon. Laboratórnym myšiam dokázali v embryonálnom štádiu vypnúť funkciu génu, čo spôsobilo lesbické správanie pokusných zvierat.
Zaujímali ich ženy
Chankyu Park spolu s tímom znefunkčnili v ranom vývojovom štádiu hlodavcov takzvaný FucM gén, ktorý podľa magazínu New Scientist dodáva cukor fukózu do proteínov a podieľa sa aj na regulácii hladiny estrogénu.
Myši ženského pohlavia sa potom v dospelosti správali ako mužské jedince, nezaujímali sa o samčí moč a snažili sa spáriť so samičkami. Ich mozog sa vyvinul ako mozog mužského jedinca.
Budú dobrovoľníci?
Myši sú, rovnako ako človek, cicavce. To môže naznačovať, že podobným spôsobom sa správa aj ľudský mozog. Ďalším štádiom výskumu je zistiť, ako príbuzné mechanizmy vplývajú na sexuálnu orientáciu ľudí. Park však tvrdí, že bude ťažké „nájsť dostatočný počet dobrovoľníkov“.
Problémom tiež je, že mozog mužským robí u človeka testosterón, vplyv estrogénu nie je až taký dôležitý. Niektoré gény pri myšiach môžu tiež fungovať inak. „Je však iba otázkou času, kým biológovia nájdu gén, ktorý ovplyvňuje sexuálnu orientáciu u ľudí,“ povedal pre New Scientist neurovedec Simon LeVay.
Najnovšie vedecké objavy nájdete na veda.sme.sk. Vedu SME hľadajte aj na Twitteri alebo na Facebooku.