SME

Seznam nechce anonymných diskutérov, slovenské weby váhajú

Možnosť anonymity je jednou zo základných vlastností webu. Je taká dôležitá, že o nej nemožno ani diskutovať. Naozaj?

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – sxc.hu)

Možnosť anonymity je jednou zo základných vlastností webu. Je taká dôležitá, že o nej nemožno ani diskutovať. Naozaj?

BRATISLAVA. Kto pošle do redakcie tlačených novín anonym, nemôže ani dúfať, žeby ho redakcia zverejnila. Návyky, s ktorými ľudia berú do ruky tlač, vylučujú publikovanie názoru človeka, ktorého identitu nemožno overiť.

V internete to možné je. Kto má pocit, že má čo povedať a nevidí dôvod, prečo by sa k svojim názorom aj prihlásil vlastným menom, môže do internetovej diskusie prispieť anonymne. Imúnne voči tomu nie sú ani stránky, ktoré vyžadujú registráciu. Vystupovať v nej s falošnou identitou dokáže aj človek s malými skúsenosťami zo surfovania.

Predstavu, že to tak musí byť na významných spravodajských serveroch navždy, nabúral v česko-slovenskom kontexte regionálny líder Seznam.cz.

Inak

Stále väčšie množstvo fakticky anonymných príspevkov znamenalo pre Seznam stále väčšie náklady na udržanie slušnosti a vecnosti diskusií. To sa prejavovalo najmä nutnosťou zdokonaľovať počítačové filtre či zvyšovaním počtu administrátorov - ľudí, ktorí sledujú a korigujú diskusie na webe.

Miera slobody, akú v súčasnosti portály poskytujú, okrem toho zvyšuje aj riziko, že internetové firmy sa budú musieť zodpovedať za súdne spory s ľuďmi, ktorí sa cítia webovými príspevkami poškodení.

Preto spravodajská podstránka Seznamu Novinky.cz od marca vyžaduje poštovú registráciu všetkých prispievajúcich. Po overení údajov bude pod každým príspevkom uvedené meno, priezvisko a obec, z ktorej diskutujúci pochádza. Firma verí, že zverejnenie pravej identity radikálne zníži počet kontroverzných príspevkov internetových hrdinov, skrývajúcich sa za pohodlie anonymity.

Aj slovenský problém

Globálnemu problému čelí prirodzene aj slovenský internet. Azda len s dodatkom, že stredoeurópsky región je po historických skúsenostiach na akúkoľvek cenzúru obzvlášť citlivý.

Takmer všetky slovenské portály zaznamenali v novom roku nárast čítanosti, a tým aj čitateľských príspevkov. Viaceré využívajú systém moderovaných diskusií, ktoré však novým podmienkam nemusia vyhovovať.

Napriek mnohým problémom majú diskusie na slovenskom internete vydobytú pevnú pozíciu. „Sú mimoriadne dôležité, bez nich by sa väčšina čitateľov cítila veľmi ochudobnená," hovorí šéfredaktor Sme.sk Tomáš Bella. „Zatiaľ sme spokojní so svojím systémom, experiment Seznamu však mienime veľmi pozorne sledovať. Ak by mal úspech, budeme nad podobným krokom seriózne uvažovať. A pravdepodobne aj v širšej spolupráci s inými slovenskými portálmi." Tie zatiaľ na radikálnu zmenu v diskusiách nemajú spoločný názor.

Skôr nie

„Som skeptický," vraví Jaroslav Matyáš, riaditeľ multimediálneho úseku denníka Pravda. „V súčasnosti by to prinieslo hlavne radikálne zníženie počtu príspevkov a to rovnako nevhodných, ako aj obsahovo cenných."

Aktuálne.sk si dokonca stále zakladá na takmer absolútnej slobode písomného prejavu bez nutnosti registrácie. Hoci šéfredaktor Michal Hlaváč priznáva zvýšený počet zmazaných príspevkov, zatiaľ neuvažuje o nových pravidlách. Naopak, server prišiel tento rok s novinkou „internetovej amnestie", keď odblokoval adresy všetkých internetových hriešnikov.

Existuje aj reálna obava, že sprísnenie pravidiel by vážne ohrozilo novšie spravodajské stránky s menším počtom diskutujúcich. S týmto názorom sa stotožňuje šéf internetovej redakcie Hospodárskych novín Martin Kolesár. „Naši diskutujúci sú našťastie pomerne kultivovaní, takže úroveň príspevkov sa udržuje na akceptovateľnej úrovni," dodáva na vysvetlenie.

Podobne uvažuje aj Juraj Javorský z portálu eTrend: „Aktívni diskutujúci sú pomerne úzka skupina ľudí, pričom jadro sa navzájom často pozná. Príspevky bývajú kvalitné, preto kontá blokujeme vyslovene sporadicky."

Opačný problém rieši redakcia Aktuality.sk. Nový model diskusií na Sezname šéfredaktor Peter Bárdy plne schvaľuje. „Novinky.cz pristúpili k riešeniu, ktoré je obdivuhodné a časom nevyhnutné. O úspechu som stopercentne presvedčený, vulgarizmy, spam, extrémizmus: toto sú problémy ktorým musíme čeliť na dennej báze."

Priemerný počet kontroverzných príspevkov odhaduje na 15 až 20 percent, čo je pomerne vysoké číslo. Existujú však témy, kde sa štatistika vyšplhá na povážlivých 50 percent. „Preto v niektorých prípadoch diskusiu k témam radšej vôbec nepovoľujeme," uzatvára Bárdy.

Diskusie v číslach

SME: počet príspevkov denne: asi 7600 , počet blokovaných denne: 100

Celkovo aktívnych kont: 98 000, celkovo blokovaných: 4800

Aktuálne.sk: počet príspevkov denne: 1000 - 2000, blokovaných denne: 60 - 80

Pravda: počet príspevkov denne: radovo tisícky, blokovaných do sto

Celkovo zablokovali asi 1000 kont

HNonline: počet príspevkov denne: rádovo v stovkách, blokovaných rádovo do 10

eTrend: Registrovaných diskutérov 10-tisíc, ale aktívnych asi 200, užívateľov blokujú len výnimočne

Aktuality: príspevky denne 5- až 6-tisíc, zablokujú asi 10 - 20 percent

Seznam.cz: príspevky denne 50 000, mažú rádovo stovky

Minirozhovor so šéfredaktorom Noviniek.cz Vladimírom Dušánkom

Bola situácia v diskusiách "neúnosná", keď ste sa odhodlali k tomuto kroku?

S podobou diskusií sme boli dlhodobo nespokojní. Bohužiaľ veľa diskutujúcich sa pod dojmom anonymity utiekalo k vulgarizmom, ktoré odradzovali slušných čitateľov. Veríme, že v novej podobe budú príspevky hodnotnejšie.

Je to váš interný nápad, alebo ste sa inšpirovali niekde inde?

Korešpondenčná registrácia nie je na Novinkách úplnou novinkou, doteraz sme ju využívali a používame pri zakladaní nového blogu.

Ušetrí to čas alebo peniaze?

Myslím, že ani jedno.

Neobávate sa zníženia návštevnosti a toho, ze sa vaši čitatelia "vykecajú" na stránkach konkurencie?

Očakávame, že príspevkov bude menej, ale v súčasnosti máme v priemere 50 000 príspevkov denne a pri hlavných správach je ich niekoľko tisíc. Takéto množstvo sa nedá prečítať.

Koľko máte nových registrácií denne?

Dokopy sme zatiaľ obdržali približne 6 tisíc žiadostí o registráciu, každý deň dostaneme niekoľko desiatok nových.

Koľko príspevkov zmažete alebo zablokujete denne?

To sme nikdy nepočítali. Určite stovky.

Koľko máte diskutérskych kont?

Veľa, presné číslo neviem.

Koľko ste už zablokovali?

Približne 1500. Problém je, že súčasný systém nevyhovoval práve z dôvodu, že sme mohli užívateľa, porušujúceho pravidlá, vylúčiť zablokovaním e-mailového konta. Zaobstarať si nové je iba otázkou niekoľkých minút. Druhou možnosťou bolo blokovať IP adresu, ale tam sme napríklad narážali na problém zdielaných adries.

V diskusiách to niekedy vyzerá ako na hnojisku

Peter Mikšík je hlavný správca diskusií a blogov na Sme.sk. Myslí si, že diskusie neprinášajú informácie, ktoré by zásadne pomáhali samotným textom.

Pomohol by krok servera Novinky.cz aj na Slovensku?

Rozhodne by pomohol udržať diskusie na slušnej úrovni. Anonymita je síce na jednej strane dobrá, ale príliš veľa ľudí zneužíva diskusie na liečbu svojich komplexov. Diskusie potom niekedy vyzerajú doslova ako hnojisko. Ak však má ísť o korešpondenčnú formu overenia diskutujúceho, otázka znie, čo s ľuďmi, ktorí sú v zahraničí ? Na Sme.sk je takých veľa.

Nespôsobilo by to odliv diskutujúcich na servery, ktoré nechajú možnosť anonymného vystupovania?

Otázka môže znieť inak: nepritiahne nakoniec výrazné „zoslušnenie" tých, ktorí práve pre vulgárnosť či osobné útoky napríklad do našich diskusií radšej vôbec nechodia?

Aký veľký problém spôsobujú anonymní diskutujúci?

Napriek všetkému negatívnemu si myslím, že ešte stále je väčšina diskutujúcich slušná a korektná. Len proste tých „krikľúnov" je viac vidieť - ako v živote.

Sú diskusie k textom skutočne nevyhnutné? Nie všetky spravodajské weby ich povoľujú.

Nemyslím, že diskusie nejako významne pomáhajú článku a čitateľom, skôr vôbec. Sú len „krčmovým stolom", okolo ktorého si môžu ľudia do sýtosti zanadávať, potrkotať a nič nevyriešiť. Na to by stačil aj čet mimo spravodajstva.

Pri rozhodovaní o príspevkoch máš viacero možností. Čo všetko využívaš? Rešpektujú to ľudia?

Systém diskusií SME.sk a aj možnosti, ktoré dáva administrátorom, sú podľa mňa veľmi dobre prepracované. A ak niečo chýba či treba opraviť, mám úzku spoluprácu so šéfmi aj programátorom. Či ľudia rešpektujú naše zásahy... tí dotknutí asi veru nie. Ale už pol roka máme v diskusiách aj možnosť, že každý prihlásený diskutér si môže po zadaní kódu zobraziť úplnú diskusiu vrátane príspevkov, ktoré boli „vymazané" (v skutočnosti iba skryté pre prvotné zobrazenie diskusie) či nahradené nápisom o porušení Kódexu. Pochopiteľne máme aj možnosť zablokovať celé konto, je to ale výnimočný zásah, ktorý robíme až po viacerých upozorneniach a pri opakovanom či veľmi vážnom porušovaní pravidiel.

Okrem kódexu diskutéra, čo rozhoduje o blokovaní príspevku? Máš aj nejaké nepísané pravidlá?

Nepísané pravidlá ani nie. Riadim sa takmer výlučne tým, čo je v Kódexe uvedené. To znamená, že nemoderujem príspevky len preto, že sa mi daný diskutér „nepáči", ani na základe svojich pocitov či nejakého svojho presvedčenia.

Ako často sa editori pri mazaní pomýlia?

Nechcem hodnotiť ostatných, ale je pravda, že človek, ktorý by mal na prácu iba diskusie (skoro ako ja, keďže sa im môžem venovať viac ako iní editori), by mal oveľa viac času na objektívne moderovanie a mohol by diskusné príspevky preštudovať detailnejšie. A mal čas aj prečítať si ďalšie príspevky v danej diskusii alebo od konkrétneho diskutéra. Občas som mal pocit, že editori „odklikali" oznámené príspevky, len aby mali aj túto časť svojej práce hotovú. Nekritizujem ich za to, majú kopu inej dôležitejšej práce. Skôr apelujem na vedenie, aby zaplatili človeka, ktorý sa bude venovať iba diskusiám - trebárs mňa (smiech).

Systém ohlasovania príspevkov - je dobrý, alebo sa len sťažujú "veční kverulanti", ktorí sa urazia v prípade nedostatku argumentov?

Systém je dobrý, v drvivej väčšine prípadov sa pri oznámenom príspevku naozaj zasiahne. Iba občas narazím na človeka, ktorý pooznamuje všetko možné, len aby sa pomstil protidiskutérom. Stalo sa, že bolo behom krátkej chvíle niekoľko desiatok oznámení od jedného oznamovateľa, ale to je skôr úsmevná rarita.

Systém rozpoznávania príspevkov: nakoľko využívaš robotický filter a nakoľko pamäť?

Automatika vie filtrovať „zakázané" slová (teda vulgarizmy, prípadne opakované linky na webové stránky, ktorými sa tu spamuje). Mimochodom filtrovaných slov je už viac ako 1000. Vypracovať taký zoznam, to je dlhodobá záležitosť a chce to čas a trpezlivosť. Slová si nevymýšľame, ale pridávame ich tak, ako sa v diskusiách objavia. To znamená, že čím viac nám diskutér poskytne nadávok, tým viac toho bude v budúcnosti filtrované. Ľudia sú vynaliezaví a vulgarizmy upravujú, ale my tiež nie sme „béčka" - niekedy sa až admin pousmeje, keď je diskutér prekvapený, aký dokonalý filter už na SME.sk máme (smiech). Pokiaľ ide o „rizikových" diskutérov, okrem vlastného rozumu a časom vyvinutého "čuchu" na diskutérov máme aj na to nejaké nástroje, ale o tých by som pochopiteľne nerád hovoril verejne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu