SME

SpaceX prvý raz spojí kapsulu s raketou. Let bude podľa Muska nebezpečný

Let bude bez ľudskej posádky.

"Pardon, aby bolo jasné, je to skutočné. Nejde o počítačom spravený obrázok," napísal Musk na twitteri. Záber ukazuje astronautský mostík vedúci ku kapsule Crew Dragon."Pardon, aby bolo jasné, je to skutočné. Nejde o počítačom spravený obrázok," napísal Musk na twitteri. Záber ukazuje astronautský mostík vedúci ku kapsule Crew Dragon. (Zdroj: Twitter/Elon Musk)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Od prvého testovacieho letu pre budúce posádkové misie delí SpaceX približne mesiac. Oznámil to šéf spoločnosti Elon Musk na svojom twitteri začiatkom januára.

Pôjde o ukážkový let bez ľudskej posádky na palube. Cieľom je zistiť, ako raketa spolu s kapsulou zvládajú let.

Pôvodný termín štartu v polovici januára je pre viaceré problémy nereálny.

Na prípravách spolupracuje SpaceX s Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA). Ide o kontrakt na raketu, ktorá by vynášala astronautov do vesmíru.

SkryťVypnúť reklamu

Mimoriadne nebezpečné

Pôvodný oficiálny termín štartu 17. január a sa zdá byť nedosiahnuteľný pre technické problémy a aj pre čiastočné uzavretie štátnych inštitúcií, spôsobené tým, že americký prezident Donald Trump blokuje schválený návrh rozpočtu.

Takmer všetci zamestnanci NASA majú momentálne dovolenku, no niektorí podľa webu Ars Technica naďalej pokračujú v práci bez nároku na výplatu.

Prečítajte si tiež: Musk ukázal hviezdnu loď, bude lietať aj medzi mestami na Zemi Čítajte 

Ako každý let do vesmíru, ani nová misia SpaceX nebude bez rizika. Napriek tomu, že firma veľakrát úspešne vypustila raketu Falcon 9 aj prvé verzie kapsuly Dragon, bude to po prvý raz, čo spolu poletia v takomto zostavení – kapsula je umiestnená na rakete.

„Bude to neuveriteľne napínavé. Prvé lety sú mimoriadne nebezpečné, keďže je v nich nový hardvér,“ napísal Musk na twitteri.

SkryťVypnúť reklamu

Cieľom testovacieho letu je získať údaje a zistiť, ako raketa spolu s kapsulou zvládnu štart, let k Medzinárodnej vesmírnej stanici, spojenie so stanicou a návrat na Zem.

Ak všetko pôjde, ako má, prvý testovací let s posádkou by sa podľa rozvrhu NASA mohol uskutočniť v júni tohto roka.

Dôležitý štart

Pre SpaceX aj NASA je úspešný štart misie kritický.

Ak by sa podaril, SpaceX Elona Muska by bola na dobrej ceste stať sa prvou súkromnou spoločnosťou, ktorá by vysielala ľudí do vesmíru.

Prečítajte si tiež: Boeing si so SpaceX porovnáva, kto má väčšiu raketu Čítajte 

NASA by zároveň opäť získala schopnosť sama posielať vlastných astronautov do vesmíru. Americkí astronauti od ukončenia programu raketoplánov v roku 2011 totiž lietajú na ruských raketách Sojuz.

Štart sa uskutoční z historického štartovacieho komplexu 39A na floridskej leteckej základni Cape Canaveral. Z rovnakej rampy v roku 1969 odštartovala misia Apollo 11 k Mesiacu a v roku 1981 prvý raketoplán.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu