SME

Ak je vaše dieťa v puberte, zrejme si stiahlo aplikáciu TikTok. Je bezpečná?

Aplikáciu obľubuje mladšia generácia.

(Zdroj: STOCK ADOBE)

Text vyšiel pôvodne na webe denníka Washington Post.

Mali by ste si vymazať TikTok - alebo prinútiť k tomuto kroku vaše deti?

Aby sme zodpovedali túto otázku, musíme nasledovať dáta.

Súvisiaci článok Klik: TikTok má problémy, proti čínskej aplikácii vystúpili viacerí politici Čítajte 

Obavy o ochrane údajov sú v poslednom týždni najvirálnejším aspektom populárnej sociálnej siete na zdieľanie krátkych videí.

Minister zahraničných vecí Spojených štátov amerických Mike Pence 7. júla povedal, že USA zvažujú zakázať TikTok. A varoval, že aplikácia dáva "vaše osobné informácie do rúk čínskej komunistickej strany".

SkryťVypnúť reklamu

O tri dni neskôr Demokratický národný výbor varoval svojich zamestnancov pred používaním aplikácie. (V rovnaký deň povedala aj firma Amazon svojim zamestnancom, aby nepoužívali TikTok na pracovných telefónoch - neskôr však ozrejmili, že nariadenie bolo zaslané omylom. (Šéf Amazonu Jeff Bezos vlastní denník Washington Post.)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poplach sa dokonca dostal aj medzi cieľovú skupinu TikToku: hráčska superstar Tyler "Ninja" Blevins 9. júla tweetoval, že si TikTok vymazal.

Prečo toľko kriku? TikTok vlastní pekinská spoločnosť ByteDance a dostala sa do neželanej pozornosti v svetovom technologickom boji. Neodohráva sa len v Amerike: India minulý mesiac zakázala TikTok a viaceré čínske aplikácie, ako dôvod uviedla obavy o súkromie používateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Pripravte sa na súboj

Osobné technológie a geopolitika sú čoraz viac prepojené: minulé leto bol podobný bezpečnostný ošiaľ okolo ruskej aplikácie FaceApp, ktorá pomocou umelej inteligencie dokázala "ostarnúť" ľudí na fotografiách.

Odporučiť všetkým, aby si pre istotu vymazali TikTok, nie je také jednoduché - má viac ako dve miliardy stiahnutí a milióny mladých ľudí aplikáciu využívajú aj ako spôsob komunikácie počas pandémie koronavírusu.

TikTok je ekvivalent relácií ako Hľadá sa talent a Natoč to, vytvára kultúru založenú najmä na natáčaní tanečných krokov.

Inými slovami: Ak sa pohrávate s obľúbenou aplikáciou generácie Z (ľudia narodení približne medzi rokmi 1997 - 2012, pozn. red.), pripravte sa na súboj.

Načítavam video...

TikTok podnikol niekoľko krokov, aby sa odčlenil od svojho vlastníka - aplikácia dokonca ani nie je priamo dostupná v Číne. V máji tiež najala na post riaditeľa Američana Kevina Mayera z Disney.

SkryťVypnúť reklamu

Pozrime sa na toto rozhodnutie mimo geopolitického zápasu. Najal som Patricka Jacksona, technologického riaditeľa spoločnosti Disconnect, zaoberajúcej sa súkromím na internete, aby mi pomohol nazrieť na údaje, ktoré TikTok v skutočnosti zbiera.

Niekoľko otázok o zbere dát som sa opýtal aj TikToku.

"Chrániť súkromie našich používateľov je pre TikTok nanajvýš dôležité," povedala hovorkyňa Ashley Nash-Hahn. "TikTok zbiera omnoho menej údajov o amerických používateľoch ako mnohé iné spoločnosti a skladuje ich v Amerike a Singapure. Neposúvame ich a nebudeme ich posúvať čínskej vláde."

Súvisiaci článok Aplikácia FaceApp vám pridá šediny a vrásky. Je bezpečné ju používať? Čítajte 

Čo som si z toho zobral: TikTok zrejme nezhŕňa o nič viac osobných informácií než facebook. Stále je to hrozivo veľa údajov o životoch ľudí. Je však nedostatok dôkazov o tom, že by sa TikTok delil o údaje s Čínou - musíme si dať pozor na xenofóbiu prezlečenú za obavy o súkromie.

SkryťVypnúť reklamu

Nechcem tým ospravedlňovať Čínu a jej minulosť s online potláčaním slobôd - je možné, že Čína donúti TikTok, aby v budúcnosti svoje praktiky zmenil. Nateraz je to tom, či nedôverujete zberu dát čínskymi spoločnosťami viac, ako keď rovnaké praktiky používajú americké firmy. Pamätajte si: čínske firmy zrejme vyrobili aj váš telefón, laptop či televíziu.

Poďme sa vnoriť do špecifík.

Aké údaje TikTok zbiera?

Okrem každého videa, ktoré si pozriete - a toho, ako dlho ho pozeráte - má TikTok tiež plný prístup k súkromným správam, ktoré sa dajú cez aplikáciu zasielať.

Jej zásady o ochrane osobných údajov tiež hovoria, že aplikácia zbiera informácie o vašej krajine, internetovej adrese a type zariadenia, ktoré používate. Ak jej dáte povolenie, získa tiež vašu presnú polohu, kontakty vo vašom telefóne a na iných sociálnych sieťach, tiež váš vek a telefónne číslo.

SkryťVypnúť reklamu

To všetko sa pridáva do profilu o vás, ktorý slúži nielen cielenej reklame. Je tiež nápomocný pri porozumení toho, kým ste, kto sú vaši priatelia a rodina, čo máte radi, čo vám pripadá smiešne a čo rozprávate svojim priateľom.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C74GK na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu