SME

Na Mesiaci našli stopy po gigantickej zrážke

Misia Čchang-e 4 pristála v januári.

Čínska sonda Čchang-e 4 na odvrátenej strane Mesiaca. Záber spravil rover Nefritový králik 2. Čínska sonda Čchang-e 4 na odvrátenej strane Mesiaca. Záber spravil rover Nefritový králik 2. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Čínska misia Čchang-e 4 na odvrátenej strane Mesiaca po prvýkrát nahliadla do vnútra našej prirodzenej družice.

Rover Nefritový králik 2 našiel horniny, ktoré môžu pochádzať z plášťa z hĺbky približne päťdesiat kilometrov pod povrchom Mesiaca.

Horniny sa na povrch dostali pravdepodobne po gigantickej zrážke, ktorá na Mesiaci vytvorila jeden z najväčších kráterov v celej slnečnej sústave.

Štúdiu publikovali vo vedeckom časopise Nature.

Gigantický kráter

Pred približne štyrmi miliardami rokov do okolia južného pólu Mesiaca vrazil obrovský asteroid. Na povrchu vytvoril 2500-kilometrový kráter s názvom panva South Pole-Aitken.

SkryťVypnúť reklamu

Náraz bol taký silný, že prerazil vrchnú kôru a zarezal sa do plášťa, čím uvoľnil horniny z vnútra našej prirodzenej družice.

Prečítajte si tiež: Čo chceme a môžeme objaviť na odvrátenej strane Mesiaca? Čítajte 

Čínska sonda s roverom Nefritový králik 2 pristála práve v tejto panve na odvrátenej strane Mesiaca. Už v prvý deň po pristátí začiatkom januára rover začal hľadať a zbierať vzorky.

Tie vedci analyzovali pomocou palubných prístrojov a zistili, že majú iné chemické zloženie než ostatný materiál z povrchu Mesiaca. Vzorky obsahovali ťažké minerály bohaté na železo a horčík.

Môžu pochádzať z vnútra Mesiaca.

V ranej histórii Mesiaca, keď bol pravdepodobne pokrytý magmovým oceánom, by totiž podobné minerály klesli hlbšie, zatiaľ čo ľahšie a menej hustejšie by vyplávali vyššie a neskôr stvrdli do mesačnej kôry.

Výsledky môžu pomôcť určiť, z čoho presne je mesačný plášť zložený. Čínski vedci by radi na odvrátenú stranu poslali ďalšiu misiu, ktorá by sa so vzorkami aj vrátila na Zem.

SkryťVypnúť reklamu

Ako vznikajú veľké telesá

"Ide o prvý náznak materiálu, z ktorého je zložené vnútro Mesiaca. Myslím, že to najdôležitejšie je, že je odlišný od zemského," vysvetľuje pre New Scientist planetárna vedkyňa Briony Horganová, ktorá na výskume nespolupracovala.

Rozdiel môže vyplývať z toho, že v ranej histórii Zeme mohla zloženie jej plášťa ovplyvniť voda.

Výskum mesačného plášťa môže pomôcť vedcom porozumieť, ako vznikajú veľké vesmírne telesá, ktorých horniny na rozdiel od Zeme neprišli do kontaktu s vodou.

Takisto môže ozrejmiť, ako vznikol mesačný magmový oceán, ktorý v dávnej minulosti mohol pokrývať celé teleso.

DOI: 10.1038/s41586-019-1189-0

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu