• Internet
 • Mobil
 • Testy a recenzie
 • Hardvér
 • Hry
 • Vesmír
 • Človek
 • Biológia
 • Fotogalérie
 • TAHAJ.SME.SK
 • RECENZIE
 • Video Game Awards 2008 - herný červený koberec + exkluzívne videá

  Vydané 15. 12. 2008 o 16:45 Autor: Ján Kordoš

  Podobne ako sa filmová slávnosť orientuje na červený hollywoodsky koberec, ktorý je ovenčený Oscarmi, aj čoraz viac obľúbené videohry majú svojho „herného Oscara“. V Los Angeles sa uskutočnil ďalší ročník Video Game Awards.

  Podobne ako sa filmová slávnosť orientuje na červený hollywoodsky koberec, ktorý je ovenčený Oscarmi, aj čoraz viac obľúbené videohry majú svojho „herného Oscara“. V Los Angeles sa uskutočnil ďalší ročník Video Game Awards (vznikol v roku 2004) ohlasovania najlepších hier v rôznych kategóriách, pričom už málokto považuje videohry za zábavu pre adolescentov. Zodpovedala tomu pompézna akcia, ktorej rekapitulovanie v podobe spomienky na najlepšie hry pomaly dosluhujúceho roku, bola sledovaná nielen herným svetom. Dôležitosť tejto akcie potvrdili exkluzívne trailery na očakávané tituly, medzi ktoré patrí napríklad Mafia 2, God of War 3 alebo nedávno oznámené pokračovanie „virtuálneho Indiana Jonesa“ v Uncharted 2. Exkluzivitu malo Video Game Awards 2008, vysielané prostredníctvom Spike TV, sesterskej spoločnosti divízie Viacomu, MTV Networks, zaručené.

  Súťažilo sa vo viacerých kategóriách. Cenu za najlepší herný projekt si však podľa predpokladov pre seba ukradol kontroverzný titul Grand Theft 4. Najjagavejšie ocenenie rozhodne nezískal za zrážanie ľudí, vulgárny slovník alebo strieľanie ľudí v meste Liberty City (inšpirované New Yorkom). To, že hry prenikajú do bežného života v čoraz masívnejšom pomere, ukázalo práve Grand Theft Auto 4. Najhlasnejšie proti hre bojovali totiž ľudia, ktorí o tomto projekte nič nevedeli. Ironické narážky na otázku prisťahovalectva, bežný denný stereotyp, plytké zmýšľanie o úspechu v živote – to všetko v hre zbadáte iba v momente, keď si v úlohe hlavného hrdinu, Nica Belica odkrútite niekoľko hodín. Otvorené a skutočne žijúce mesto je vďaka stále postupujúcim technológiám čerešničkou na torte.

  Medzi ohodnotenými hrami sa objavilo viacero herných hitov tohto roku a bolo vidno, že v kategóriách vyberali víťazov odborníci. Medzi najlepšími hernými titulmi na jednotlivých platformách (PC – zombie akcia Left 4 Dead, Playstation 3 – jednoduchá plošinovka, ktorá umožňuje hráčom vytvárať vlastné svety LittleBigPlanet, Xbox 360 – akčný „hollywoodsky“ trhák Gears of War 2, Nintendo Wii – logická hra Boom Blox, na ktorej sa dokonca podieľal aj Steven Spielberg) sme nenašli žiadne prekvapujúce výsledky a inak tomu nebolo ani v iných hodnoteniach. Neznamená to však, že by hry začali upadávať do stereotypu, len sa objavili tituly, ktoré zaujali širokú hernú verejnosť a patria medzi najlepšie po všetkých stránkach. Fanúšikov rýchlych kolies najviac zabavili divoké naháňačky v Burnout Paradise, akcie chtivých hráčov dostalo Gears of War 2 a ako najlepšie RPG videli porotcovia mierne kontroverzný Fallout 3 – pokračovanie kultovej série hier na hrdinov v postapokalyptickom svete.

  Ocenenie za najlepšiu hudbu si odniesol hudobný titul Rock Band 2 (okrem hrania na gitare, basovej gitare, bubnovania si môžete zahrať vo svojej skupine s priateľmi celého sveta), najlepšie vyzeral epický, špionážny triler Metal Gear Solid 4 s bravúrne vytvorenými filmovými sekvenciami a dokonale prepracovaným scenárom. Ocenení bolo mnoho, určite však aj cena za najlepší mužský a ženský výkon dabingového herca (Michaell Hollick ako Nico Belic v GTA 4 / Debi Mae West ako Meryl v Metal Gear Solid 4) či dokonca najznámejší dabingová hviezda (Kiefer Sutherland a Jenny McCarthy) napovedajú, že virtuálne sa zabávajú takmer všetci. Medzi nezávislými hrami oslovilo najviac ľudí World of Goo.

  Kategórií bolo mnoho a ocenenia získali skutočne len tí najlepší. Kam sa herný svet oproti minulosti posunul vidíme aj v ohodnotených tituloch. Technológia robí míľové kroky vpred, no hráči sa nechcú len pozerať na pekné scény, ale žiadajú aj zábavu, ktorá nebude príliš umelá. Chcú dosiahnuť pohltenie vytvoreným svetom, zaujímavé myšlienky, nezatvárajú dvere pred filozofickými scénami, niektoré herné situácie dokonca vzbudzovali v hráčov rovnaké emócie ako pri filmoch. Hry sa stávajú dospelejšími, epickejšími a ponúkajú zážitok, ktorý vás chtiac-nechtiac núti rozmyslieť si, či pôjdete do kina na nový kasový trhák alebo si prežijete ten vlastný, herný. A to aj napriek tomu, že v tento rok oproti minulým úradovali hlavne pokračovania.

  Hrateľnosť jednotlivých projektov sa stala omnoho komplexnejšia, rozširuje sa pole možností, činností, ktoré môžete počas hrania vykonávať. Stále častejšie sa začínajú presadzovať otvorené svety, kde si môžete v rámci možností robiť takmer čokoľvek a okolie reaguje na vaše činy. Na druhú stranu filmovo lineárne tituly vsádzajú na pompéznosť, uchvátenie prostredím a animáciami akoby na pozadí, ktoré sa dejú nezávisle od vás, no zároveň podporujú atmosféru. Vylepšená grafická stránka láka nielen poslednou generáciou next-gen konzol Playstation 3 a Xbox 360, ktorú ponúkajú oku lahodiaci zážitok. Hráči využívajúci PC sú o krok vpred, avšak treba podotknúť, že na omračujúci zážitok potrebujete dostatočne počítač s minimálne dvojjadrovým procesorom a grafickou kartou s podporou najnovších efektov. Za krásu sa však platiť musí a keď ju spojíme, ako v prípade popisovaných hier, s hrateľnosťou, ktorá vás jednoducho pohltí, pri užívaní si neraz poviete, že toto už niekedy nie je hra.

  Zoznam úspešných titulov VGA 2008 v jednotlivých kategóriách:

  Hra roku: Grand Theft Auto IV
  Vývojári roku: Media Molecule
  Najlepšia strieľačka: Gears of War 2 
  Najlepšie RPG: Fallout 3
  Najlepšia športová hra: Shaun White Snowboarding
  Najlepšia handheldová hra: Professor Layton and the Curious Village
  Najkrajšia hra: Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots
  Najlepšia hra založená na filme: LEGO Indiana Jones: The Original Adventures
  Najlepšia hudobná hra: Rock Band 2
  Najlepšie preteky: Burnout Paradise
  Najlepšia akčná hra: Grand Theft Auto IV
  Najlepší soundtrack: Rock Band 2
  Najlepšia Xbox 360 hra: Gears of War 2
  Najlepšia Wii hra: Boom Blox
  Najlepšia Playstation 3 hra: Little Big Planet
  Najlepšia PC hra: Left 4 Dead
  Najlepšia hudba vytvorená špeciálne pre hru: Rock Band 2
  Najlepšia multiplayer hra: Left 4 Dead
  Najlepšia nezávislá hra:World of Goo
  Najlepšia bojová hra: Soul Calibur IV
  Najlepší mužský dabing: Michael Hollick ako Niko Bellic v Grand Theft Auto IV
  Najlepší ženský dabing: Debi Mae West ako Meryl Silverburgh v Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots
  Najznámejší mužský dabing: Kiefer Sutherland v Call of Duty: World at War
  Najznámejší ženský dabing: Jenny McCarthy v Command & Conquer: Red Alert 3

   Pozrieť si môžete najnovšie, exkluzívne trailery očakávaných projektov.

  autor: Hry.Sme.sk

  VIDEO

  God of War III
  video
  Ďalšie videá nájdete na tv.sme.sk.
  autor: Hry.Sme.sk, GameTrailers

  VIDEO

  Grand Theft Auto 4: Lost and Damned
  video
  Ďalšie videá nájdete na tv.sme.sk.
  autor: Hry.Sme.sk, GameTrailers

  VIDEO

  Mafia 2
  video
  Ďalšie videá nájdete na tv.sme.sk.
  autor: Hry.Sme.sk, GameTrailers

  VIDEO

  Brutal Legend
  video
  Ďalšie videá nájdete na tv.sme.sk.
  autor: Hry.Sme.sk, GameTrailers

  VIDEO

  Dante´s Inferno
  video
  Ďalšie videá nájdete na tv.sme.sk.
  autor: Hry.Sme.sk, GameTrailers

  VIDEO

  Terminator: Salvation
  video
  Ďalšie videá nájdete na tv.sme.sk.
  autor: Hry.Sme.sk, GameTrailers

  VIDEO

  Uncharted 2: Among Thieves
  video
  Ďalšie videá nájdete na tv.sme.sk.

  Ďalšie novinky

  E-mail, ktorý sa automatický zničí po jednej hodine, vás ochráni

  Nová služba chce pomôcť ochrániť súkromie pred zvedavcami a hackermi.

  Časti Chárona dostanú mená zo Star Wars a Star Treku

  Pluto musí mať mená z podsvetia, jeho najväčší mesiac však poteší geekov.

  Hlavné správy

  Z DOMOVA

  Spoplatnený obsahInštruktor: Vypol som motory havarovanému vrtuľníku

  Trojčlenná posádka vrtuľníka pred tragédiou nacvičovala tzv. žeriavovanie. Ide o vyťahovanie osôb či nákladov pomocou navijaku na palubu.

  Z DOMOVA

  Štvrtok bude oblačný, cez víkend sa oteplí (predpoveď počasia)

  Najvyššia denná teplota sa bude cez deň pohybovať od 19 do 24 stupňov.

  ZAHRANIČIE

  Spoplatnený obsahSaudskoarabskému kráľovi sa vo Francúzsku nepáči, že ho strážia ženy

  Dovolenka saudskej kráľovskej rodiny spôsobila u Francúzov rozhorčenie.

  AUTO.SME.SK

  Unikátny digitálny panel od Black Berry dajú aj do Audi A3

  Systém zobrazovania Audi Virtual Cockpit sa stane súčasťou príplatkovej výbavy faceliftovaného modelu Audi A3 na budúci rok.