SME

Stredozemné more sa plní plastmi. Problém zhoršujú dovolenkári

Obľúbené destinácie situáciu nezvládajú.

Plastový odpad má na morskú flóru aj faunu zlý dopad.Plastový odpad má na morskú flóru aj faunu zlý dopad. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Ľudia zo severnejších častí Európy vrátane mnohých Slovákov sa už začínajú chystať, ako strávia letné dovolenky v stredomorských krajinách.

Prečítajte si tiež: Nie slamky. Jeden druh odpadkov v oceánoch prevláda Čítajte 

Každý z nich môže v lete prispieť k vyššej produkcii plastového odpadu v tomto obľúbenom dovolenkovom regióne. Ukazuje to správa od Svetového fondu na ochranu prírody (WWF).

V Stredozemnom mori totiž každý rok končí 0,57 milióna ton plastového odpadu.

V prepočte to je, ako keby do mora každú minútu vyhodili 33 800 plastových fliaš. Stredomorské krajiny tento problém nezvládajú riešiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odpad sa vráti na pevninu

V Stredomorí v súčasnosti pláva približne 247 miliárd kusov plastov. Viac ako polovica z nich sa do mora dostane priamo z pobrežia, ďalšiu tretinu prinesú rieky z vnútrozemia.

Prevládajú najmä jednorazové plasty ako obaly na jedlo a riad. Ich výrobcovia za znečisťovanie prírody nenesú žiadne dodatočné náklady.

Plast má pritom na morskú flóru a faunu ničivý vplyv. Zabudnuté alebo odhodené rybárske náčinie ohrozuje živočíchy, ktoré sa doň môžu zapliesť.

Odpad poškodzuje aj prostredie, v ktorom žijú ryby, morské vtáky a cicavce. Plasty považujú za potravu, a ak ich prehltnú, môžu sa nimi zadusiť.

Plasty neostávajú iba v mori, často sa vracajú späť na pevninu. Denne príboj vyplaví na kilometri pláže priemerne päť kilogramov odpadu.

SkryťVypnúť reklamu

"Musíme si uvedomiť, že Stredozemné more je pomerne uzavreté," píše v tlačovej správe Miroslava Plassmann, riaditeľka WWF Slovensko.

"Plastová taška sa rozloží asi za dvadsať rokov a plastový pohárik od kávy za päťdesiat rokov. Takže to, čo dnes necháme na pláži, tam nájdu ešte deti našich detí."

Odpad spôsobuje obrovské straty

V Grécku vďaka dovolenkárom vzrastá množstvo odpadu až o 26 percent, v Taliansku o tridsať percent.

Prečítajte si tiež: Čelíme globálnej hrozbe. Milióny ton plastov končia v prírode Čítajte 

Najviac je odpadom znečistené pobrežie tureckej Cilicie a Izmiru, pláže v okolí izraelského Tel Avivu, egyptskej Alexandrie, Alžíru, španielskych miest Barcelona a Valencia, talianskych Benátok a Marseillského zálivu vo Francúzsku.

Odpad znamená straty pre turistický, námorný a rybársky priemysel. Spoločne prídu za rok o 641 miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu

Odpad totiž môže zablokovať pohon lodí, spôsobiť ich meškanie a prieťahy v prístavoch či zrážky s rybárskymi loďami. Pri odstraňovaní vyplaveného odpadu na pobreží zase úradom vznikajú dodatočné náklady.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu