Vedci teleportovali kvantovú informáciu zo svetla do hmoty
Londýn 5. októbra (TASR) - Teleportácia ľudí spôsobom, aký sme videli v seriáli Star Trek, je ešte stále science fiction. Dánskym vedcom sa však podarilo ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Londýn 5. októbra (TASR) - Teleportácia ľudí spôsobom, aký sme videli v seriáli Star Trek, je ešte stále science fiction. Dánskym vedcom sa však podarilo teleportovať informáciu zo svetla do hmoty, čím priviedli kvantovú komunikáciu a programovanie o ďalší krok bližšie k realite.
Až dosiaľ boli vedci schopní teleportovať podobné objekty na krátke vzdialenosti z jedného bodu do druhého v zlomku sekundy, no buď išlo len o svetlo alebo len o samostatné atómy. Tímu profesora Eugena Polzika z Inštitútu Nielsa Bohra pri Kodanskej univerzite sa však podaril prielom pomocou použitia svetla a súčasne i hmoty.
"Je to ďalší krok vpred, pretože po prvý raz ide o teleportáciu medzi svetlom a hmotou, teda dvoma odlišnými objektmi. Jedným je nosič informácie a druhým pamäťové médium," vysvetlil Polzik v dnešnom interview pre odborný časopis Nature.
V experimente po prvý raz použili makroskopický atómový objekt pozostávajúci z tisícov miliárd atómov. Informáciu teleportovali na polmetrovú vzdialenosť, no veria, že sa im to podarí aj ďalej.
"Teleportáciu medzi dvoma samostatnými atómami uskutočnili dva tímy pred dvoma rokmi, no tam išlo o vzdialenosť zlomku milimetra," vysvetľuje ďalej Polzik z dánskeho výskumného centra pre kvantovú optiku.
"Naša metóda umožňuje teleportáciu na dlhšie vzdialenosti, pretože v nej ide o svetlo ako nosiča vzájomného prepojenia," dodáva profesor. Kvantové prepojenie (tzv. entanglement) je vzájomná prepletenosť dvoch alebo viacerých oddelených častíc bez fyzického kontaktu.
Hoci teleportácia sa spája so sci-fi seriálom Star Trek, zrejme ešte tak skoro neuvidíme teleportáciu človeka teleportačným lúčom, ako to zobrazuje film. No úspech Polzikovho tímu, v spolupráci s teoretikom Ignaciom Ciracom z nemeckého Inštitútu Maxa Plancka pre kvantovú optiku, znamená pokrok na poli kvantovej informácie a programovania, pretože dokázal prenos a spracovanie informácie spôsobom, aký bol dovtedy nemožný.
"Ide skutočne o teleportáciu informácie z jedného miesta na druhé. Kvantová informácia sa líši od klasickej informácie v tom zmysle, že ju nemožno zmerať. Má omnoho vyššiu informačnú kapacitu a nemožno ju odpočuť. Prenos kvantovej informácie možno uskutočniť absolútne bezpečne," uviedol Polzik.
Kvantové programovanie vyžaduje manipuláciu s informáciou obsiahnutou v kvantových stavoch, ktoré zahŕňajú fyzikálne vlastnosti atómov ako je energia, pohyb a magnetické pole.
"Vytvorenie vzájomného prepojenia je veľmi dôležitým krokom, no na uskutočnenie teleportácie treba ešte aspoň ďalšie dva kroky," dodáva dánsky profesor. "Nám sa podarili všetky tri kroky, tj. vzájomná prepojenosť, kvantové meranie a kvantová spätná väzba."