SME

Koniec peknej rozprávky: zlyhal betakarotén, vitamín E aj vitamín C

Historicky prvým antioxidantom, ktorý spôsobil rozčarovanie ako potravinový doplnok, bol vitamín A (betakarotén). Jeho hviezdny čas nastal po roku 1970; vtedy sa zistilo, že ľudia, ktorí jedli veľa karotky, obsahujúcej vysoké dávky betakaroténu, sa do ...

Čo teraz? Všetko vyhodiť? FOTO - MICHAL AČ

Historicky prvým antioxidantom, ktorý spôsobil rozčarovanie ako potravinový doplnok, bol vitamín A (betakarotén). Jeho hviezdny čas nastal po roku 1970; vtedy sa zistilo, že ľudia, ktorí jedli veľa karotky, obsahujúcej vysoké dávky betakaroténu, sa do určitej miery chránili pred rakovinou.

Vitamín A: Ako v hollywoodskom horore

V roku 1992 rozbila mýtus betakaroténových výživových doplnkov štúdia Amerického národného inštitútu výskumu rakoviny. Vedci asi polovici z 18-tisíc ľudí, u ktorých predpokladali vysoké riziko rakoviny pľúc, dávali betakarotén. Výskum mal prebiehať šesť rokov. Už po štyroch rokoch však vedci zistili, že neúčinkujú v štúdii, ale skôr v hollywoodskom horore. Ľudia, ktorí dostávali výživové doplnky s betakaroténom, na tom totiž boli horšie ako kontrolná skupina, ktorá brala iba neúčinné placebo. Rakovina pľúc sa v prvej skupine vyskytovala o 28 percent viac, celková úmrtnosť stúpla o 17 percent. To bol šok. V máji tohto roku skupina expertov zvolaná prestížnym americkým NIH vydala jasné vyhlásenie: Nie je dôvod odporúčať doplnky s betakaroténom zdravým ľuďom, a fajčiari by sa im mali priam vyhýbať. Niektoré ďalšie výskumy totiž potvrdili, že vitamín A môže u fajčiarov zvyšovať riziko rakoviny pľúc.

Vitamín E: Je to vôbec antioxidant?

Podobná história sa odohrala s azda najpopulárnejším svetovým antioxidantom, vitamínom E. Ten sa preslávil začiatkom 90-ych rokov 20. storočia, keď dve veľké štúdie ukázali, že ľuďom, ktorí mali stravu bohatú na vitamín E, sa významne znížilo riziko srdcových a cievnych chorôb. Prvá štúdia sledovala 87 245 zdravotných sestier po obdobie ôsmich rokov, druhá

39 910 pracovníkov v zdravotníctve. V roku 1990 nebral vitamín E prakticky nik. Koncom desaťročia konzumovalo svoje denné dávky tohto zázraku možno až 23 miliónov Američanov.

Výsledky štúdií účinkov potravinových doplnkov s E vitamínom opäť skončili patom (okrem jedinej, cambridgeskej, príznačne nazvanej Chaos, ktorá zistila 77-percentné zníženie rizika infarktu). Inak vedci nenašli nijaké ochranné účinky ani pri prevencii rakoviny, ani proti Alzheimerovej chorobe.

"Vitamín E nie je antioxidant. V skutočnosti ho treba chrániť pred oxidáciou," cituje New Scientist Angela Azziho, biochemika z Tuftsovej univerzity v Bostone. Azzi zdôraznil, že vitamín E existuje v prírode v ôsmich rozličných formách, ktoré pôsobia ako antioxidant iba v skúmavke. Náš organizmus vie využiť iba jedinú formu - alfa tokoferol, vďaka vysoko špecializovanému proteínu v pečeni. Ostatné formy bez úžitku vylúči. Vitamín E je pre telo potrebný (jeho nedostatok vedie k neurologickým problémom), podľa Azziho to však nie je antioxidant.

Vitamín C: Stratený prípad

Aj vitamín C dopadol rovnako. "Ľudia ho stále obraňujú, ale nik nedokázal nájsť jediný účinok proti voľným radikálom, ak neberiete do úvahy jedincov, ktorí ho majú nedostatok," hovorí Halliwellová. "Myslím, že je to stratený prípad."

Jedna trieda antioxidantov zostáva málo preskúmaná, a to sú polyfenoly. Aj tu sa však tak trochu opakuje stará pesnička: zdá sa, že účinkujú v skúmavke, zatiaľ čo v organizme sa napríklad až 95 percent resveratrolu z červeného vína zničí v zažívacom trakte.

Záver sa ponúka sám. Prakticky nič z úžitku, ktorý ponúka strava bohatá na ovocie a zeleninu, nemožno reprodukovať v potravinových doplnkoch.

(ač)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu