SME

Roztržitý profesor založil kybernetiku

Norbert Wiener bol významný americký matematik, ktorý sformuloval princípy kybernetiky.

Norbert Wiener.Norbert Wiener. (Zdroj: LIFE / TIME)

Narodil sa pred 115 rokmi, 26. novembra 1894.

Norbert Wiener (1894-1964)

1908 - ve 14 letech dosahuje bakalářské hodnosti na Tufts College a pokračuje ve studiu matematiky na Harvardově univerzitě

1912 - v 18 letech dosahuje hodnosti PhD v matematice na Harvardově univerzitě a pokračuje ve studiu matematiky v Cambridži a v Göttingenu

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1913 - začíná vyučovat matematiku na Massachusettské technice, kde působí s malými přestávkami celý aktivní život

1926 - jeden rok stipendistou Guggenheimovy nadace v Göttingenu, kde se seznamuje s vůdčími osobnostmi matematiky F. Kleinem, D. Hilbertem ad.

SkryťVypnúť reklamu

1930 - první úspěšná práce věnovaná zobecněné harmonické analýze

1932 - roční působení v Cambridži, spolupráce a přátelství s J. B. S. Haldanem

1933 - spolupráce s Paleyem, Wienerem Paleyovo kritérium

1934-1935 - působení v Číně na univerzitě ČchingChua v Pekingu

1940-1945 - vybudování teorie predikce stacionárních časových řad a její použití pro řízení protiletadlového dělostřelectva, Wienerova-Hopfova rovnice

1944 - spolupráce s A. Rosenbluethem na aplikaci této teorie pro fyziologické systémy, první myšlenky kybernetiky a jejich prezentace na seminářích pořádaných nadací Josiaha Macyho

1946 - Wienerovy-Liovy rovnice

aneb řízení a sdělování v živých organizmech a strojích1948 - vychází kniha Kybernetika

1950 - následuje kniha Kybernetika a společnost

SkryťVypnúť reklamu

1956 - vlastní životopis I am a matematician, kniha, která je velmi zajímavým dokumentem zachycujícím zrod hlavních směrů exaktních věd v první polovině dvacátého století

1963 - kniha Nové kapitoly kybernetiky

Wiener bol typické zázračné dieťa. Zaslúžil sa o to aj jeho otec, poľský emigrant, profesor slovanských jazykov a literatúry na Harvardovej univerzite, ktorý zobral jeho základné vzdelanie do vlastných rúk. Keď mal Norbert tri roky, vedel čítať a písať, keď mal štyri, čítal vedecké knihy. V štrnástich získal hodnosť bakalára na Tufts College a pokračoval v štúdiu matematiky na Harvardovej univerzite, kde v osemnástich dosiahol hodnosť doktora filozofie.

Ako mimoriadne nadaný matematik získal štipendium, ktoré mu umožnilo pokračovať v štúdiu za morom. V britskom Cambridgei bol jeho učiteľom slávny matematik a filozof Bertrand Russell, v nemeckom Göttingene chodil na prednášky Davida Hilberta, jedného z najvýznamnejších matematikov 20. storočia.

SkryťVypnúť reklamu

Stroje a myseľPo vypuknutí druhej svetovej vojny sa Wiener vrátil do USA. Bol asistentom na katedre matematiky Massachussettského technického inštitútu (známeho ako MIT) v Cambridgei, kde pôsobil s malými prestávkami ako profesor až do konca aktívneho života.

V Cambridgei sa zaoberal filozofickými problémami matematiky, no najmä jej vzťahom k iným oblastiam. Podobne ako matematik John von Neumann alebo fyzik Erwin Schrödinger aj Wiener bol presvedčený, že základom činnosti živých systémov aj strojov je prenos informácie. Publikoval pritom článok, v ktorom opísal podobnosť medzi zariadeniami, ktoré riadia stroje, a medzi biologickými mechanizmami, vďaka ktorým myseľ ovláda telo.

Článok vyvolal mnohé emotívne reakcie, kladné aj odmietavé. To ho nakoniec prinútilo k novému rozmýšľaniu a formulovaniu princípov celkom nového odboru na rozhraní matematiky, fyziky, neurológie a ekonómie. Nazval ho kybernetikou podľa gréckeho slova kybernétés (lodivod, kormidelník).

SkryťVypnúť reklamu

Wiener však bol považovaný za typického roztržitého profesora. Život mu komplikovala nielen zábudlivosť, no aj silná krátkozrakosť, a tak mával občas problém nájsť na parkovisku svoje auto, raz dokonca netrafil ani do svojho nového bytu.

Riadenie a spoločnosťWienerova prvá kniha s názvom Kybernetika: riadenie a komunikácia organizmov a strojov, vydaná v roku 1948, sa stala bestsellerom. Wiener v nej okrem iného formuloval aj matematické vzťahy základného kybernetického princípu – spätnej väzby. Kniha okrem nadšenia opäť zožala tvrdú kritiku. Keď však Wiener v roku 1950 vydal druhú knihu – Kybernetika a spoločnosť, svet ju opäť s chuťou čítal. Tu už si Wiener všímal spoločenské dôsledky uplatnenia kybernetiky.

Príbeh tejto vedy však nebol priamočiary. Mnohí si pamätajú, že v našich krajinách zažila kybernetika obdobie ideologického odmietania ako buržoázna paveda i časy, keď bola považovaná za liek takmer na všetko.

SkryťVypnúť reklamu

Na Západe sa medzičasom kybernetika stala základom informatiky. Osamostatnili sa aj iné odbory spojené s výpočtovou technikou, napríklad výskum neurónových sietí alebo umelej inteligencie. Bez roztržitého profesora Wienera a jeho úsilia o jednotnú vedu by zrejme vyzerala druhá polovica 20. storočia inak.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spectrum

Spectrum bol prvou orbitálnou raketou vypustenou z kontinentálnej Európy.


TASR
Čiastočné zatmenie slnka v Gdansku.

Zatmenie na Slovensku nastalo cez obed.


TASR a 1 ďalší 2
Umelecká predstava o tom, ako mohol vyzerať veľmi skorý vesmír (mladší ako 1000 miliónov rokov), keď premieňal prvotný vodík na nespočetné množstvo hviezd bezprecedentnou rýchlosťou.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


3
Káva má na ľudí rôzne účinky. Kedy a ako ju piť, aby ste využili vplyv na bdelosť čo najlepšie?

Kofeín začne účinkovať do 15 minút.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu