SME

Sonda InSight úspešne pristála na povrchu Marsu (Minúta po minúte)

Na sonde sú aj mená Slovákov.

Načítavam video...

21:18 Minútu po minúte sme ukončili. Môžete si ju prečítať od začiatku. Ďalšie dianie z misie Insight budeme prinášať na Tech SME.

21:10 "Ďalší plán pre NASA je letieť s astronautom v rakete Sojuz. Posledný let sa nám totiž nevydaril. Zistili sme, kde bol problém a teraz sme pripravení na ďalší let astronauta na Medzinárodnú vesmírnu stanicu," riaditeľ NASA Jim Bridenstine hovorí o budúcich cieľoch vesmírnej agentúry.

SkryťVypnúť reklamu

21:06 "Ak by ste tu boli s nami, úplne by ste cítili tú emóciu. Je úplne iné byť priamo tu v riadiacom stredisku, ako to sledovať v telke, to mi verte," hovorí riaditeľ NASA Jim Bridenstine.

"Je to skvelý deň pre NASA."

21:04 "Všetko na povrchu je v normále," oznámil hlas v riadiacom stredisku NASA. Všetci sa družne rozprávajú a objímajú.

21:01 Pracovníci NASA zachytili "pípnutie". Znamená to, že do riadiaceho strediska dorazil signál, ktorý potvrdil, že sonda je v poriadku a pripravená na svoju misiu.

20:59 V NASA sa opäť ozýva potlesk. Na obrazovke sa ukázal prvý záber sondy z Marsu. Fotoaparát je ešte prekrytý protiprachovým krytom, ktorý sonda zloží neskôr.

Na zábere je vidno horizont, šmuhy sú zrejme kusy marťanského prachu, ktorý sa rozvíril pri pristátí. Na mieste, kde sonda pristála je teraz poludnie.

SkryťVypnúť reklamu

20:58 Misia sondy InSight bude trvať niečo cez jeden marťanský rok, čo je približne dva pozemské roky.

20:57 Teraz čakáme na posledné potvrdenie toho, že sonda je v poriadku a funkčná.

20:55 "To sme si vydýchli," hovorí moderátorka živého vstupu z NASA. V pozadí neustále počuť smiech pracovníkov, ktorí na misii pracovali niekoľko rokov.

20:54 Sonda InSight úspešne pristála na Marse. V riadiacom stredisku sa ozýva smiech, potlesk a výskanie.

20:53 InSight spomaľuje z rýchlosti 22 kilometrov za hodinu na osem kilometrov za hodinu, aby mohla mäkko pristáť.

20:52 Sonda vypustila padáky.

20:51 InSight teraz cestuje rýchlosťou 1500 metrov za sekundu.

20:49 V NASA stratili kontakt so sondou. Bol očakávaný, spôsobila ho vysoká teplota.

Ochranný tepelný štít sondy sa zahrial na približne 1500 stupňov Celzia. Vysoké teploty môžu spôsobiť dočasný výpadok rádiového signálu.

SkryťVypnúť reklamu

20:48 V tomto momente sonda zrejme pristála na Marse. Keďže signál na Zem putuje osem minút, v NASA zatiaľ zachytili iba správu o tom, že sonda vstúpila do atmosféry.

20:47 InSight vstupuje do atmosféry rýchlosťou zhruba 19,800 kilometrov za hodinu. Začalo sa sedem minút hrôzy.

20:46 Z riadiaceho strediska je počuť potlesk. Zamestnanci sa tešia, že drobné satelity MarCO zasielajú signál z InSight.

20:44 V NASA čakajú na vstup sondy do atmosféry.

20:43 Sonda sa oddelila od stupňa.

Teraz sa sonda natáča, aby trafila presný bod pre vstup do atmosféry. Inžinieri z NASA tento krok prirovnávajú k tomu, ako keby ste loptou skórovali gól do brány vzdialenej od vás stotridsaťtisíc kilometrov.

20:40 V riadiacom stredisku teraz čakajú na potvrdenie, že sonda sa úspešne oddelila od stupňa, ktorý ju viezol k Marsu.

SkryťVypnúť reklamu

20:38 Zhruba o desať minút má sonda pristáť na Marse. Signál na Zem sa však dostane až o niekoľko minút potom.

Prečítajte si tiež: Kliatba aj školácka chyba. Päť misií na Mars, ktoré zlyhali Čítajte 

Čo sa týka pristávaní, hovorí sa, že Mars je prekliaty. Viac ako polovica misií totiž skončí neúspechom. Niekedy je vinníkom človek, ktorý urobil školácku chybu – zabudol prepočítať jednotky do metrického systému, ktorý NASA využíva.

20:36 Na sonde InSight na Mars cestuje aj mikročip s menami 8463 Slovákov.

Pri povrchových misiách na Mars totiž NASA dovoľuje ľuďom poslať na planétu aj vlastné mená, ktoré sú potom uložené na mikročipe. Dokopy sa na Mars dostane viac ako 2,4 milióna mien ľudí z celého sveta.

20:32 Tesne za sondou cestujú k Marsu aj dva miniaturné satelity (CubeSat) nazvané MarCO. Budú sprostredkúvať signál zo sondy.

20:31 Pristávanie budú sledovať naživo aj ľudia z Time Square v New Yorku.

SkryťVypnúť reklamu

20:30 Planetárna sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) začala otáčať svoje antény smerom k sonde InSight. Bude zachytávať jej dáta a signál

20:28 InSight cestuje k Marsu sedem mesiacov. V dnešný deň je Mars od Zeme vzdialený 146 miliónov kilometrov.

20:24 InSight má dva hlavné ciele:

  • Porozumieť vzniku a evolúcii kamenných planét. Preskúma štruktúru a procesy vo vnútri planéty.
  • Určiť súčasnú tektonickú aktivitu a dopad meteoritov na Marse.

20:23 Všetky sondy, ktoré sprostredkúvajú signál z misie InSight na Zem, sú v poriadku a funkčné.

20:21 Približne o dvadsať minút sa sonda oddelí od stupňa, ktorý ju nesie k Marsu. V tomto momente je sonda vzdialená od Marsu 6000 kilometrov.

20:20 O posledné pristátie na Marse sa v roku 2016 pokúsila Európska vesmírna agentúra (ESA) a Roskosmos. Ich pristávací modul Schiaparelli sa však roztrieštil o povrch Marsu. Išlo o prípravu na nadchádzajúcu misiu ExoMars 2020, ktorú podľa slov ESA neúspech neohrozil.

SkryťVypnúť reklamu

20:15 "Keď sonda pristane, prakticky zavolá domov na Zem a povie nám ´Hej som v poriadku´," hovorí v živom vysielaní NASA Tom Hoffman, ktorý na misii InSight pracuje už sedem rokov.

20:13 Na Marse a jeho obežnej dráhe je v súčasnosti sedem aktívnych misií, ktoré fungujú a stále zbierajú nové dáta o červenej planéte. Jediná sonda, ktorej osud je otázny je rover Opportunity, ktorý sa už niekoľko mesiacov nespojil so Zemou.

Okrem Opportunity je na Marse aj rover Curiosity. Na obežnej dráhe červenej planéty sú sondy ExoMars 2016, Maven, Mars Reconnaissance Orbiter, Mars Express a 2001 Mars Odyssey.

20:10 V riadiacom stredisku JPL majú pracovníci NASA fľašu plnú arašidových orieškov. Používajú ich pre šťastie pri medziplanetárnych misiách.

SkryťVypnúť reklamu

Tradícia vznikla pri dávnejších misiách, ktoré sa dlho nedarili. Misia sa nakoniec podarila v čase, keď niekto do riadiaceho strediska doniesol fľašu plnú arašidov.

20:08 Ako NASA vie, kedy sonda pristane na povrchu? Ľudia z tímu misie InSight budú monitorovať rádiové signály zo sondy pomocou niekoľkých planetárnych sond a rádio teleskopov na Zemi.

Keď sa sonda dotkne povrchu vyšle signál, ktorý sa budú snažiť zaznamenať teleskopy na povrchu. Sedem minút po pristátí vyšle silnejšie „pípnutie“ zo svojej antény. Tento druhý signál budú v NASA počuť iba ak sonda pristane v poriadku a bude funkčná.

20:05 Zistenia, ktoré InSight urobí na Marse, nám môžu povedať veľa aj o tom, ako vznikala Zem a iné kamenné planéty.

„Zem a Mars sa vytvarovali z veľmi podobnej hmoty,“ hovorí hlavný vedecký pracovník misie InSight Bruce Banerdt.

SkryťVypnúť reklamu

„Prečo dokončené planéty vyzerajú tak odlišne? Naše merania nám pomôžu vrátiť späť čas a pochopiť, čo vytvorilo zelenú Zem ale pustý Mars.“

20:02 InSight je prvá misia, ktorá preskúma vnútro Marsu. Jeden z nástrojov sa zavŕta päť metrov pod povrch červenej planéty, čo je doposiaľ najhlbšie, ako sa dostala akákoľvek sonda.

19:58 Začíname sledovanie pristávania sondy InSight na Marse.

Predpokladaný čas pristátia je po 20:45. Na Zem sa správa o pristáti dostane zhruba o osem minút neskôr.

Sondu po vstupe do atmosféry čaká takzvaných sedem minút hrôzy počas ktorých bude musieť spomaliť z nadzvukovej rýchlosti na rýchlosť takmer osem kilometrov za hodinu, aby mohla hladko pristáť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu