SME

Zdravotníkov nepresvedčila. Vydali dlhoročnú štúdiu o mobiloch a rakovine

Vedci použili vyššie hodnoty žiarenia, ako dovoľujú súčasné bezpečnostné predpisy.

Vedci našli prepojenie medzi žiarením z telefónov a rakovinou u potkanov.Vedci našli prepojenie medzi žiarením z telefónov a rakovinou u potkanov. (Zdroj: Gabriel Kuchta)

BRATISLAVA. Mobilné telefóny sú podľa úradov na ochranu zdravia pre ľudí bezpečné aj napriek tomu, že nová štúdia na potkanoch naznačila riziko zhoršenia zdravia. Novú americkú štúdiu o vplyve žiarenia z mobilných zariadení na vznik nádorov vydali v predtlačovej verzii.

Prečítajte si tiež: Riskujete kvôli mobilu neplodnosť alebo rakovinu? Čítajte 

Vedci našli slabé prepojenie medzi žiarením a vznikom rakoviny iba pri potkaních samcoch. Výsledky sa im však ťažko porovnávali. Zvieratá dostávali vyššie dávky žiarenia ako ľudia a neožiarené samce v štúdii umreli skôr ako ožiarené.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Štúdie stále neprinášajú jasnú odpoveď na otázku, či mobil zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Aj keď sa nádory potkanov podobali na ľudské, výsledky sa nedajú priamo aplikovať na ľudí.

Oba výskumy (na potkanoch a myšiach) si môžete pozrieť na stránkach amerického Národného toxikologického programu. Výsledky ešte neprešli recenzným procesom, ten sa má uskutočniť na konci marca.

Americkí zdravotníci sa na základe výsledkov rozhodli neupravovať súčasné bezpečnostné limity pre mobilné zariadenia.

Nádory sú podobné

Myši a potkany zažili počas výskumu situáciu, do ktorej sa obyčajný človek nedostane. V špeciálnej komore boli od narodenia pod vplyvom typu rádiového žiarenia, ktoré vychádza aj z mobilných telefónov.

Prečítajte si tiež: Prvotné výsledky zo štúdie na potkanoch a ymšiach Čítajte 

Žiarenie však bolo vo vyšších hodnotách, ako to, ktoré vychádza z bežného smartfónu. Do tiel zvierat prenikalo spolu deväť hodín denne v priebehu dvoch rokov. Po skončení vedci telá 90 myší a 210 potkanov preskúmali.

SkryťVypnúť reklamu

Na myši nemalo rádiové žiarenie takmer žiadne negatívne účinky. Najviac rizikovou skupinou boli samce potkanov vystavené vysokým dávkam žiarenia - objavili sa v nich nádory v okolí srdcových nervov. Samice potkana ich nemali.

Vedci sa v štúdii zamerali na frekvencie žiarenia označované ako 2G a 3G, ktoré sa v súčasnosti stále používajú pri telefonovaní a esemeskovaní.

Hodnoty, ktorými myši a potkany ožarovali, sa buď rovnali, alebo boli násobne vyššie ako tie, ktoré zažívajú ľudia.

Zistenia by sa nemali priamo prenášať na používanie mobilných telefónov ľuďmi.

autor výskumu John Bucher

Každý výrobca telefónov má daný limit na žiarenie, ktoré môže vydávať jeho produkt. Počíta sa vo wattoch na kilogram váhy. Pre celé ľudské telo je tento limit 0,8 wattu na kilogram.

Myši a potkany boli vystavené žiareniu od 1,5 wattu na kilogram do desať wattov na kilogram.

SkryťVypnúť reklamu

"Hodnoty a trvanie vystavenia rádiovému žiareniu v štúdii boli oveľa vyššie ako tie, čo ľudia zažívajú aj pri najvyššej úrovni používania mobilných telefónov. Zameriavali aj celé telá hlodavcov. Takže tieto zistenia by sa nemali priamo prenášať na používanie mobilných telefónov ľuďmi," píše v tlačovej správe Národného inštitútu environmentálnych zdravotníckych vied autor výskumu John Bucher.

"Všimli sme si však, že nádory, ktoré sme videli v týchto štúdiách, sú podobné nádorom, ktoré boli predtým hlásené u častých používateľov mobilných telefónov."

Prekvapivé zistenia

Na myši nemalo rádiové žiarenie takmer žiadne negatívne účinky. No na samcoch a samičkách potkanov si vedci všimli aj nekarcinogénne zhoršenie stavu - mali viac poškodené srdcové tkanivo, takzvanú kardiomyopatiu.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Obrazovka mobilu vám škodí. Ako zmierniť únavu očí Čítajte 

V skúmaných zvieratách sa vyskytli aj nádory na mozgu, podmozgovej žľaze, prostate, nadobličkách, pečeni a pankrease. Tie však autori nepripisujú rádiovému žiareniu. Ich pôvod sa s ním nedal jasne spojiť.

Americkí regulátori zo Správy potravín a liečív (FDA) na základe výsledkov usúdili, že súčasné limity žiarenia z telefónov pre ľudí sú dostačujúce.

Aj keď sa bude o dôkazoch zo štúdie a ich významoch ešte debatovať, FDA ich v súčasnosti považuje za "prevažne nejasné a nejednoznačné", píše vo vyjadrení FDA Jeffrey Shuren z Centra pre zariadenia a rádiologické zdravie.

Výskum priniesol aj niektoré prekvapivé nálezy.

Súčasné limity na žiarenie mobilných telefónov sú naďalej prijateľné na ochranu verejného zdravia.

Jeffrey Shuren z FDA

Ožiarené samce potkanov a myší totiž žili dlhšie ako kontrolná skupina, ktorú vedci neožarovali. Mali aj menší počet ochorení obličiek, ktoré bežne mávajú staršie jedince týchto druhov.

SkryťVypnúť reklamu

Vedcom aj regulátorom poskytujú nové štúdie komplexnejší pohľad na vystavenie tkanív rádiofrekvenčnému žiareniu. O výsledkoch budú odborníci ešte diskutovať od 26. do 28. marca 2018.

"Tento výskum nám dáva dôveru, že súčasné bezpečnostné limity na žiarenie mobilných telefónov sú naďalej prijateľné na ochranu verejného zdravia," dodal Shuren.

Štúdie:

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Lukášova a Markova svadba, na ktorej mali 90 hostí.

Žaluje ministerstvo vnútra.


Peter Tkačenko

Aby sa KDH neudusilo, potrebuje od svojich partnerov priestor na dýchanie.


Minister Tomáš Taraba.

Minister chcel pôvodne predložiť ústavný zákon.


a 1 ďalší
Parkovacie domy, ktoré by mohli vyrásť v Bratislave.

Vyrásť by mali vo väčšine mestských častí.


SkryťZatvoriť reklamu