SME

Darwinov Pôvod druhov vyšiel po 147 rokoch aj v slovenčine

V týchto dňoch vyšiel v slovenčine prvý preklad jednej z najvýznamnejších vedeckých kníh, Pôvod druhov od Charlesa Darwina. Vydal ho Kalligram a preložil Richard Cedzo. Pôvod druhov vyšiel v origináli prvý raz v novembri 1859; po takmer 150 rokoch ...

12. februára si v Pennsylvánii pripomenuli 197. výročie narodenia Charlesa Darwina. Na snímke jeho imitátor Bill Warmes z Pennsylvánskej univerzity. FOTO - SITA/AP

V týchto dňoch vyšiel v slovenčine prvý preklad jednej z najvýznamnejších vedeckých kníh, Pôvod druhov od Charlesa Darwina. Vydal ho Kalligram a preložil Richard Cedzo. Pôvod druhov vyšiel v origináli prvý raz v novembri 1859; po takmer 150 rokoch má teda aj slovenský čitateľ možnosť oboznámiť sa s dielom jedného z najvýznamnejších prírodovedcov, ešte aj dnes mnohými považovaného za kontroverzného.

Zmenil všetko, čo sa dalo

Myšlienky Charlesa Darwina zásadným spôsobom zmenili nazeranie človeka na rôzne druhy rastlín, živočíchov, a to aj napriek tomu, že ešte nepoznal podstatu dedičnosti. Svoje hypotézy však vyslovil po viac ako dvadsaťročnom pozorovaní biologických materiálov z rôznych kútov sveta.

Počas stoviek miliónov rokov existencie života na Zemi vznikali v živých štruktúrach, v organizmoch v prírode pomalé, nenápadné zmeny. Význam týchto zmien dokázali vyhodnotiť len vedci, ktorí mali syntetické myslenie. Charles Darwin pozoroval variabilitu čiže premenlivosť na obrovskom množstve biologického materiálu. Po vyhodnotení vyslovil teóriu, podľa ktorej živé organizmy podliehajú vývoju - evolúcii.

Obsah knihy je rozčlenený do štrnástich kapitol. V jednotlivých kapitolách sú zhrnuté najmä otázky týkajúce sa premenlivosti v prírode, problémov prírodného výberu, boja o život, zemepisného rozšírenia organizmov, poznatkov z morfológie a embryológie. V súvislosti s nálezmi prechodných vývojových foriem si autor všíma a ako jeden z hlavných argumentov využíva nedokonalosť geologických záznamov.

Život sa začal z mála

Podľa Darwina na začiatku bola na Zemi jedna alebo len zopár foriem života. V potomstve rodičov vznikali vplyvom klimatických zmien, geologických a iných faktorov rôzne variácie. Niektoré boli pre život vhodnejšie než druhé. Živé organizmy, ktoré si zmeny lepšie osvojili, sa stávali schopnejšími, úspešnejšie odolávali zmeneným životným podmienkam, prežívali dlhšie.

Premenlivosť v prírode sprevádzala a umožňovala nepriama či priama činnosť vonkajších podmienok života, používanie či nepoužívanie telesných orgánov, rozmnožovanie, boj o život ako dôsledok prírodného výberu a vyhynutie menej dokonalých foriem života. Sprievodnými znakmi týchto fascinujúcich zmien bolo aj kríženie a zdomácnenie "divých" foriem. Podľa teórie prírodného výberu sú vyhynutie starých foriem života a vznik nových a zdokonalených foriem navzájom späté.

Smeruje vývoj k dokonalosti?

Darwin predpokladal, že prírodný výber vždy pracoval a dosiaľ pracuje výlučne pre dobro každej bytosti. V tejto predstave ešte doznieva prevládajúca viera 19. storočia vo všeobecný pokrok. V súlade s tým aj telesné a duševné danosti človeka sa budú vyvíjať podľa Darwina smerom k dokonalosti. Ako máme chápať túto dokonalosť však bližšie neosvetlil. Vytvoril tak priestor pre najrozličnejšie špekulácie. Niekdajšie ideologické zneužitie Darwinovho diela (najmä vo vedách o spoločnosti či politickej ekonómii) však považujem za poľutovaniahodné nedorozumenie.

Hlavným dôvodom prirodzenej neochoty človeka pripustiť, že jeden druh živého organizmu dal vzniknúť inému a odlišnému druhu je, že zakaždým váhame uznať akúkoľvek zmenu, ktorej prechodné stupne nevidíme. V tejto súvislosti si dovolím uvažovať o existencii možných prechodných článkov v oblasti virológie. Existujú totiž vírusy, ktoré môžeme považovať za rastlinné aj živočíšne. Väčšina vírusov sa replikuje (množí) buď v rastlinách alebo v živočíchoch, poznáme však aj také, ktoré sa replikujú v rastlinných aj v hmyzích prenášačoch.

Pozoruhodné súvislosti

Čitateľ sa z Darwinovej knihy dozvie mnohé zaujímavé súvislosti, o ktorých možno nikdy nerozmýšľal. Napríklad ako v prírode navzájom súvisia počty mačiek s počtami hlodavcov, ako súvisí množstvo myší s množstvom čmeliakov a tiež aké sú súvislosti medzi počtami čmeliakov a počtami kvitnúcich lúčnych kvetov.

Aj napriek niekoľkým drobným terminologickým chybám (napríklad používanie termínu odroda aj v živočíšnej ríši nie je v slovenskej terminológii ustálené) uvedený preklad pôsobí vyvážene a vyzreto a nestráca svoju výbornú úroveň, a tak umožňuje slovenskému čitateľovi prečítať si stále aktuálne dielo historickej hodnoty. Slovensko bolo až dosiaľ jednou z mála krajín, kde Darwinov preklad do národného jazyka chýbal.

Autor: MATÚŠ JURÍK(autor je biológ)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


Neprehliadnite tiež

Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu